Piramida żywieniowa – prawie każdy z nas o niej słyszał. Istnieje wiele piramid żywieniowych – prawie każdy kraj ma swoją, a do tego dochodzi jeszcze piramida kuchni śródziemnomorskiej i inne np. dla dzieci, dla młodzieży, dla kobiet w ciąży itd.
Spis treści
Jak można zastosować piramidę żywieniową w praktyce?
Czym niższe piętro tym danego składnika powinno być więcej w naszym jadłospisie. Podstawą piramidy są węglowodany złożone, a więc produkty zbożowe z pełnego ziarna, np. chleb razowy, pełnoziarnisty, chleb typu graham, płatki owsiane, płatki pszenne, płatki orkiszowe i musli pełnoziarniste. Wszystkie te składniki powinny się pojawiać w ciągu dnia łącznie 4-5 razy dziennie.
Kolejnym piętrem są warzywa i owoce. Są one niezbędne w naszej diecie i w sumie powinno się pojawić około 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Najlepiej byłoby, aby były to warzywa i owoce świeże, nieprzetworzone.
Produkty mleczne to bardzo ważny składnik diety ze względu na dużą zawartość wapnia, a także pełnowartościowego białka. Ze względu na ich wyższą kaloryczność zaleca się spożywania 3 porcji dziennie.
Mięsa, ryby i jaja to osobna grupa, o której nie wolną zapomnieć. W Polsce mamy tendencję, że spożywamy zbyt dużo mięsa i za mało ryb. Najlepiej byłoby, aby codziennie spożywać jedną porcję mięsa albo ryb albo jaja. Wystarczy zatem przykładowo mięsny obiad i w pozostałych posiłkach nie ma potrzeby dodawania innych składników z tej grupy.
Tłuszcze, a więc oleje roślinne, margaryny i masło dostarczają witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Są jednak bogate w energię, dlatego zaleca się ich ograniczenie do dwóch porcji dziennie. Przykładowo: oliwa do warzyw świeżych bądź gotowanych + margaryna dobrej jakości na 2 kanapki.
Sam wierzchołek piramidy to słodycze, które nie są nam niezbędne do życia. Dlatego ich spożycie powinno się maksymalnie ograniczać.
Różne piramidy uwzględniają także płyny i sport. Są to elementy niezbędne do zachowania zdrowia. Tak więc nie zapominajmy o 6 porcji niesłodkich płynów, a także o codziennej umiarkowanej aktywności fizycznej.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jak być piękną i zdrową w kilku krokach?
Zdrowa owsianka z jagodami acai
Elektrolity – jedynie dla sportowców?
Ksylitol czy erytrytol – co jest zdrowsze? Czym zamienić cukier? Zdrowy zamiennik cukru?
Owoce liofilizowane – czym są i dlaczego warto je jeść?
Płatki orkiszowe – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Suszone fig – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Mąka sojowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Skóra prawdę Ci powie… o Twoim zdrowiu
Suszone jabłka – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Czy pić mleko?
Jakie są rodzaje mąki? Co oznacza typ mąki?
Czy ekologiczne znaczy lepsze?
Zdrowy omlet owsiany FIT
Jogurt – jakie ma właściwości odżywcze?
Rozsądne zakupy w walce z otyłością
Pomysł na śniadanie do łóżka
Ciasto z truskawkami i płatkami musli
Pomelo – ogromny cytrus o wspaniałych właściwościach
Które płatki owsiane są najlepsze? Zwykłe, górskie czy błyskawiczne.