Nietuzinkowa moc natury? Siemię lniane. Właściwości, kalorie, wartości odżywcze drzemiące w nasionach lnu zwyczajnego. Poznaj korzyści ze spożywania siemienia lnianego.
Z czym kojarzy Ci się len? Przewiewne i delikatne koszule? Racja! Len zwyczajny to przede wszystkim doskonałe włókna do produkcji wyrobów tekstylnych. Na ubraniach świat się jednak nie kończy. Len to także zagłębie cennego oleju spożywczego i roślina lecznicza. Wyjątkowe właściwości lnu dla zdrowia i urody to zasługa nasion, czyli siemienia lnianego. Mimo to len zwyczajny to swoisty Kopciuszek wśród roślin uprawnych. Bywa niedoceniany i pomijany na co dzień. Nie sądzisz, że czas to zmienić? Nasiona lnu doskonale łączą się z musli. Poezja na dietetyczne śniadanie w czystej formie.
Spis treści
Siemię lniane właściwości, zastosowanie w zdrowej diecie
A teraz porcja niepodważalnych faktów. Na początek sekret, który może wywołać zdziwienie na Twojej twarzy. Wyobraź sobie, że nasiona lnu stosuje się jako substytut kurzego jaja. To doskonała wiadomość dla osób cierpiących na nietolerancję białka i żółtka kury. Siemię lniane zawiera aż 35% cennego oleju oraz 20% białka, enzymów i glikozydów kwasów: linolowego, olejowego i stearynowego. To także pokłady dobrego tłuszczu (w tym kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6 oraz omega-3), jak i błonnika pokarmowego, który przyśpiesza perystaltykę jelit. Siemie lniane jest ponadto bogatym źródłem lecytyny i wielu wartościowych składników mineralnych, m.in. sodu, fosforu, manganu, magnezu, żelaza, miedzi, wapnia i cynku oraz wolnych aminokwasów. To wciąż nie koniec. Nasiona lnu zawierają witaminę C i E, która przyczynia się do wytwarzania nasienia u mężczyzn. Siemię lniane znane jest z dobroczynnego działania przeciwko chorobie wrzodowej. Chroni także śluzówkę żołądka i przełyku, wpływa na poprawę cery oraz nawilża skórę i wzmacnia włosy. Cierpisz na zbyt wysoki cholesterol? Nie ma nic lepszego na obniżenie poziomu cholesterolu niż siemię lniane. Kalorie są Twoim zmartwieniem? Nasiona lnu pomogą Ci schudnąć. A to dzięki zawartości lignanów, które zwiększają tempo przemiany materii i regulują gospodarkę węglowodanową organizmu. Chcesz uchronić się przed „rakiem”? Spożywaj regularnie siemię lniane. Właściwości przeciwnowotworowe nasion lnu zbawią Twoje zdrowie.
Siemię lniane — wartości odżywcze płynące z lnu
Masz kłopoty z krążeniem krwi? Jedz siemie lniane mielone. Wartości odżywcze drzemiące w nasionach lnu zregenerują Twój układ krążenia. Dlatego nie może zabraknąć ich w jadłospisie osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i witalność organizmu. Siemię lniane to także wspaniały pomysł na dietetyczne śniadanie, które doda Ci wigoru podczas codziennych obowiązków.
Właściwości siemienia lnianego to też sporo błonnika. Pomaga w zapobieganiu zaparciom. Warto tutaj jednak podkreślić, że trzeba też pić dużo wody, inaczej nieprzyjemne dolegliwości mogą się nasilić.
Lignany występujące w siemieniu lnianym to fantastyczne związki bioaktywne, które działają antyoksydacyjnie. Zalicza się je do fitoestrogenów. Te związki regulują pracę układu hormonalnego, zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę czy chorobę wieńcową. Polecane są kobietom w okresie menopauzy. Spożywanie siemienia lnianego to również dobra droga do zminimalizowania ryzyka wystąpienia raka piersi czy raka jajnika.
Siemię lniane — pozostałe właściwości warte poznania
Zastanawiasz się, co jeszcze może dla Ciebie zrobić siemię lniane? Przede wszystkim może:
- poprawić stan skóry i włosów,
- wesprzeć odchudzanie poprzez zapewnienie uczucia sytości,
- wyciszyć przewlekłe stany zapalne,
- przeciwdziałać uderzeniom gorąca i innym, niezbyt przyjemnym objawom menopauzy.
Siemię lniane — kalorie kcal oraz inne wartości odżywcze
Biorąc pod uwagę, że typowa jednorazowa porcja siemienia lnianego to ok. 7 g (jedna łyżka stołowa), możemy w niej znaleźć:
- białko – 1,28 g,
- tłuszcz – 2,95 g (w tym 0,256 g nasyconych kwasów tłuszczowych, 0,527 g jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, 2,011 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych),
- węglowodany – 2,02 g
- błonnik – 1,9 g.
Właściwości siemie lnianego to kwestia obecności wielu witamin i minerałów, np:
- tiamina – 0,115 mg,
- kwas foliowy – 6 µg,
- witamina E – 0,02 mg,
- ryboflawina – 0,011 mg,
- witamina K – 0,3 µg,
- witamina B6 – 0,33 mg,
- fosfor – 45 mg,
- wapń – 18 mg,
- cynk – 0,30 mg,
- żelazo – 0,40 mg,
- potas – 57 mg,
- sód – 2 mg.
Siemię lniane kalorie – w jednej łyżce o wadze 7 g znajdziesz 37 kcal.
Jak pić siemię lniane?
Siemię lniane może wylądować w Twoim jadłospisie w formie pitnej, jak i jako dodatek do jedzenia. Pierwszym krokiem do przygotowania takiej wersji jest zmielenie ziaren w młynku, tak jak mieli się kawę. Pozyskany w ten sposób proszek można śmiało dodać do koktajli owocowych czy warzywnych, aby w ten sposób wzmocnić ich właściwości i zwiększyć prozdrowotną moc.
Istnieje też przepis na całkowicie odrębny napój z siemienia lnianego. Do połowy szklanki ciepłej wody należy wrzucić zmielone ziarenka siemienia, a następnie odstawić całość na ok. 10 minut. Po upływie tego czasu można zauważyć, że siemię zgęstniało, powstało coś na kształt kisielu. Kiedy zauważysz, że napar stał się kleisty, będzie to oznaczało, iż jest gotowy do spożycia.
Siemię lniane można pić rano na czczo, na pusty żołądek. Wypicie takiej mikstury sprawi, że żołądek zyska swego rodzaju tarczę ochronną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby siemię lniane pić wieczorem. Jeśli osoba, która sięgnie po siemię wieczorem, nie odczuje żadnych niekorzystnych dolegliwości, może kontynuować picie o tej właśnie porze.
Czy siemię lniane może zaszkodzić?
Siemie lniane do picia czy do jedzenia jest stosunkowo często zalecane. Ale czy pozytywne właściwości siemienia lnianego w każdym przypadku będą w stanie przewyższyć te negatywne skutki? Zdarza się, że spożywanie siemienia w nadmiarze może prowadzić do odwodnienia organizmu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ziarna lnu w bardzo szybkim tempie pochłaniają wodę. Jeśli więc decydujesz się na spożywanie siemienia, dbaj również o odpowiednie nawodnienie.
Inne skutki uboczne to również biegunki oraz mdłości. Często będzie to efekt nietolerancji pokarmowej. Podczas spożywania siemienia szczególną uwagę powinny zachować osoby cierpiące na zwężenie przełyku lub niedrożności jelit.
Zanim zaczniesz stosować siemię, możesz też skonsultować się ze swoim lekarzem. Bardzo możliwe, że podpowie jaki preparat można stosować i czy nie będzie on wchodził w interakcję z przyjmowanymi na stałe lekami.
Jeśli zauważysz inne efekty uboczne, takie jak wzdęcia, ból brzucha, zaparcia, koniecznie odstaw siemię lniane, aby zweryfikować, czy mogą pochodzić właśnie od niego.
Przepisy uwzględniające siemię lniane
Siemię lniane można jeść na różne sposoby. Przede wszystkim może ono sprawdzić się jako posypka do kanapek. Wystarczy przygotować dla siebie zdrową wersję kanapek na ciemnym chlebie z dobrymi jakościowo dodatkami i posypać całość ziarnami siemienia.
Siemię bez większego problemu można dodawać do sałatek, zup czy innych potraw. Czasem wystarczy lekko podgrzać ziarenka na suchej patelni, podobnie jak pestki dyni czy słonecznika. Świetnie wkomponują się w ulubioną sałatkę owocową bądź warzywną.
Bardzo często siemię lniane sprawdza się jako produkt zastępujący jajka. Są one konieczne do wykonania pulpetów, kotletów czy ciasta. Wystarczy zmielić siemię, a następnie wymieszać trzy łyżki wody z jedną łyżką proszku lnianego. Rozwiązanie to z pewnością przypadnie do gustu wegetarianom i weganom. Potrawa wykonana w ten sposób będzie nie tylko smaczna, ale przy okazji będzie obfitować w wiele składników odżywczych.
Siemię lniane idealnie sprawdza się jako dodatek do jogurtów, owsianek czy kefirów.
Z siemienia można też zrobić smaczny i zdrowy kisiel. Jest to idealny sposób, aby pomóc sobie w trakcie biegunek. Świetnie sprawdza się jako sposób na złagodzenie choroby wrzodowej. Kisiel z siemienia posiada kleistą konsystencję, która rewelacyjnie chroni śluzówkę układu pokarmowego.
Przepis na kisiel z siemienia. Aby stworzyć taki dodatek do codziennego jadłospisu, należy przygotować:
- 2-3 łyżki ziaren lnu,
- szklankę przegotowanej wody
Te dwa składniki należy ze sobą połączyć i odczekać godzinę. Następnie warto odcedzić kisiel, by pozbyć się nadmiaru wody. Spożywać od dwóch do trzech razy dziennie, aż do ustąpienia objawów biegunkowych.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Suszona morwa biała – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Mąka owsiana razowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Dlaczego warto jeść banany? Sprawdź wartości odżywcze i indeks glikemiczny IG
Low Fat Musli – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Czy żywność może odstresować?
Owsianka – tak jak chcesz!
Miechunka Physalis – owoc o cudownych właściwościach
Ciasteczka owsiane o smaku bananowym
Otręby owsiane – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Orzechy brazylijskie – właściwości, kalorie KCAL
Chleb na zakwasie czy drożdżach – jaki wybrać?
Komosa ryżowa lub Quinoa – wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść komosę ryżową?
Domowa czekolada z owocami liofilizowanymi w wersji FIT
Żywienie dzieci – od EKO słoiczka do fast food’a
Cynamon – przyprawa o cudownych właściwościach?
10 przykazań zdrowego odżywania się całej rodziny
Płatki jęczmienne błyskawiczne – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Śniadanie – jeść czy nie jeść?
Mandarynki nie tylko od święta – indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Suszone kiwi – bomba witaminowa