Strona główna » Jak musli może wspomagać leczenie chorób cywilizacyjnych?

Jak musli może wspomagać leczenie chorób cywilizacyjnych?

przez MojeMusli
Granola naturalna - KCAL, skład i właściwości

Choroby cywilizacyjne to takie jednostki, które dotykają znaczną część społeczeństwa. Należą do nich m.in. podwyższony cholesterol LDL (i obniżony HDL) i trójglicerydy, cukrzyca lub zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi, nadciśnienie tętnicze, otyłość, choroby nowotworowe i wiele innych.

Jakby się dobrze zastanowić to każdy z nas na w rodzinie lub bliskim otoczeniu kogoś kto choruje na choroby cywilizacyjne. Warto także zastanowić się czy nie jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka, a więc czy nasi rodzice, rodzeństwo nie cierpią na którąś z nich. Odpowiednio skomponowane musli może być dobrym rozwiązaniem, aby zapobiegać lub nawet wspomagać leczenie niektórych chorób cywilizacyjnych. Jakie składniki są szczególnie cenne?

  • Pełnoziarniste płatki zbożowe (szczególnie płatki owsiane lub orkiszowe) lub otręby (najlepiej sypkie, a nie granulowane) zawierają w swoim składzie m.in. cenny błonnik pokarmowy, który nie tylko działa jak szczotka na nasze jelita redukując ryzyko powstania raka jelita grubego, ale także obniża stężenie cholesterolu, trój glicerydów, a także cukru we krwi. Błonnik pokarmowy w połączeniu w płynem (najlepiej z wodą) daje uczucie sytości. Jest więc pomocny w profilaktyce otyłości, a także w dietach redukujących masę ciała.
  • Siemię lniane w połączeniu z płynem wytwarza śliską otoczkę, dzięki której działa podobnie jak błonnik. Ponadto wpływa korzystnie na gojenie się wszelkich ran w przewodzie pokarmowym, m.in. przy chorobie wrzodowej wspomaga leczenie farmaceutykami.
  • Orzechy włoskie, laskowe to bardzo dobre źródło magnezu, który jest ważny w kontekście prawidłowej pracy układu nerwowego, a także układu krążenia. Magnez wpływa także pośrednio m.in. na obniżenie się ciśnienia tętniczego krwi.
  • Suszone morele to także źródło magnezu, a suszone śliwki – źródło błonnika pokarmowego. To właśnie śliwki suszone wg tradycyjnej medycyny ludowej działają korzystnie na procesy trawienia ułatwiając wypróżnianie. Mówiąc o suszonych owocach musimy jednak wiedzieć, że zawierają one spore dawki cukrów prostych, a więc nie są wskazane w dużych ilościach dla osób z nietolerancją glukozy, cukrzycą, a także trójglicerynemią.
  • Beta-karoten zawarty w pomarańczowych owocach – głównie w suszonych morelach – działa jako naturalny przeciwutleniacz, a więc może wpływać korzystnie w profilaktyce chorób nowotworowych, a także w miażdżycy. Podobnie działa resweratrol zawarty w winogronach.
  • Suszona żurawina to najskuteczniejszy naturalny środek przeciwko zapaleniom bakteryjnym układu moczowego różnego pochodzenia.
  • Migdały to z kolei źródło wapnia ważnego w profilaktyce osteoporozy. Wapń bierze pośredni udział także w procesach związanych z obniżeniem ciśnienia krwi.

Jak widzimy jest wiele możliwości, aby tak skomponować własną mieszankę musli, aby służyła nie tylko dobremu smakowi, ale przede wszystkim zdrowiu. Zadbajmy jednak o to, aby miała składniki, które są dla nas ważne w kontekście chorób cywilizacyjnych.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Chleb gryczano-orkiszowy na zakwasie – PROSTY DOMOWY PRZEPIS
Rodzynki – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Dieta cud? TAK! Dieta śródziemnomorska
Płatki branflakes – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Orzechy nerkowca – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Ksylitol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG. Co to jest ksylitol?
Pszenica w miodzie – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Mąka pszenna typu 500 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Osteoporoza – jak zapobiegać?
Granola bez cukru – przygotuj ją w domu
Mąka żytnia typu 1400 sitkowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Płatki owsiane błyskawiczne – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Pierniczki owsiane z dodatkiem mąki pszennej
Błonnik pokarmowy – szczotka naszego organizmu
Jaka mąka do wypieku chleba – żytnia, pszenna czy orkiszowa?
Płatki pszenne – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Mąka żytnia typu 997 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Granola według przepisu Ewy Chodakowskiej
Mąka jaglana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Pralinki z liofilizowanymi truskawkami

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz