Śniadanie to podstawa podstaw! Bez niego nie powinniśmy wychodzić z domu. Warto zjeść je przed wyjściem do szkoły czy do pracy lub zabrać ze sobą w pożywnej formie. Śniadanie to posiłek, którego zadaniem jest dostarczenie nam maksymalnej dawki energii na najbliższe godziny. To ten poranny posiłek rozkręca nasz metabolizm, dzięki czemu wszystko działa, jak należy. Rewelacyjnym przykładem posiłku doskonałego jest owsianka na wodzie. Sprawdź, dlaczego tak dużo osób sięga po owsiankę na wodzie i jakie korzyści z sobą niesie ten mało skomplikowany posiłek.
Spis treści
Najlepsza owsianka na wodzie — przepis i porady jak ją urozmaicać
Od wieków nasze babcie i mamy wiedziały, co dla dzieciaków jest najlepsze na śniadanie – owsianka. Po latach badań naukowców żywienia i dietetyków okazuje się, że nasze mamy miały całkowitą rację! Owsianka na wodzie, przygotowywana na ciepło to jedno z najzdrowszych śniadań, jakie możemy wybrać. Płatki owsiane zawierają niezbędne źródło energii w postaci węglowodanów złożonych, mają niski indeks glikemiczny oraz zawierają dużo błonnika pokarmowego. Co to wszystko oznacza? Oznacza to, że miska owsianki na wodzie gwarantuje stały poziom energii od rana, sytość przez parę godzin oraz stabilny poziom cukru we krwi, czyli dokładnie to, czego nasz organizm oczekuje po nocnym odpoczynku. Jeśli dodamy do tego wiadomość, że płatki owsiane pomagają obniżyć cholesterol oraz zawierają aż 12 gramów wartościowego białka na 100 g produktu, to zwycięzcę w konkursie na najbardziej zbilansowane śniadanie mamy w kieszeni!
Na mleku czy na wodzie?
To, jaką wersję owsianki wybierzemy, zależy w dużej mierze od naszych wymagań dietetycznych, przyzwyczajeń smakowych oraz upodobań kulinarnych. Dla smakoszy na pewno owsianka na mleku jest bardziej atrakcyjna smakowo, jednak dla wielu osób mających problemy z trawieniem zawartej w mleku laktozy, osób dbających o linię i osób ograniczających spożycie tłuszczów w diecie, wybór gorącej wody zamiast mleka będzie optymalny. Szklanka tradycyjnego mleka 2% tłuszczu zawiera ok. 122 kcal i 5 g tłuszczów, a zastąpienie mleka wodą pozwoli nam „zaoszczędzić” zbędne kalorie.
Jakie płatki owsiane wybrać?
W sklepach możemy znaleźć przynajmniej kilka rodzajów płatków owsianych, ale które najlepiej wybrać do naszej owsianki? Płatki owsiane tradycyjne dadzą nam bardziej treściwą owsiankę z wyczuwalną strukturą grubszych płatków. Jeśli wybierzemy płatki owsiane błyskawiczne, otrzymamy owsiankę gęstszą i bardziej jednorodną, natomiast używając płatków owsianych górskich (naszych ulubionych), które są drobniej pokrojone, otrzymamy owsiankę i gęstą i zachowującą przyjemną, wyczuwalną strukturę.
Owsiankę najlepiej przygotować w małym rondelku gotując od 30 g do 60 g wybranych płatków owsianych i dodatków powoli mieszając przez 3-4 minuty. Alternatywnie można też przygotować owsiankę w prosty i szybki sposób w kuchence mikrofalowej. Miseczkę płatków zalewamy wodą i włączamy na 2-3 minuty na moc 900 W – uważajcie, aby nie wykipiała.
Najważniejsze, czyli dodatki do owsianki
Wszystko fajnie i zdrowo, ale co ze smakiem? Specjalnie najważniejszą kwestię zostawiliśmy na koniec! Smak owsianki z samą wodą pewnie nie zachwyca, ale nie znam nikogo, kto by ją spożywał właśnie w takiej czystej formie. Nasza owsianka na wodzie swój smak będzie zawdzięczać oczywiście dodatkom, które się w niej znajdą.
W owsiance najlepiej sprawdzają się oczywiście owoce, możemy tu użyć owoców świeżych, mrożonych lub owoców liofilizowanych (polecamy szczególnie owoce leśne: jagody, truskawki, maliny). Oprócz owoców swoją drogę do najlepszej owsianki znajdują często również bakalie, orzechy, super foods (jagody goji, morwa biała, nasiona chia) oraz czekolada. Tak, czekolada! Pokruszona czekolada dodana do owsianki doskonale się stopi i wzbogaci smak. Dla osób dbających o szczupłą sylwetkę obowiązkowym składnikiem owsianki będzie cynamon, który pomaga regulować poziom cukru we krwi i zużycie węglowodanów na energię.
Komu dedykowana jest owsianka i jakich błędów nie popełniać podczas jej przygotowywania?
Zastanawiasz się, czy owsianka to odpowiednie śniadanie dla Ciebie? Jeśli dbasz o sylwetkę i masz w planach zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów bez nadmiernego głodzenia się, owsianka to strzał w dziesiątkę. Może być na wodzie, a od czasu do czasu także na mleku roślinnym, które nie jest tak szkodliwe dla uczulonych na laktozę, jak mleko krowie. Owsianki różnego typu to bardzo dobra propozycja na rozpoczęcie dnia sytym śniadaniem. Co ciekawe, owsianka to też dość tani produkt. W czasach, kiedy zdrowa żywność kojarzona jest z niebotycznymi cenami, dobrze wiedzieć, że chociaż kilka produktów jest stosunkowo tanich.
Zaletą owsianki jest to, że gwarantuje uczucie sytości na długo. Nie trzeba zbyt dużo tych płatków, ponieważ po zagotowaniu zwiększają znacznie swoją objętość. Płatki owsiane świetnie sprawdzają się w diecie, jeśli jesteś osobą cierpiącą na zaparcia. Można je podawać z suszonymi śliwkami, co podwoi zdrowotny efekt.
Jeśli chcesz zapodać płatki owsiane swoim dzieciom, nie musisz gotować ich w całości. Mogą zostać wpierw zmielone w młynku, a dopiero później zalane wodą i gotowane na małym ogniu. Decydując się na taką formę, uzyskasz ciekawą, budyniową konsystencję. Dodając do niej smaczne owoce, takie jak banan czy jabłko, uzyskasz idealne śniadanie nawet dla najbardziej wybrednych dzieci.
Czego unikać podczas przygotowywania owsianki? Na pewno lepiej jest zrezygnować z niepewnych mieszanek na rzecz zwykłych, standardowych płatków owsianych. Wtedy masz pewność, że gotujesz dobry produkt. Do owsianki lepiej jest nie dodawać cukru. Słodki smak potrawy zapewnią Ci dodatki w postaci miodu, suszonych bądź świeżych owoców. Jeśli mówimy o cukrze, warto też wspomnieć o soli. Chcąc zachować właściwości prozdrowotne owsianki, lepiej jest jej nie solić. Ostatnią radą jest rezygnacja z masła. Choć w wielu przepisach ono występuje, jednak zmienia konsystencję owsianki, a tak naprawdę wystarczy ją trochę dłużej pogotować, by uzyskać nieco kleistą formę.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Czekoladowy pudding chia
Jak wybrać najlepsze musli? Doradzamy!
Jagody goji – cenne właściwości
Omlet na słodko z bananem
Muffinki żytnie z nasionami goji i borówkami liofilizowanym
Mąka TEFF z miłki abisyńskiej – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Lekkie tartaletki z kremem jogurtowym
Dieta a odporność
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki kukurydziane czy owsiane? Które zdrowsze?
Domowe musli z miodem
Domowe zdrowe snickersy na płaski brzuch
Mąka ryżowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Pestki dyni – właściwości, wartości odżywcze, kalorie KCAL i indeks glikemiczny IG
Jak jeść i pić w upały?
Mąka z płaskurki – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Jak musli może wspomagać leczenie chorób cywilizacyjnych?
Produkty light
Siemię lniane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jak zrobić bułeczki razowe własnej roboty? Sprawdź nasz przepis!
Mąka gryczana biała – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL