Strona główna » Karob – co to? Wartości odżywcze i przepisy z karobem

Karob – co to? Wartości odżywcze i przepisy z karobem

przez MojeMusli
Karob maczka chleba świetojańskiego, właściwości, kalorie, kcal

Zdarza się, że o pewnych rzeczach zapominamy, by z czasem odkryć je na nowo. To samo można powiedzieć o karobie – przez jakiś czas zapomniany, ale powoli z powrotem zaczyna zajmować sobie wysokie miejsce w sercach konsumentów na całym świecie. Często żywiły się biblijne postacie, jak na przykład Święty Jan, którego dieta, podobno opierała się głównie na tym produkcie. Ale czym właściwie jest karob?

Co to karob?

Szarańcz strąkowy, chleb świętojański, karob, drzewo karobowe, ceratonia – występuje pod wieloma nazwami, ale zawsze chodzi o tą samą roślinę, lub jej owoc. Natomiast sam karob, to dokładniej sproszkowane strąki drzewa karobowego. Drzewo to rośnie głównie w rejonach morza śródziemnomorskiego, osiąga nawet do 15 m wysokości, a zapiski o jego uprawie sięgają już 3000 lat p.n.e. Mimo, że pochodzi z tej samej rodziny, co polski bób, to różnice w ich wyglądzie widać od razu. Dla przykładu – strąk chleba świętojański jest zdecydowanie dłuższy od swojego kuzyna – te mogą osiągać nawet 20 cm długości. Większy jest też sam owoc.

Karob – wartości odżywcze

W 100 gramach karobu znajduje się około 280 kcal. Większą część z nich pokrywają węglowodany. Jednak innym cennym składnikiem jest błonnik, a jeśli chodzi o jego ilość, to karob wyróżnia się na tle innych produktów, bowiem zawartość tego składnika może dochodzić nawet do 40 procent! Co ciekawe, dla wielu osób, które mają alergię na kakao, karob może być idealnym substytutem (odczuwalne mogą być pewne różnice w smaku, ale w zamian za to oferuje nam niską zawartość tłuszczy). To za sprawą braku w swoim składzie (w przeciwieństwie do kakao) dwóch silnych alergenów – teombronimy i kwasu szczawiowego.
Oprócz wyżej wymienionych, karob – dla naszego ciała – jest również dobrym dostawcą cennych minerałów. Wapń wspiera budowę naszych kości i zębów. Magnez i potas odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego. Dodatkowo, o ile cierpisz na napady skurczów, to karob pomoże Ci zmniejszyć ich częstotliwość właśnie za sprawą magnezu. Jeśli natomiast masz problemy z krwią, takie, jak na przykład anemia, to trzeba zaznaczyć, że ma spore pokłady żelaza, pełniącego ważną funkcję w transporcie tlenu we krwi. Zawiera witaminę E, a ta ma odgrywa dużą rolę przy leczeniu niedokrwistości, ale też grypy i kaszlu.

Inne właściwości karobu?

Chleb świętojański wykazuje także działanie oczyszczające i antybakteryjne. Właśnie dlatego w medycynie ludowej był często stosowany przy dolegliwościach żołądkowych. Co ważne – ze względu na obecność polifenoli, ma właściwości antyoksydacyjne – może zmniejszyć ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych w naszym organizmie.

Karob działa także antyutleniająco. Oznacza to, że nasz organizm starzeje się wolniej. Dla wieloletnich palaczy papierosów również zadziała korzystnie, bowiem ma właściwości wykrztuśne – pomaga pozbyć się zalegającej w płucach wydzieliny. Regularnie spożywany może zapobiec rakowi płuc. Dodatkowo obniża zawartość cholesterolu we krwi i zmniejsza dolegliwości biegunki.

Jak wykorzystać karob w naszej kuchni?

Ciasta, drinki, desery, koktajle owocowe, owsianka, czyli wszędzie tam, gdzie widziałbyś kakao, możesz użyć karobu, bo, co zostało wspomniane wcześniej, karob jest idealnym substytutem dla kakao. Właśnie dlatego wszędzie tam, gdzie chcemy użyć tego bardziej popularnego proszku, możemy śmiało użyć śródziemnomorskiego kuzyna bobu. Co ciekawe – ze względu na niską zawartość kofeiny, ten drugi jest częściej zalecany dla dzieci i osób z nadciśnieniem.W krajach i slamskich i śródziemnomorskich, a szczególnie na Cyprze i Malcie, znany jest syrop z chleba świętojańskiego. Mieszkańcy tych terenów używają go głównie do produkcji ciast i deserów.

W przemyśle spożywczym znana jest guma karobowa, czyli naturalny zagęszczacz, oznaczany symbolem E410, który powstaje z nasion szarańcza strąkowego. W naszej kuchni może ona posłużyć jako zagęszczacz rożnych wypieków, na przykład zamiast jajek. Czy wiesz, że owoce liofilizowane są również naturalnym zagęszczaczem (stabilizatorem) żywności?

Wrzuć go do swojej diety

Jak widać – liczne pozytywne właściwości karobu sprawiają, że produkt ten warto uwzględnić w swojej diecie. W przeszłości był często stosowany jako podstawa odżywiania, ale powodem tego był najczęściej brak dostępu do innego pożywienia. Dzisiaj raczej odradzamy dietę zbudowaną wokół jednego produktu, ale nie zmienia to faktu, że stosowanie karobu w naszej codziennej diecie pozytywnie wpłynie na nasz organizm.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak być piękną i zdrową w kilku krokach?
Zdrowa owsianka z jagodami acai
Elektrolity – jedynie dla sportowców?
Ksylitol czy erytrytol – co jest zdrowsze? Czym zamienić cukier? Zdrowy zamiennik cukru?
Owoce liofilizowane – czym są i dlaczego warto je jeść?
Płatki orkiszowe – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Suszone fig – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Mąka sojowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Skóra prawdę Ci powie… o Twoim zdrowiu
Suszone jabłka – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Czy pić mleko?
Jakie są rodzaje mąki? Co oznacza typ mąki?
Czy ekologiczne znaczy lepsze?
Zdrowy omlet owsiany FIT
Jogurt – jakie ma właściwości odżywcze?
Rozsądne zakupy w walce z otyłością
Pomysł na śniadanie do łóżka
Ciasto z truskawkami i płatkami musli
Pomelo – ogromny cytrus o wspaniałych właściwościach
Które płatki owsiane są najlepsze? Zwykłe, górskie czy błyskawiczne.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz