Zapewne wielu z was od czasu do czasu ma wyrzuty sumienia jedząc coś słodkiego. Chciałabym przekonać wszystkich, że od czasu do czasu słodkości mogą się pojawiać legalnie w każdej diecie, nawet odchudzającej czy cukrzycowej. Ważne jest jednak co jemy i w jakich ilościach.
- Po pierwsze – słodycze jedzmy jak króle, a więc nie oszczędzajmy na trufle czy inne propozycje wśród słodyczowej arystokracji. Jedząc smaczniej, a drożej mamy szanse na to, że jedna kulka prawdziwych włoskich lodów nam wystarczy niż zapychajka z automatu ze słodyczami. Poza tym koszty też robią swoje – być może nie będziemy chcieli wydawać aż tyle na słodycze.
- Do drugie – spróbujmy określić na co właściwie mamy ochotę. Nie szukajmy w stylu: troszkę tego… nie, to nie to. To może to…? Nie! To też nie to. W ten sposób mamy szansę zjeść naprawdę za dużo słodkości.
- Po trzecie: nie starajmy się też oszukać. Jeśli masz ochotę na czekoladę mleczną z orzechami to ją zjedz. Nie szukaj gorzkiej czekolady (bo zdrowsza) czy kruchych ciastek (bo mają mniej kalorii) itd.
- Po czwarte: jak kupujemy słodkości to weźmy porcję na raz, a więc 2-3 szt. pralin (w supermarketach jest taka możliwość), jedno ciastko z cukierni, a nie całe ciasto na wagę, opakowanie mini z np. kulkami kokosowymi czy orzechowymi, a nie całe normalne pudełko itd. Jak będziemy mieli mniej w domu, mniej zjemy, jak będzie więcej – ciężko będzie nam powiedzieć STOP.
- Po piąte: czasami warto samemu coś upichcić. Wybierzmy wtedy zdrowe składniki, zdrowy przepis np. bez dodatku tłuszczu czy ze świeżymi owocami itd. Wypieki domowe mają taką wadę, że robi się ich na raz np. blachę, tortownicę, a więc dość duże porcje. Warto więc podzielić ją na mniejsze np. muffiny zamiast całej blaszki czy mini formy na tartę zamiast tej o standardowej średnicy. To, co nam zostanie warto zamrozić. Będzie na kolejny kryzys słodyczowy.
O czym warto jeszcze pamiętać:
- Czasami zamiast standardowego deseru można spróbować musli typu crunchy + jogurt grecki lekki + świeże owoce
- Słodkości nie mogą nam zastąpić głównego posiłku. Mogą być zjedzone po np. obiedzie lub jako podwieczorek. W każdym wypadku – zamiast śniadania czy zamiast kolacji.
- Warto wykorzystać stewię – roślinę, która jest naturalnie słodka i może w dużym stopniu zastąpić cukier np. do herbaty, kawy, koktajli, deserów kremowych, ale także do wypieków.
I znów zasada umiar umiar i jeszcze raz umiar znajduje swoje zastosowanie w odniesieniu do słodyczy.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jak być piękną i zdrową w kilku krokach?
Zdrowa owsianka z jagodami acai
Elektrolity – jedynie dla sportowców?
Ksylitol czy erytrytol – co jest zdrowsze? Czym zamienić cukier? Zdrowy zamiennik cukru?
Owoce liofilizowane – czym są i dlaczego warto je jeść?
Płatki orkiszowe – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Suszone fig – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Mąka sojowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Skóra prawdę Ci powie… o Twoim zdrowiu
Suszone jabłka – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Czy pić mleko?
Jakie są rodzaje mąki? Co oznacza typ mąki?
Czy ekologiczne znaczy lepsze?
Zdrowy omlet owsiany FIT
Jogurt – jakie ma właściwości odżywcze?
Rozsądne zakupy w walce z otyłością
Pomysł na śniadanie do łóżka
Ciasto z truskawkami i płatkami musli
Pomelo – ogromny cytrus o wspaniałych właściwościach
Które płatki owsiane są najlepsze? Zwykłe, górskie czy błyskawiczne.