Musli zadebiutowało na początku XX wieku w Szwajcarii. Bardzo szybko mieszanka ta zdobyła popularność na całym świecie, a wraz ze wzrostem popularności, rosła liczba modyfikacji tej przekąski. Co ciekawe – musli spotykane dzisiaj nieco różni się od swojej pierwotnej wersji, a to za sprawą zastąpienia świeżych owoców suszonymi. Wracając jednak do modyfikacji musli – jedną z nich są musli crunchy. Czym jest musli crunchy i jak je przygotować?
Spis treści
Czym jest musli crunchy?
Musli crunchy z angielskiego można przetłumaczyć jako chrupkie musli. Od standardowego musli różni je fakt, że udoskonalona wersja szwajcarskiej przekąski jest słodsza. To za sprawą miodu, który niemal zawsze w przypadku musli crunchy służy jako spoiwo tworzące pyszne grudki. Jak standardowe musli, tak i crunchy składa się głównie z płatków zbożowych (orkiszowe, owsiane, żytnie lub jęczmienne), różnych, najlepiej kilku rodzajów orzechów, suszonych owoców i innych dodatków.
Jakie musli wybrać do zrobienia musli crunchy?
Do przygotowania musli crunchy najlepiej użyć przygotowanej przez siebie mieszanki musli. Dobrze, gdyby składała się z dwóch lub więcej rodzajów płatków zbożowych, kilku rodzajów orzechów i suszonych owoców. Dodatkowo gorąco zachęcamy do włączania w swoje musli takich składników, jak rożne nasiona, na przykład chia lub słonecznika, migdały, pestki dyni, siemię lniane itp. Im większa różnorodność, tym lepiej dla naszego organizmu.
Pamiętaj jednak, by unikać cukru! Najlepiej, gdyby jego wartość nie przekraczała 10 gram na 100g produktu całości.
Co potrzebujesz by przygotować musli crunchy?
Do przygotowania musli crunchy, poza musli, będziesz potrzebował składników mokrych. Będą to: olej kokosowy (do lekkiego przyrumienienia musli na patelni), miód. Do takiej mieszanki łatwo wkomponować inne dodatki, na przykład rozgnieciony banan, roztopione masło, odrobina soku z pomarańczy itp. Jeśli zależy ci na niższej zawartości cukru, zamiast miodu użyj roztrzepanych białek jajka.
Co ważne – musli crunchy możesz także przyprawić, na przykład cynamonem.
Jak przygotować musli crunchy?
Musli przyrumień na patelni z niewielką ilością oleju kokosowego. Następnie przełóż do innego naczynia i dokładnie wymieszaj ze składnikami mokrymi.
Składniki mokre powinieneś dodawać stopniowo, cały czas mieszając. Przed włożeniem do piekarnika musli powinno złączyć się w bryłki, a nie pływać. Teraz całość wyłóż na blachę do pieczenia.
W międzyczasie rozgrzej piekarnik. Musli crunchy będziemy piec z funkcją termoobiegu w temperaturze 140°C przez 30 minut. Po 15 minutach pieczenia przemieszaj całość, aby zapiekła się równomiernie. Jeśli twoje musli crunchy będzie zbyt wilgotne, możesz przytrzymać je w piekarniku chwilę dłużej. Po wyjęciu z piekarnika i ostudzeniu musli crunchy nadaje się do jedzenia.
Czy warto jeść musli crunchy?
Musli crunchy to smaczna przekąska, którą najlepiej łączyć z mlekiem, lub jogurtem i owocami. Jest świetną dawką energii na początek dnia. Jednak powiedzmy sobie szczerze – musli crunchy jest o wiele smaczniejsze od standardowego musli, tyle, że na korzyść tego drugiego przemawia mniejsza ilość cukru i tłuszczu. Pytanie brzmi, czy wolimy zjeść smaczniejszy, ale mniej nieco mniej zdrowy posiłek, czy zdrowszy, ale mniej smaczny. Osobiście uważamy, że nie można liczyć każdej kalorii, dlatego raz na jakiś czas warto wrzucić w siebie więcej cukru, bo pamiętajmy, że mimo iż musli crunchy ma go w sobie nieco więcej, to w biorąc pod uwagę produkt jako całość, wciąż kwalifikujemy go do kategorii tych zdrowych. I – jak wiadomo – odrobina słodyczy w życiu jeszcze nikomu nie zaszkodziła!
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Pudding chia o smaku bananowym
Brownie warzywne z płatkami owsianymi
Granola czekoladowa – KCAL, skład i właściwości – przepisy
Orkiszowe ciasteczka z mieszanki musli
Sernikobrownie z truskawkami
Muffiny orzechowe z płatkami owsianymi
Czym zastąpić jajko? Sprawdź nasze propozycje!
Długotrwały wysiłek- jak jeść aby się do niego przygotować?
Jak nie przytyć na urlopie?
Granola Anny Starmach – jak zrobić ją w domu?
Jak upiec proteinowe babeczki?
Mąka żytnia typu 500 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Otręby żytnie – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Porządek wiosenny w lodówce
Najlepsza owsianka na mleku – jak ją przygotować i z czym ją łączyć
Chipsy kokosowe – zdrowa i smaczna przekąska
Cukier kokosowy – zdrowszy zamiennik cukru
Kiwi – właściwości owoców, indeks glikemiczny IG
Siemię lniane, a odporność organizmu
Szparagi – wiosenne warzywo godne grzechu