Strona główna » Top 10 faktów o musli

Top 10 faktów o musli

przez Moje Musli
Musli poradnik

Wielu z nas woli musli jako zdrowszą przekąskę między posiłkami, jednak jest ono wręcz idealnym wyborem na śniadanie. To superfood jest bogate w niezbędne składniki odżywcze, które zapewniają uczucie sytości przez cały dzień i zwiększają poziom energii. W tym artykule opowiemy więc o tym, dlaczego powinieneś włączyć musli do swojej rutynowej diety.

Zalety musli w codziennej diecie

Pierwszy posiłek w ciągu dnia może mieć ogromne znaczenie! Zjedzenie czegoś pożywnego, naturalnego i sycącego może przynieść niesamowite korzyści zdrowotne. Co może być lepszego niż miska musli na śniadanie, które jest dobrym źródłem białka i przeciwutleniaczy? Zdrowe musli składa się z takich składników, jak płatki owsiane, suszone owoce, orzechy i nasiona. Aby pysznie rozpocząć dzień, możesz wzbogacić swoje musli, zdrowe mleko roślinne, czekolada, miód i wybrane świeże owoce, to coś co dostarczy jeszcze większe ilości składników odżywczych w jednym posiłku. Wiele osób nie jest świadomych korzyści płynących ze spożywania musli, nie wiedzą oni, jak może ono pomóc im w utracie wagi i utrzymać zdrowie bez ciężkich treningów

Korzyści zdrowotne musli

Jak jeść musli, aby było zdrowe? Wybieraj produkty, które nie zawierają zbędnych składników, takich jak wzmacniacze smaku, sztuczne aromaty czy zwykły biały cukier. Poznaj wszystkie korzyści płynące z włącznie musli – zdrowie to podstawa!

1. Wysoka zawartość błonnika i pełnych ziaren

Głównym składnikiem musli jest owies, który zawiera bardzo dużo błonnika. Ze względu na zawartość błonnika jest bardziej sycący niż jego inne odpowiedniki. Zarówno błonnik, jak i pełne ziarna są znane z tego, że regulują pracę układu trawiennego.

2. Muesli dobre na odchudzanie

Zazwyczaj osoby odchudzające się muszą przestrzegać ścisłej diety. Starają się jeść mniej i iść na kompromis także w kwestii smaku. Musli składa się głównie z owsa, który jest znanym źródłem błonnika. Dzięki niemu jesteś syty przez dłuższy czas, co pozwala Ci uniknąć niepożądanych zachcianek. Z czym jeść musli, aby wspierać proces redukcji? Wybieraj niskokaloryczne dodatki, takie jak świeże owoce, czy spreparowane zboża. Upewnij się jednak, że nie dodajesz do musli cukru, ponieważ zrujnuje to ideę utraty wagi.

3. Zdrowe źródło energii

Twoje śniadanie musi zawierać pewne ilości węglowodanów, abyś mógł dostarczyć sobie energii po krótkim nocnym poście. Musli jest zdecydowanie bogate w węglowodany i może pomóc Ci utrzymać wysoki poziom energii przez cały dzień.

4. Musli dostarcza białka

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z jedzenia musli jest to, że jest ono bardzo dobrym źródłem białka. Jedna miska musli wystarczy, aby poprawić stan kości, odżywić włosy, kontrolować ciśnienie krwi i wiele innych. Dieta białkowa jest niezbędna dla tych, którzy chcą zachować dobrą kondycję i zdrowie. Możesz jeszcze bardziej wzbogacić w białko swoje śniadanie, łącząc musli z mlekiem, jogurtem, kefirem, a nawet twarogiem.

5. Przyjazne dla cukrzyków

Musli a cukrzyca? Musli jest znane jako żywność przyjazna diabetykom. Niesłodzone musli nie tylko pomaga w utracie wagi, ale także w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Możesz również dodać mleko migdałowe, aby jeszcze bardziej kontrolować swoją cukrzycę. Dla osób zmagających się z cukrzycą, korzystnymi wyborami będą również orzechy i nasiona, które przez znaczną zawartość tłuszczów wpływają na obniżenie indeksu glikemicznego całego posiłku.

6. Zmniejsza poziom cholesterolu i choroby serca

Musli zawiera dużą ilość beta-glukanu, który obniża poziom cholesterolu LDL nawet o 10 procent. Dodanie soku z cytryny lub innych owoców cytrusowych, takich jak grejpfruty czy pomarańcze (witamina C) do musli może sprawić, że będzie ono jeszcze bardziej przyjazne dla serca.

7. Wzmacnia kości

Wyliczając korzyści zdrowotne musli, jak możemy zapomnieć, że wzmacnia ono również Twoje kości? Będąc bogatym źródłem białka, musli pomaga w poprawie stanu zdrowia kości. Jeśli dodasz mleko do swojego śniadania z musli, możesz uzyskać więcej wapnia, który dodatkowo wspomaga zdrowie kości. Jeżeli zależy na zapobieganiu osteoporozie koniecznie musisz dbać o dzienną podaż wapnia. Łącząc musli z nabiałem i dodatkami bogatymi w ten pierwiastek, takimi jak migdały, możesz mieć pewność, że spełnisz zapotrzebowanie na wapń i zadbasz o zdrowie swoich kości.

8. Dobre źródło kwasów Omega-3

Oprócz owsa, w musli dominują orzechy, takie jak migdały, pistacje, orzeszki ziemne, orzechy włoskie i orzechy nerkowca. Pamiętaj, że możesz wybrać musli ze swoimi ulubionymi orzechami lub wybrać klasyczną mieszankę bez dodatków i na własną rękę dorzuć kilka sztuk wybranych orzechów czy nasion. Orzechy te są znane z bogactwa kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy tłuszczowe omega-3 zapewniają piękną skórę, dbają o zdrowie serca, wzmacniają włosy i chronią oczy.

9. Moc żelaza

Żelazo jest jednym z podstawowych składników odżywczych potrzebnych Twojemu organizmowi. Musli jest bogate w żelazo, które kontroluje ciśnienie krwi, zapobiega zmęczeniu i pomaga w produkcji hemoglobiny we krwi.

10. Magazyn minerałów

Mieszanka orzechów i suszonych owoców sprawia, że musli jest bogate w minerały, takie jak wapń, magnez, fosfor i selen. Minerały te są niezbędne do usuwania nadmiaru wody z organizmu, a także do utrzymania mocnych kości i zębów.

Czy musli jest zdrowe? Z pewnością tak!

Czy musli jest zdrowe? Jest więcej niż jasne, że musli jest zdrowe. Świadczą o tym liczne badania, które potwierdzają korzyści zdrowotne płynące ze spożycia musli. Obecnie istnieje wiele rodzajów musli. W zależności od sposobu przyrządzania musli i zawartych w nim składników musli może być bardzo zdrowe. Im bardziej powstaje naturalne musli, tym lepiej dla twojego zdrowia. Jednak gdy jest napakowane przemysłowymi składnikami i zawiera dodane cukry, jedzenie musli jest oczywiście mniej zdrowe. Jednak w większości przypadków musli zawiera znacznie mniej cukrów (średnio 8 gramów na 50 gramową porcję) niż przeciętne płatki śniadaniowe. Najczęściej są to naturalne cukry pochodzące z dodatku suszonych lub liofilizowanych owoców.

Sposób na musi

Z całą pewnością przekonaliśmy Cię, że musli jest korzystne dla Twojego zdrowia. Teraz pozostaje pytanie jak przygotować musli, aby było nie tylko wartościowe, ale również pyszne. Jest na to mnóstwo sposobów. Pierwszym z nich jest najbardziej klasyczne i wszystkim znane podanie musli z mlekiem. Wystarczy wrzuć musli z paczki do miseczki, zalać mlekiem i… gotowe! Nie ma w tym większej filozofii. Jednak jeżeli ktoś lubi eksperymentować w kuchni, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać musli w bardziej wymagających przepisach. Płatki owsiane z licznymi dodatkami świetnie sprawdzą się jako składniki deserów, koktajlów smoothie, babeczek, naleśników, placków, a nawet ciast! Możliwości jest cała masa, a jedyne co może Cię ograniczyć to tylko Twoja wyobraźnia smakowa i kulinarna.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Pralinki z liofilizowanymi malinami
Kulki mocy idealne przed treningiem
Mąka pszenna typu 1850 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Orzechowe musli z daktylami i masłem orzechowym
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki owsiane czy jaglane? Które zdrowsze?
Co to jest zakwas i jak zrobić chleb na zakwasie?
Babeczki owsiane z ciasteczkami oreo
Erytrytol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrytol?
Nasiona chia – zdrowotne właściwości
Chipsy kokosowe – właściwości i kalorie. Z czym je jeść?
Babeczki proteinowe z owocami
Chleb na suchym zakwasie i drożdżach – dlaczego warto i jak go zrobić
Mąka konopna – bezglutenowa alternatywa mąki zbożowej
Popcorn nie tylko jako przekąska – jak zrobić popcorn w garnku
Błonnikowe Musli – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Prebiotyczny błonnik i jego tajemnice
Musli na odchudzanie – czy to dobry pomysł?
Dlaczego warto pamiętać o olejach?
Komosa ryżowa – jak ugotować i jakie ma właściwości? Przygotuj komosę ryżową w domu
Najlepsza owsianka na wodzie – przepis i porady jak ją urozmaicać!

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz