Kolacja jest niezwykle ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Choć mamy już za sobą zdrowe śniadanie i pożywny obiad, nie powinniśmy pozostawiać kolacji przypadkowi. Takie działanie może nieść ze sobą wiele konsekwencji. Przykładem jest, chociażby, niestrawność męcząca nas nocą czy płytki sen. Ponadto podczas snu nasz metabolizm gwałtownie zwalnia, a narządy skupiają się na innych funkcjach. Należy więc rozsądnie planować swoją kolację, zwracając uwagę na zawartość tłuszczu oraz na to, by została dość szybko strawiona. Sprawdź, czego na pewno nie warto jeść na kolację i czy musli bądź owsianka jest dobrym pomysłem!
Spis treści
Kolacja – bardzo ważny posiłek na zakończenie dnia
Zastanawiasz się, dlaczego wielu dietetyków przykłada tak dużą wagę do kolacji? Powszechnie uważa się, że zbyt obfita, zbyt tłusta kolacja odpowiada za tłuszczyk na brzuchu czy nieco szerszą talię. Jest to spowodowane tym, iż nasz metabolizm znacznie zwalnia nocą. Zbyt duży posiłek zjedzony na krótko przed uśnięciem może w znacznym stopniu odłożyć się w postaci tłuszczu. Zapanowało więc przekonanie, że kolacja nie powinna być jedzona później, niż o godzinie 18:00.
Nie jest to do końca prawda. Nie ma tutaj znaczenia, czy kolacja zostanie zjedzona o 18:00, 20:00 czy 22:00. Najważniejsze jest to, by posiłek ten został skomponowany rozsądnie, ze zdrowych składników, a całość została zjedzona na 2 godziny przed położeniem się do łóżka. Kolacja nie powinna być wysokokaloryczna i wysokotłuszczowa, ponieważ pod wieczór zwalnia nasza wątroba oraz trzustka. Lepiej jest zjeść kolację typowo węglowodanową. Kaloryczność również jest ważna, jednak nie możemy przesadzać w drugą stronę. Kolacja posiadająca 100 kalorii to nie kolacja — to zaledwie przekąska, a nawet i pół przekąski.
Czego na pewno nie jeść na kolację?
Co jeść wieczorem, aby czuć się dobrze? Na początek sprawdź listę tych posiłków i produktów, których na pewno nie warto jeść! Na pewno warto wykluczyć tłuste i bezwartościowe potrawy. Są one bardzo kaloryczne, a ponadto nie wnoszą za wiele dobrego do Twojego organizmu. Lepiej z nich zrezygnować, ponieważ zazwyczaj są ciężkostrawne, a przy okazji powodują poważne problemy żołądkowe. Osoby, które jedzą tłuste, przetworzone kolacje, zazwyczaj budzą się z bolącym i wzdętym brzuchem.
Potrawy, których lepiej unikać:
- fast-foody, czyli kebab, pizza, hot-dog i wiele innych,
- słodycze,
- chipsy,
- smażone potrawy, czyli naleśniki, tosty francuskie, placki ziemniaczane, frytki,
- ciężkie sosy bazujące na majonezie,
- biały, pszenny chleb bądź bułki,
- jajecznica, omlety, placuszki owsiane,
- makarony,
- owoce i owoce suszone, ponieważ zawierają sporo cukru i nie są wskazane na kolację,
Jeśli chcesz zadbać o swoją dobrą kondycję oraz sylwetkę, należy przede wszystkim unikać połączenie tłuszczu z węglowodanami. Jeśli tłuszcze, to tylko zdrowe i łączone wyłącznie z białkiem.
Co można jeść wieczorem, aby nie zakłócić snu?
Co zjeść na noc, a dokładniej na kolację, aby organizm przyjął to pozytywnie i nie męczył się z posiłkiem? Specjaliści od żywienia zalecają, aby kolacja składała się wyłącznie z białka bądź białka połączonego z węglowodanami złożonymi. Z takich zaleceń powstają posiłki, którymi zajadają się osoby zdrowe, o smukłej talii. Co zjeść na kolację – przepisy bazują głównie na składnikach bogatych w białko, a więc na chudym bądź półtłustym twarogu, ugotowanym jajku, warzywach, rybach czy jogurcie greckim. Świetnie sprawdzą się też sałatki z sosami na bazie jogurtu. Czy jogurt naturalny na kolację to dobra opcja? Jak najbardziej! Zawiera bowiem sporo białka oraz pozytywnie działające bakterie, które są potrzebne do prawidłowego działania jelit i całego układu pokarmowego.
Z podanych wyżej składników i nie tylko, można wyczarować naprawdę ciekawe dania na kolację. Warto stworzyć dla siebie mini pizzę z cukinii, twarożek z warzywami, pastę z tuńczyka, sałatkę z jajkiem czy z tuńczykiem oraz łososia z piekarnika. Kompozycja składników może być różnorodna, warto jednak pamiętać tutaj o umiarze.
Zdrowy tryb życia to zalecenia, które mówią, by na noc nie jeść za dużo. Nie zawsze posiłek ten musi być maksymalnie zdrowy. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że czasem mamy ochotę na coś innego albo nie mamy w ogóle czasu czy sił, aby przygotowywać coś skomplikowanego. Wystarczą kanapki z razowego chleba z dżemem, byleby nie było ich za dużo. Wielkość porcji ma ogromne znaczenie. Jedząc, trzeba kontrolować swój organizm. Czasem coś smakuje nam naprawdę wybornie i najchętniej zjedlibyśmy tego niezliczoną ilość.
Czy musli na kolację to dobry wybór?
Wiele osób zastanawia się, czy musli na kolację to dobry pomysł? Otóż płatki owsiane na kolację z dodatkiem orzechów czy nasion to ciekawa propozycja. Jak pokazuje doświadczenie dietetyków, miseczka dobrego domowego musli z nasionami chia czy inuliną z cykorii to gwarancja nie tylko wartościowego posiłku, ale również spokojnej nocy bez pobudek. Co zjeść dobrego wieczorem? Węglowodany złożone, czyli domowe musli, to gwarancja dość powolnego uwalniania się cukru do krwi. Nie będzie żadnych wahań, a więc i sen będzie spokojny oraz regularny. Owsianka przygotowana na bazie domowego musli to źródło tryptofanu. Jest to składnik, z którego korzystają chorzy na bezsenność. Jak widać, zdrowe nawyki żywieniowe są w stanie zagwarantować organizmowi idealnej ilości potrzebnych elementów.
Z czym zjadać musli na kolację? Przyda się tutaj nieco białka. Jogurt naturalny na kolację to dobry pomysł. Jogurt na noc zapewnia uczucie sytości, a ponadto jest stosunkowo lekki.
Musli warto zaopatrzyć w orzechy. Są źródłem zdrowych tłuszczy, które wspierają organizm człowieka. Ponadto zawierają w sobie sporo witamin, kwas foliowy oraz wiele minerałów. Musli to również bardzo smaczna kolacja. Jeśli zostało zrobione samodzielnie w domowym zaciszu, na pewno jest jednym z lepszych posiłków, jakie jadasz. Musli to dość łatwa do przygotowania rzecz, wystarczy wymieszać ze sobą ulubione składniki i przetrzymywać je w szczelnym pojemniku. Musli może zawierać również ulubione owoce suszone, takie jak jabłka, mango, banany, żurawina czy rodzynki.