Mąka ryżowa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród entuzjastów zdrowego stylu życia. Sprawdź czym jest ten ceniony produkt i jakie ma zastosowania. W tym poradniku znajdziesz wiele przydatnych wskazówek.
Spis treści
Mąka ryżowa zastosowanie
Mąka ryżowa to naturalna mąka powstała w wyniku zmielenia surowego ryżu. Na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów takich mąk. Najpopularniejsza z nich to mąka z białego ryżu (uzyskiwany z obłuszczonego białego ryżu) i mąka z brązowego ryżu (uzyskiwany z całego brązowego ryżu). Choć produkt zyskał ostatnio popularność w polskiej kuchni, jego historia sięga ponad 6000 lat. W tym czasie Chiny rozpoczęły swoją pierwszą uprawę ryżu i dopiero na początku V wieku weszły na europejską ziemię. Co ciekawe, szybko się to nie przyjęło. Niemniej jednak jest szeroko stosowany w kuchni śródziemnomorskiej, zwłaszcza włoskiej i greckiej.
Dziś bardzo chętnie spożywamy naleśniki z mąki ryżowej – kalorie i makroskładniki w tym daniu świetnie wpisują się w zapotrzebowanie wielu osób na różnego rodzaju diecie. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby upiec znakomity chleb. To oczywiście tylko niektóre sposoby na wykorzystanie produktu, który na pewno sprawdzi się w Twojej kuchni. Niezależnie od tego, czy jesteś tradycjonalistą, czy uwielbiasz kulinarne eksperymenty, zdecydowanie warto sięgnąć po tę propozycję.
Mąka ryżowa czy jest zdrowa?
Skoro wiesz już, gdzie wykorzystać ten produkt, pora odpowiedzieć na pytanie, czy mąka ryżowa jest zdrowa. Okazuje się, że tak i zdecydowanie warto wprowadzić ją do diety. Ponadto może stanowić świetną alternatywę dla wielu innych rodzajów mąk.
Mąka pozyskiwana z ziaren ryżu to prawdziwa skarbnica składników odżywczych dla zdrowia, a co najważniejsze nie zawiera w swoich składnikach glutenu. Warto jednak wiedzieć, że może dostarczyć do naszego organizmu dużą ilość witamin z grupy B (m.in.: tiaminę, ryboflawinę, niacynę i pirydoksynę). Ponadto jest doskonałym źródłem cynku i innych minerałów (m.in. fosforu, magnezu i potasu), które mogą pozytywnie wpływać na pracę naszego organizmu. Ważny jest również błonnik w mące ryżowej.
Wszystko to sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się mąka ryzowa, do czego już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Produkt dosyć często pojawia się w kuchniach i świetnie sprawdza się przy wielu przepisach. To doskonała wiadomość dla osób, które nie lubią rutyny i uwielbiają przeróżne dania, a szczególnie pyszne desery.
Zwróć uwagę, że mąka ryżowa razowa (pełnoziarnista) pochodzi z pełnego przemiału całego ziarna. To świetna propozycja do wypieków, ciastek czy naleśników. W kolejnej sekcji poradnika znajdziesz więcej zastosowań tego wartościowego produktu.
ZASTOSOWANIE MĄKI RYŻOWEJ. DO CZEGO NADAJĘ SIĘ MĄKA RYŻOWA?
Mąka ryżowa ma rozmaite zastosowania, a jej popularność stale rośnie. To zasługa nie tylko prozdrowotnych właściwości, ale również smaku dań, które możesz z niej przyrządzić. Zobacz, do czego mąka ryżowa sprawdzi się najlepiej, a znakomite potrawy będą na wyciągnięcie ręki.
Mąka ryżowa – do czego możesz jej użyć?
- placków
- ciast
- ciasteczek
- wypieków chleba
- naleśników
- sajgonek
- zagęszczania zup i sosów itp.
Mąka ryżowa znalazła wiele zastosowań i można wykorzystywać ją w kuchni na co dzień. Jeżeli często przygotowujesz desery i chcesz uczynić je zdrowszymi, obok tej propozycji nie możesz przejść obojętnie.
Produkt charakteryzuje się białym kolorem i luźną strukturą. Ma neutralny smak i aromat. Dzięki temu z łatwością dodasz go do dań pikantnych i słodkich. Warto wspomnieć, że mąka ryżowa nie jest lepkim produktem ze względu na brak glutenu. Ponadto nie nadaje pełności wypiekom, które można uzyskać przy użyciu mąki pszennej. Dlatego pamiętajmy, że makarony, naleśniki czy biszkopty z mąki ryżowej charakteryzują się większą kruchością i twardością. Aby uzyskać najlepszą konsystencję, wymieszaj mąkę ryżową z innymi mąkami bezglutenowymi (takimi jak mąka kukurydziana lub ziemniaczana). Co ciekawe, w celu zwiększenia kleistości makaronu ryżowego warto dodać namoczone siemię lniane, banana lub więcej jajek.
Mąka ryżowa ma delikatnie słodkawy smak, więc nadaje się doskonale do słodkich wypieków.
MĄKA RYŻOWA – WARTOŚCI ODŻYWCZE I KALORIE (W 100 G). ILE KALORII MA MĄKA RYŻOWA?
Osoby na diecie muszą wziąć pod uwagę wartości odżywcze mąki ryżowej. Wcześniej warto jednak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i na tej podstawie opracować jadłospis. Pomóc może Ci profesjonalny dietetyk.
Mąka ryżowa kalorie i makroskładniki:
- wartość energetyczna – 1456kJ / 348kcal
- białko – 7,2 g
- węglowodany – 79,2 g
- tłuszcz – 0,7 g
- błonnik – 2,3 g
Pamiętaj, że zestawienie mąka ryżowa kcal jest opracowane dla 100 g. W przypadku takich produktów jak naleśniki z mąki żytniej razowej, kalorie mogą wyglądać zupełnie inaczej. Wówczas należy zważyć wszystkie użyte składniki i obliczyć wartości odżywcze. Podobnie należy postąpić, gdy pieczesz chleb ryżowy. Kalorie możesz liczyć dla każdej kromki czy kanapki.
Mąka ryżowa indeks glikemiczny
Znasz już zestawienie – mąka ryżowa wartość odżywcza. Kolejny ważny aspekt stanowi indeks glikemiczny. Jest to średni procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu. Wskaźnik ten ma kluczowe znaczenie m.in. dla osób z cukrzycą. Ponadto warto zwrócić na niego uwagę przy diecie redukcyjnej.Jak wygląda wskaźnik – mąka ryżowa ig? Otóż indeks glikemiczny tego produktu wynosi zaledwie 40. To oznacza, że jest niski, więc po spożyciu poziom cukru we krwi wzrasta powoli. U zdrowych osób powinien nastąpić niewielki wyrzut insuliny.
Dla porównania mąka pszenna ma ig 90, a kukurydziana – 70. Właśnie dlatego ryżowy odpowiednik cieszy się dużą popularnością wśród miłośników zdrowego stylu życia. Ponadto mąka ryżowa sprawdzi się u osób z nadwagą czy otyłością. Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, a jednocześnie cieszyć się ze wspaniałych wypieków, ta propozycja może być strzałem w dziesiątkę.
Pamiętaj jednak, aby zwracać uwagą na kalorie oraz indeks glikemiczny wszystkich składników danej potrawy. Naleśniki z dużą ilością dżemu i bitej śmietany nie będą dobrą propozycją przy redukcji tkanki tłuszczwej. Na szczęście istnieje wiele zdrowych przepisów, które pomogą Ci cieszyć się dobrym zdrowiem i osiągnąć cele sylwetkowe.
CZY MĄKA RYŻOWA JEST ZDROWA?
Ponieważ mąka ryżowa jest bogata w cenne składniki odżywcze, witaminy i minerały, dodanie mąki ryżowej do zbilansowanej diety i połączenie z systematycznymi ćwiczeniami fizycznymi może poprawić funkcje organizmu człowieka. W tym miejscu na szczególną uwagę zasługuje witamina B, która nie tylko pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, ale także pomaga wzmocnić naszą odporność i metabolizm. Co ciekawe, witaminy te pomagają poprawić pamięć i koncentrację człowieka oraz zmniejszyć konsekwencje odczuwanego stresu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które na co dzień zmagają się z wysokimi wymaganiami zawodowymi.
Nie bez znaczenia są również duże ilości magnezu i potasu zawarte w mące ryżowej. To właśnie one pomagają skutecznie chronić układ krążenia. Badania naukowe pokazują, że wprowadzenie tego produktu do zbilansowanej diety może pomóc obniżyć poziom cholesterolu i poprawić poziom cukru we krwi. Ponadto ważne jest, aby wiedzieć, że mąka ryżowa jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Składnik ten odpowiada za zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy i zawału serca w przyszłości, a także zwiększenie regularności rytmu jelit, a tym samym przyczynia się do poprawy efektywności procesu odchudzania. Wspomniane wyżej magnez i witaminy z grupy B zawarte w składnikach mąki ryżowej również pomagają chronić nasz układ kostny i utrzymać prawidłowe napięcie mięśniowe. Dlatego wprowadzenie ryżu (i produktów ryżowych) do zdrowej diety może pomóc zmniejszyć ryzyko osteoporozy i zapalenia stawów w przyszłości.
Nasza analiza wykazała, że mamy do czynienia ze zdrowym produktem, który można polecić osobom z cukrzycą czy nadwagą. Bogactwo witamin i mikroelementów oraz niski indeks glikemiczny sprawiają, że mąka ryżowa to świetna alternatywa dla mąki pszennej.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Suszona morwa biała – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Mąka owsiana razowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Dlaczego warto jeść banany? Sprawdź wartości odżywcze i indeks glikemiczny IG
Low Fat Musli – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Czy żywność może odstresować?
Owsianka – tak jak chcesz!
Miechunka Physalis – owoc o cudownych właściwościach
Ciasteczka owsiane o smaku bananowym
Otręby owsiane – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Orzechy brazylijskie – właściwości, kalorie KCAL
Chleb na zakwasie czy drożdżach – jaki wybrać?
Komosa ryżowa lub Quinoa – wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść komosę ryżową?
Domowa czekolada z owocami liofilizowanymi w wersji FIT
Żywienie dzieci – od EKO słoiczka do fast food’a
Cynamon – przyprawa o cudownych właściwościach?
10 przykazań zdrowego odżywania się całej rodziny
Płatki jęczmienne błyskawiczne – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Śniadanie – jeść czy nie jeść?
Mandarynki nie tylko od święta – indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Suszone kiwi – bomba witaminowa