Strona główna » Szparagi – wiosenne warzywo godne grzechu

Szparagi – wiosenne warzywo godne grzechu

przez MojeMusli
Szparagi – wiosenne warzywo godne grzechu

Szparagi wiele lat temu pojawiły się w polskich supermarketach i coraz więcej z nas korzysta z ich niepowtarzalnego smaku urozmaicając tym samym codzienną, wiosenną dietę. Pamiętajmy o tym, że na wiosnę nasz organizm potrzebuje na nowo naładować swoje żywieniowe akumulatory, a świeża sałatka z dodatkiem młodych szparagów łatwo nam w tym pomoże.

Różne kolory, różne smaki

Białe szparagi są najbardziej powszechne w naszym jadłospisie. Smakują wyśmienicie z sosem holenderskim, ale także jako dodatek do zupy krem. Białe szparagi nadają się również bardzo dobrze do klasycznego włoskiego risotto. Lekko podsmażone na maśle wraz z czosnkiem i cebulą nadają temu daniu nowego charakteru.

Zielone szparagi – delikatniejsze, często pojawiają się w zalewie w słoikach. W porównaniu do białych szparagów smakują bardziej wytrawnie, bardziej warzywnie, ale też zawierają więcej witamin i składników mineralnych. To dzięki temu, że rosną w większości na powierzchni ziemi i korzystają bezpośrednio z dobrodziejstw promieni słonecznych. Zielone szparagi można grillować lub piec w piekarniku. Nadają się także do risotto, ale także jako dodatek do klasycznego steku.

Fioletowa odmiana to prawdziwy rarytas, niestety dość rzadko dostępny w sklepach. Zawierają około 20% więcej cukru w porównaniu z zielonymi szparagami, dzięki temu są słodsze i doświadczeni kucharze wykorzystują je nawet jako dodatek do deserów.

Dlaczego szparagi są zdrowe?

Niezależnie od koloru – działają lekko moczopędnie, a więc są korzystne dla osób, które gromadzą wodę w organizmie i mają skłonności do opuchnięć (szczególnie dla kobiet w drugiej fazie cyklu miesięcznego). Ponadto mają dość dużą zawartość potasu, wapnia, a także prowitaminy A, kwasu foliowego (szczególnie zielone) i błonnika pokarmowego. W skład błonnika pokarmowego wchodzi inulina, która jest bardzo dobrą pożywką dla dobrych bakterii w jelitach. Do tego szparagi są niskokaloryczne – pod warunkiem, że nie poda się ich z sosem śmietanowym z dużą ilością makaronu ?

Dla kogo szparagi nie są polecane?

Dla osób z kłopotami nerkowymi, a także dla chorych na dnę moczanową (warzywa te zawierają puryny). Komponując codzienny jadłospis wiosną warto wykorzystać świeże szparagi, aby urozmaicić dietę, a także dodać nowy, świeży smak.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Brownie z batatów i bananaów
Karob – co to? Wartości odżywcze i przepisy z karobem
Superfood – produkty pomagające dłużej zachować młodość
Mleko – dlaczego warto je pić
Chleb dla cukrzyków (diabetyków) – wypiec w domu czy kupić?
Mąka kokosowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Czy jesienią potrzebujemy więcej jeść?
Musli nie tyko na śniadanie – czyli zbożowe szaleństwo na każdą porę dnia
Kakao i czekolada – zdrowe czy niezdrowe?
Słodycze? Dlaczego nie?
Smaczny i zdrowy posiłek do szkoły dla dziecka ? Nic prostszego.
Suszone daktyle – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Domowa granola fit. Zrób ją samodzielnie
Piramida żywieniowa – ale jak się na nią wdrapać?
Rooibos – zdrowsza od zwykłej herbaty?
Śniadanie – pierwszy krok do odchudzania
Miodownik bez pieczenia
Domowe musli z piekarnika
Gryka preparowana – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Zdrowe pancakes czyli naleśniki pełnoziarniste

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz