Strona główna » Domowe musli z miodem

Domowe musli z miodem

przez MojeMusli
Domowe musli z miodem

Musli to mieszanka stworzona w 1906 roku przez szwajcarskiego lekarza, który podawał ją swoim pacjentom. Okazało się, że musli szybko zdobyło popularność – najpierw wśród leczących się, a następnie poza szpitalnymi murami. Chęć doskonalenia tej prostej receptury doprowadziła do stworzenia innej ciekawej przekąski – granoli, czyli musli z miodem.

Musli z miodem można przygotować w domowych warunkach. By to uczynić, będziesz potrzebować przede wszystkim składników (musli i miodu), piekarnika i blaszki, na którą wyłożysz bryłę z połączonych składników przeznaczonych do pieczenia.

Jakie musli wybrać?

Jeśli chodzi o składniki twojego musli z miodem – najlepiej taką mieszankę przygotować samemu. Mamy wtedy wgląd w to, jakiej jakości dodatki zostały użyte, czy musli spełni nasze wymagania – zarówno pod względem makro, jak i mikroskłaników, oraz smaku.

Podstawę musli powinny stanowić płatki zbożowe. Tutaj do wyboru: owsiane, jęczmienne czy orkiszowe. Zawierają one spore pokłady węglowodanów. Dodatkowo cechują się niskim indeksem glikemicznym. Oznacza to, że po ich spożyciu nie odczuwamy nagłego skoku energii, którego następstwem jest równie szybki jej spadek. Energia ta będzie rozkładać się stopniowo przez wiele godzin. Przede wszystkim jednak płatki zbożowe są bogatym źródłem błonnika, który daje nam uczucie sytości przez wiele godzin i wspomaga trawienie.

Następnym elementem twojego musli powinny być orzechy, czyli źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, białka, oraz witamin i minerałów.

Do domowego musli z miodem dodaj również suszone owoce. Pamiętaj jednak, że zarówno suszone owoce, jak i miód mają w sobie spore pokłady cukru, a tego w naszej diecie powinno być jak najmniej.

Poza tym możesz użyć nasion, pestek, wiórek kokosowych itp.

W teorii do zrobienia domowego musli z miodem nada się również sklepowe musli. Jednak przy jego wyborze zwróć uwagę na skład – unikaj wszelkich emulatorów, konserwantów, fosforanów, a przede wszystkim często widniejącego na etykietach cukru.

Jak zrobić domowe musli z miodem?

Kiedy nasza mieszanka musli, którą zamierzamy zamienić w granole, jest już gotowa, dokładnie wymieszaj ją z miodem. Na 500g składników suchych użyj około 50g miodu. Aby całość lepiej się łączyła możesz dodać 3 łyżki delikatnego oleju.

Wszystkie składniki złączone w jedną miodową grudę postaraj się równomiernie rozłożyć na blaszce. Jeśli to uczynisz, blaszkę włóż do piekarnika rozgrzanego do temperatury 120°C. Piecz przez około 100 minut, co 15/20 minut mieszając. Po wystudzeniu twoje musli z miodem, czyli granola będzie gotowe.

Zalety jedzenia musli z miodem?

Musli, o ile jest dobrze skomponowane i nie wspomagane żadnymi niezdrowymi dodatkami (cukrem, emulatorami itp.), jest bardzo zdrową przekąską.

Musli z miodem dodatkowo przejmuje właściwości słodzika, który oprócz tego, że odpowiedzialny jest za słodycz, utrzymuje konsystencję twardej grudki.

Miód ma wiele zdrowotnych właściwości – wpływa pozytywnie na prace serca, mózgu oraz wspomaga gojenie się ran. Poza tym skutecznie zwalcza bakterie. W miodzie znajdziemy składniki mineralne i witaminy, na przykład fosfor, żelazo, chlor, wapń, magnez, kobalt, potas i mangan. Z witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas pantotenowy, foliowy i biotynę.

Należy jednak pamiętać, że jednym z głównych składników miodu jest cukier, który dla naszego organizmu przynosi wiele szkód. Dlatego powinieneś zwracać uwagę, by w twoim domowym musli z miodem, miód stanowił taką ilość, która pozwoli na złączenie wszystkich składników, ale jednocześnie nie wzbogaci naszej mieszanki w cukier do tego stopnia, że musli straci swoje zdrowotne właściwości i będzie nam szkodzić.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Suszona morwa biała – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Mąka owsiana razowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Dlaczego warto jeść banany? Sprawdź wartości odżywcze i indeks glikemiczny IG
Low Fat Musli – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Czy żywność może odstresować?
Owsianka – tak jak chcesz!
Miechunka Physalis – owoc o cudownych właściwościach
Ciasteczka owsiane o smaku bananowym
Otręby owsiane – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Orzechy brazylijskie – właściwości, kalorie KCAL
Chleb na zakwasie czy drożdżach – jaki wybrać?
Komosa ryżowa lub Quinoa – wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść komosę ryżową?
Domowa czekolada z owocami liofilizowanymi w wersji FIT
Żywienie dzieci – od EKO słoiczka do fast food’a
Cynamon – przyprawa o cudownych właściwościach?
10 przykazań zdrowego odżywania się całej rodziny
Płatki jęczmienne błyskawiczne – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Śniadanie – jeść czy nie jeść?
Mandarynki nie tylko od święta – indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Suszone kiwi – bomba witaminowa

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz