Strona główna » Granola a musli – jaka jest różnica?

Granola a musli – jaka jest różnica?

przez Moje Musli
fakty o musli

Każdy z nas chce jeść zdrowo, a przy okazji czuć się najedzonym. Chcemy mieć przed sobą smaczne śniadanie, które nas satysfakcjonuje, jak i wykwintny obiad, który nie tylko jest finezyjnym połączeniem smaków, ale również stuprocentowym połączeniem zdrowych składników. Nic więc dziwnego w tym, że często kopiujemy posiłki sławnych trenerów i trenerki. W ostatnim czasie najpopularniejszymi posiłkami śniadaniowymi są musli oraz granola. Według osób, które nie do końca znają się na tym, obydwa te produkty wyglądają identycznie i nie różnią się praktycznie niczym. Rzeczywistość jest zgoła inna. Granola a musli to coś całkowicie innego. Sprawdź, na czym polega różnica oraz która propozycja uchodzi za zdrowszą!

Musli – charakterystyka

Najprościej mówiąc, musli jest mieszanką nasion, owsa, orzechów oraz suszonych owoców. Ta wyjątkowa i zdrowa mieszanka stworzona została przez Maximilliana Birchera-Bennera w 1906 roku. Był to szwajcarski lekarz oraz dietetyk. Jego twór stał się jednym z najpopularniejszych śniadań w całej Europie. Musli to połączenie suchych składników bez żadnych lepkich czy mokrych dodatków, przez co całość przypomina po prostu płatki śniadaniowe, jednak w znacznie zdrowszej wersji. Z czym jeść musli? Można podawać je z mlekiem lub zamoczyć w soku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby musli podawać z ciepłym mlekiem. Nierzadko musli podawane jest z jogurtem naturalnym. W ten sposób powstaje posiłek bogaty w węglowodany złożone, błonnik oraz białko. Może stanowić zarówno przekąskę, jak i drugie śniadanie czy podwieczorek.

Decydując się na musli kupowane w sklepie, warto szczególną uwagę zwracać na skład danego produktu. Przede wszystkim, odrzucaj takie musli, które w składzie posiadają dodatek cukru, mąki, a także innych składników o wątpliwym pochodzeniu, czego przykładem może być syrop glukozowo-fruktozowy bądź olej słonecznikowy.

Czym jest granola?

Musli a granola? Jaka jest różnica między tymi dwoma produktami? Otóż granola również jest mieszanką orzechów, owsa, suszonych owoców, jednak w tym przypadku ważnym dodatkiem jest olej bądź słodzik. Najczęściej mamy tutaj do czynienia z miodem, cukrem trzcinowym bądź syropem klonowym. Całość połączona jest ze sobą w procesie pieczenia. W efekcie powstają upieczone grona, które fantastycznie smakują oraz charakterystycznie chrupią. Można zajadać się granolą jako przekąską, prosto z torebki, na “sucho”, bądź polać ją jogurtem czy mlekiem i zjeść na śniadanie.

Granola została wymyślona przez doktora Jamesa Caleba Jacksona, który pracował i leczył ludzi w Jackson Sanatorium w stanie Nowy Jork. Stało się to w roku 1894.

W naszym kraju granola dorównuje popularnością musli. Jednak dodatkowe źródło cukru i tłuszczu sprawia, że granola jest bardziej kaloryczna od tradycyjnego, sypkiego musli. Nie ulega jednak wątpliwości, że smak w przypadku granoli jest bardziej wyrazisty, doskonale uwydatniony przez dodatek specjalnych składników.

Która z tych opcji ma lepsze wartości odżywcze?

Granola a musli – które zdrowsze? Jak przedstawia się tabelka ze składnikami odżywczymi? Otóż musli i granola to w większości bardzo podobne składniki. Porównanie przeprowadzimy na podstawie połowy szklanki o pojemności 250 ml.

Pół szklanki musli to ok. 43 g, zaś pół szklanki granoli to ok. 56 g. W takiej pojemności musli znajdziemy aż 151 kalorii, 32 g węglowodanów, w tym 11 g cukru, 4 g błonnika, 3,6 g białka oraz 2,3 g tłuszczu. Pół szklanki granoli to 212 kalorii, 44 g węglowodanów, w tym 15,5 g cukru, 5 g białka, 4 g błonnika oraz 2,8 g tłuszczu.

Jak można zauważyć po tym porównaniu, musli, mimo braku dodatkowego tłuszczu, ma dość wysoką zawartość zwykłego cukru. Jest to związane bardzo często z tym, że musli zawiera suszone owoce, które są dość kaloryczne.

Powyższe dane to średnia z różnych produktów. Warto wziąć pod uwagę, że musli jednej marki może zawierać mniej cukru, a więcej tłuszczu niż inne. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku granoli. Tutaj należy podkreślić z ogromną mocą, że granola, ani musli nie powinny być spożywane bez umiaru. W przypadku każdego produktu należy go zachować, ponieważ wszystko, poza wodą, zawiera kalorie.

Co jest zdrowsze?

Mnóstwo osób pyta, czy granola jest zdrowa? Padają pytania czy musli jest zdrowe i czy któryś z tych dwóch produktów ma nad drugim jakąś przewagę zdrowotną? Z pewnością na samym początku trzeba zaznaczyć, że obydwa te produkty, pochodzące z odpowiedniego źródła, są zdrowe, smaczne i potrafią zaspokoić głód. Można je jeść, ale nie bez umiaru. Najlepiej stworzyć je własnoręcznie w domowym zaciszu, zwłaszcza że nie jest to tak trudne, jak niektórym się wydaje. W przypadku musli wystarczy jedynie zebrać wszystkie ulubione składniki, takie jak płatki owsiane, orzechy, nasiona słonecznika, dyni, chia oraz suszone owoce, jak np. jabłka suszone, mango suszone, żurawina czy rodzynki.

Jeśli chodzi o domową granolę, sposób przygotowania rozszerzony jest jedynie o przygotowanie miodu, syropu klonowego czy masła orzechowego oraz wykorzystania piekarnika.

Można śmiało powiedzieć, że musli oraz granola to produkty zdrowe i potrzebne w naszej codziennej diecie. Obydwie te śniadaniowe opcje dostarczają zdrowych betaglukanów do organizmu. Są rozpuszczalne w wodzie, poprawiają zdrowie jelit, sprzyjają utracie wagi oraz obniżają znacząco poziom cukru we krwi. Dodatkowo wspomagają serce oraz obniżają ryzyko zachorowania.

Jednak z drugiej strony, zarówno musli, jak i granola mogą mieć swoje wady. Należą do nich przede wszystkim dość wysoka zawartość cukrów prostych, które nie są pożądane w naszej diecie. Składnikami, które zwiększają ich obecność, są suszone owoce, miód oraz syrop klonowy. A jednak bez nich musli czy granola mogłyby uchodzić za niezbyt smaczne.

Warto tutaj zaznaczyć, że spożywanie musli czy granoli w nadmiernych porcjach nie jest zalecane. Nie oznacza to jednak, że musisz z tego zrezygnować. Wystarczy nieco ograniczyć ilość do 2-3 razy w tygodniu. W ten sposób zniwelujesz nadmierne spożycie cukru, a tym samym oddalisz od siebie szereg różnorodnych chorób, w tym cukrzycę.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz