Pragniesz poznać sekret prosto ze wschodniej i środkowej Azji? Odkryj prozdrowotną roślinę uprawną, która zaskakuje bogatą zawartością składników odżywczych. Cóż to takiego? Gryka preparowana! Właściwości, kalorie i wartości odżywcze zaczerpnięte prosto z ziaren gryki.
Czy wiesz, że grykę zaczęto uprawiać na północy Indii już ok. 2000 roku p.n.e.? Niegdyś najchętniej jedli ją mieszkańcy Azji. Dziś jest równie popularna w Europie i Ameryce Północnej. Przetworzona gryka, a dokładniej gryka zwyczajna, kojarzona jest przede wszystkim z dietetyczną kaszą, mąką, otrębami i płatkami. Mało kto jednak wie, że grykę poddaję się także ekspandowaniu, czyli tzw. puffingowi. W efekcie powstaje wyjątkowa gryka preparowana. Właściwości uzyskanego w ten sposób produktu z powodzeniem wykorzystują dietetycy przy układaniu jadłospisów dla osób cierpiących na celiakię. A to za sprawą znacznej zawartości naturalnego białka i błonnika pokarmowego przy jednoczesnym braku glutenu.
Spis treści
Gryka preparowana właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie
Słyszysz gryka zwyczajna, pierwsze skojarzenie – kasza gryczana. Przychodzi Ci na myśl jej gorzkawy posmak? Odrzuć uprzedzenia. Gryka ekspandowana w przeciwieństwie do kaszy gryczanej jest puszysta, a jej smak delikatny. To doskonały sposób na bezglutenowe śniadanie. Dzięki uzyskanej sprężystej strukturze nic bardziej nie rozpływa się w ustach niż gryka preparowana. Właściwości naturalnie przetworzonej gryki docenią wszyscy, którzy szukają produktu bogatego nienasycone kwasy tłuszczowe oraz składniki mineralne – magnez, wapń, żelazo, cynk, miedź i potas. Gryka preparowana to także zagłębie witamin z grupy B, jak i aminokwasów, m.in. lizyny, cysteiny, metioniny oraz fenyloalaniny, która stanowi podstawowy budulec naturalnie występujących w organizmie białek. Oprócz tego gryka ekspandowana wspomaga pracę układu pokarmowego i hamuje wzdęcia, a to wszystko dzięki znacznej zawartości błonnika pokarmowego.
Chcesz uniknąć szkodliwej dla zdrowia miażdżycy? Tarczą ochronną stanie się dla Ciebie gryka preparowana. Właściwości przetworzonej gryki dowiodły, że produkt posiada zdolność do zwalczania złego cholesterolu we krwi, przez co obniża ryzyko powstawania groźnych zatorów.
To nie koniec opowieści, w której główną role gra gryka preparowana. Kalorie spędzają Ci sen z powiek? Drastyczne diety nie pomagają Ci schudnąć? Produkty otrzymane z gryki są lekkostrawne i zawierają niezbędne dla organizmu kwasy tłuszczowe, które pobudzają metabolizm. Migiem pozbędziesz się „boczków”, czy „oponek” na brzuchu.
Gryka preparowana – kalorie, które nie tuczą
Lekka i pożywna gryka ekspandowana to idealny pomysł na dietetyczne, bezglutenowe śniadanie lub szybką, zdrową przekąskę. Gryka nie tuczy. Gryka wzmacnia i chroni. Heh, cała gryka preparowana. Wartości odżywcze i prozdrowotne właściwości drzemiące w gryce ekspandowanej czekają w gotowości na Twój ruch!
Gryka preparowana – kalorie i wartości odżywcze (w 100 g)
- Energia: 343 kcal / 1435 KJ
- Tłuszcze: 3,4 g
- Białko: 13 g
- Węglowodany: 72 g
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Suszona morwa biała – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Mąka owsiana razowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Dlaczego warto jeść banany? Sprawdź wartości odżywcze i indeks glikemiczny IG
Low Fat Musli – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Czy żywność może odstresować?
Owsianka – tak jak chcesz!
Miechunka Physalis – owoc o cudownych właściwościach
Ciasteczka owsiane o smaku bananowym
Otręby owsiane – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Orzechy brazylijskie – właściwości, kalorie KCAL
Chleb na zakwasie czy drożdżach – jaki wybrać?
Komosa ryżowa lub Quinoa – wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść komosę ryżową?
Domowa czekolada z owocami liofilizowanymi w wersji FIT
Żywienie dzieci – od EKO słoiczka do fast food’a
Cynamon – przyprawa o cudownych właściwościach?
10 przykazań zdrowego odżywania się całej rodziny
Płatki jęczmienne błyskawiczne – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Śniadanie – jeść czy nie jeść?
Mandarynki nie tylko od święta – indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Suszone kiwi – bomba witaminowa