Strona główna » Jak wybrać najlepsze musli? Doradzamy!

Jak wybrać najlepsze musli? Doradzamy!

przez MojeMusli
Jak wybrać najlepsze musli? Doradzamy

Musli to popularna przekąska, którą najchętniej spożywamy na pierwsze lub drugie śniadanie. Najpopularniejsze jest jedzenie go z dodatkiem mleka/ jogurtu i świeżych owoców. Wspomnianą popularność mieszanka płatków zbożowych, suszonych owoców i orzechów zdobyła przede wszystkim za sprawą swojego wyjątkowego smaku, jak i wartości odżywczych, które dostarcza naszemu organizmowi, bowiem poza tym, że da nam dużo energii przez wiele godzin, to stanowi bogate źródło wielu minerałów i witamin. Taka mieszanka może pomóc nam również w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Należy jednak uważać, ponieważ często okazuje się, że nasze ulubione musli może przynieść nam więcej więcej szkód, niż pożytku. Jakie musli jest najlepsze? Jak dobrać musli, aby dawało jak najwięcej korzyści dla naszego organizmu?

Jakie musli jest najlepsze?

Najlepsze musli to takie, którego składniki i ich proporcje dobierzesz sobie sam. Dlaczego? Dlatego, że wtedy tylko ty jesteś kreatorem swojego musli – możesz wyliczyć idealne proporcje, by uzyskać jak najkorzystniejsze dla siebie smaki, i zadowalającą ilość kalorii, wartości odżywczych, a wraz z biegiem czasu, możesz spróbować dobrać niemal idealne proporcje nawet pod względem mikroskładników.

W skład przeciętnego musli zawsze wchodzą płatki zbożowe (owsiane, jęczmienne, żytnie lub orkiszowe), orzechy i suszone owoce. Każdy z tych składników dostarcza nam – poza cennymi makroskładnikami (węglowodany, białka i tłuszcze) – wiele witamin, minerałów i innych cennych elementów diety.

Na przykład płatki zbożowe, które uważane są za jedne z najzdrowszych produktów dostępnych na rynkach światowych, mają w sobie ogromne pokłady witamin i minerałów. Dostarczają też sporo węglowodanów, charakteryzujących się niskim indeksem glikemicznym. Oznacza to, że organizm przyswaja je powoli, a co za tym idzie, energia, którą przekazują nam płatki rozkładana jest stopniowo, przez długi czas. Jednak nie to jest najbardziej cenionym elementem płatków zbożowych. Są one wyposażone w duże ilości błonnika, jednak błonnik ten wyróżnia się zawartością beta-glukan. Beta-glukan, to składnik zdolnej do rozpuszczenia się części błonnika pokarmowego, oraz jeden z elementów tak zwanej żywności funkcjonalnej, o której pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów. Żywność funkcjonalna to zespół produktów o udowodnionym prozdrowotnym wpływie na organizm człowieka. Beta-glukan na nasz organizm może wpływać na wiele sposobów. Potrafi na przykład obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi, zapobiegać nowotworom jelita grubego, wspomagać odchudzanie itp. Oczywiście płatki zbożowe są składnikiem każdego musli, dlatego nie powinno ich również zabraknąć w najlepszym musli dla Ciebie.

Orzechy z kolei są dobrym źródłem białka, ale – co ważniejsze – bezcennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które – podobnie jak w przypadku beta-glukanu – przynoszą ogrom korzyści dla organizmu. Za dawkę takich kwasów tłuszczowych szczególnie wdzięczny będzie twój mózg, ponieważ udowodniony jest ich korzystny wpływ na właśnie ten organ. Dodatkowo orzechy wskazane są dla osób na diecie wegańskiej, właśnie ze względu na białko.

Jeśli chodzi o owoce, to można powiedzieć, że są jednocześnie najmocniejszym, jak i najsłabszym punktem, jeśli chodzi o wybór jakiegokolwiek musli. Dlaczego? Mocna strona suszonych owoców (poza dostarczaniem cennych witamin i minerałów) jest taka, że pozytywnie wpływają one na smak musli. I właśnie z tym smakiem wiąże się również największa wada suszonych owoców, czyli cukier. Nie oszukujmy się – większość z nas uwielbia słodki smak rozpływający się w naszych ustach. Cukier uwalnia endorfiny w naszym mózgu, przez co jesteśmy szczęśliwsi. Jednak po nagłym wybuchu energii następuje mocny jej spadek, co za tym idzie – zmęczenie.
Mimo to – nie ma co demonizować suszonych owoców. Pamiętajmy, że będą one stanowić niewielki procent całości, a większość węglowodanów zawartych w musli to węglowodany pochodzące z płatków zbożowych, a te, jak wcześniej wspomnieliśmy – cechują się niskim IG.

Aby ułożyć najlepsze musli dla siebie, powinieneś kierować się przede wszystkim swoim smakiem. Najważniejsza funkcja najlepiej dobranego dla Ciebie musli jest taka, że takie musli musi Ci smakować. Jeśli Ci nie smakuje, a jedzenie go polega na wpychaniu do buzi na siłę, to taki posiłek staje się męczarnią

Powinieneś także zwrócić uwagę na dostarczane przez twoje musli makroelementy – tutaj szczególną uwagę powinieneś zwrócić na cukier, o którym więcej w dalszej części tekstu. Jeśli zależy Ci na jak najbardziej zbilansowanym dla twojego organizmu musli, możesz wyliczyć także najbardziej optymalną ilość mikroelementów.

Co możesz dorzucić do musli, aby zwiększyć jego zdrowotne właściwości? Pamiętajmy, że jeśli chodzi o musli, nie powinniśmy zamykać się jedynie na wyżej wymienione składniki. Tworzenie własnego musli daje ogromne możliwości. Trzy główne elementy są podstawą każdego musli, jednak najlepsze musli powinno zawierać najwięcej zróżnicowanych składników, dlatego dodaj do niego na przykład siemię lniane, migdały, różne pestki, nasiona słonecznika, nasiona chia, itp.

Czego unikać w musli?

Największą zmorą musli, a szczególnie tego sklepowego jest czekolada. Owszem – zawiera ona cenne tłuszcze (podobnie, jak w przypadku orzechów), jednak nie zapominajmy o tym, że czekolada dostarcza nam ogromną ilość cukrów prostych i jako składnik musli bardzo mocno podbije jego zawartość na 100 gram. Staraj się nigdy nie dodawać czekolady do tworzonego przez siebie najlepszego musli. Jeśli jednak nie potrafisz odmówić sobie tego składnika, postaraj się jak najbardziej ograniczyć jego ilość.

Jakie sklepowe musli najlepsze?

Jeśli będziesz zmuszony do zakupu musli w sklepie, to zrób to mądrze. Nie każde sklepowe musli musi być złe, jednak znalezienie sensownego musli na półkach sklepowych może zająć nam sporo czasu.

Aby znaleźć najlepsze musli dla siebie, najpierw spójrz na etykietę opakowania. Najlepsze musli ze sklepu nie powinno zawierać w sobie więcej niż 10 gram cukru. Musli, które ma więcej, niż 15 gram cukru na 100 gram produktu może z czasem przynieść więcej szkód, niż pożytku (chociaż wszystko zależy od tego, w jakich ilościach będziemy go spożywać).

Dodatkowo zwróć uwagę na skład – każde musli, w którego składzie wymieniono frazę „syrop”, „cukier”, lub słabo nam znane „ekstrydat” (zbożowa papka, często słodzona dla smaku) – nie powinno znaleźć się w naszym koszyku. Spróbuj unikać też emulgatorów, aromatów, tłuszczów różnego rodzaju, regulatorów kwasowości itp. Postaraj się znaleźć musli, którego skład to głównie produkty pochodzenia naturalnego.

Warto też zwrócić uwagę na ilość rodzajów płatków zbożowych w nim zawartych. Najlepsze sklepowe musli to takie, w którym znajdziesz więcej, niż jeden rodzaj zboża (na przypadł płatki owsiane + orkiszowe). Również jeśli chodzi o orzechy i suszone owoce – najlepiej, gdyby było ich kilka rodzajów.

Nie zwlekaj i włącz jak najlepsze musli do swojej diety!

O swój organizm warto dbać w każdym aspekcie życia. Ruch i dobrze zbalansowana dieta to najważniejsze elementy wpływające na to, by w zdrowym ciele mieszkał zdrowy duch. A jeśli mówimy o dobrej diecie, to nie możemy przejść obojętnie obok musli. Jako, że większość z nas najczęściej spożywa je na śniadanie, to warto zadbać, by musli było jak najlepszej jakości, bo podobnie jak wstanie przysłowiowe „lewą nogą”, złe śniadanie może niekorzystnie wpłynąć na przepływ dalszego dnia (np. przez wzdęcia).

Najlepsze musli, by dobrze wejść w dzień to takie, w którym składniki dobierzesz sobie sam, według własnych upodobań. Sklepowe półki często oferują nam warte wyboru gotowe mieszanki, jednak w większości przypadków zawierają one spore ilości cukrów i dodatkowych składników, które niekonieczne korzystnie wpływają funkcjonowanie naszego organizmu.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Suszona morwa biała – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Mąka owsiana razowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Dlaczego warto jeść banany? Sprawdź wartości odżywcze i indeks glikemiczny IG
Low Fat Musli – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Czy żywność może odstresować?
Owsianka – tak jak chcesz!
Miechunka Physalis – owoc o cudownych właściwościach
Ciasteczka owsiane o smaku bananowym
Otręby owsiane – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Orzechy brazylijskie – właściwości, kalorie KCAL
Chleb na zakwasie czy drożdżach – jaki wybrać?
Komosa ryżowa lub Quinoa – wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść komosę ryżową?
Domowa czekolada z owocami liofilizowanymi w wersji FIT
Żywienie dzieci – od EKO słoiczka do fast food’a
Cynamon – przyprawa o cudownych właściwościach?
10 przykazań zdrowego odżywania się całej rodziny
Płatki jęczmienne błyskawiczne – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Śniadanie – jeść czy nie jeść?
Mandarynki nie tylko od święta – indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Suszone kiwi – bomba witaminowa

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz