Płatki zbożowe na śniadanie? Świetny pomysł! To jeden z najmniej przetworzonych produktów, który zadziwia ilością minerałów i błonnika. Dowiedz się, jakie są rodzaje płatków zbożowych i jak je przygotować na śniadanie.
Spis treści
Płatki zbożowe to idealne śniadanie
Płatki śniadaniowe najczęściej kojarzą nam się z różnymi rodzajami słodzonych płatków kukurydzianych lub pszenicznych – z miodem, orzeszkami, czekoladą czy cynamonem. Wszystkie są sprzedawane w kolorowych opakowaniach, raczej kierowane do dzieci i mają w składzie tonę cukru. I chociaż w przetworzonych produktach nie ma nic złego, nie mogą stanowić podstawy naszego codziennego wyżywienia! Można zjeść je od czasu do czasu w małej ilości, ale na codzienne śniadanie o wiele lepiej wybrać coś zdrowszego.
To oczywiście płatki zbożowe, które idealnie sprawdzają się na śniadanie. Można z nich zrobić pełnowartościowy posiłek. Są to płatki przetworzone w minimalnym stopniu – po prostu lekko rozgniecione i pozbawione plew ziarna zbóż. Najbardziej popularne są oczywiście płatki owsiane, z których robi się owsiankę, jednak nawet w dyskontach zaczęły pojawiać się także inne płatki – żytnie, jaglane, orkiszowe i gryczane. Nie są może za bardzo popularne, a szkoda, ponieważ mają mnóstwo składników odżywczych. Są także bardzo sycące i zdrowe. Na dodatek ich kupowanie jest proekologiczne – pochodzą z lokalnych zbóż i nie musiały przebyć tysięcy kilometrów, by do nas dotrzeć.
Płatki owsiane – rodzaje
Niekwestionowanym królem płatków zbożowych są płatki owsiane. Mają najwyższą wartość odżywczą i energetyczną. Zawierają 2-3 razy więcej tłuszczu niż inne płatki śniadaniowe. Rodzaje płatków owsianych są różne – błyskawiczne, które nie wymagają gotowania, zwykłe i górskie, które są wstępnie rozdrobnione, dlatego czas ich przygotowania jest dużo krótszy.
Płatki owsiane zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, około 15% białka, dzięki czemu są bardzo sycące. Do tego zawierają rozpuszczalną frakcję błonnika, co jest zbawienne dla naszych jelit. Do tego znajdują się w nich także witaminy z grupy E, witamina E i całkiem pokaźne zasoby wapnia, magnezu i miedzi. Je się je ugotowane z dodatkami, można także wykorzystać do zrobienia ciastek czy mąki owsianej do wypieków.
Rodzaje płatków: jaglane, jęczmienne i gryczane
Jeśli chodzi o płatki śniadaniowe rodzaje są bardzo różne. Płatki zrobione z innych zbóż niż owies, mają inne właściwości i smak. Płatki jęczmienne wyróżniają się wysoką zawartością beta-glukanów, czyli frakcji rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Są wykorzystywane przy leczeniu zaparć, niestrawności i wzdęć. Poleca się je osobom, które mają wysoki cholesterol. Zawierają również chrom, ważny składnik w gospodarce insulinowo-węglowodanowej. Jeśli chodzi o płatki jęczmienne indeks glikemiczny wynosi 69, czyli jest średni. Można używać ich ze źródłem białka i tłuszczu, wtedy ładunek glikemiczny całego posiłku będzie niski. Jednak trzeba pamiętać, że jest to najwyższy IG spośród wszystkich płatków. Jeśli więc zastanawiasz się, czy wybrać płatki jęczmienne czy owsiane, te drugie będą bezpieczniejsze dla osób walczącymi z cukrzycą czy insulinoopornością.
Osoby chorujące na celiakię i unikające glutenu mogą sięgnąć po płatki gryczane i jaglane. Płatki gryczane mają specyficzny smak, ale warto je jeść, ponieważ zawierają mnóstwo aminokwasów, także tych, które nie są produkowane przez organizm. Dzięki dużej zawartości białka są bardzo sycące. Płatki gryczane to wartościowe źródło także magnezu, żelaza, miedzy i witamin z grupy B.
Jeśli lubisz kaszę jaglaną, płatki jaglane także przypadną ci do gustu. Są dość podobne do tych opisanych wyżej, zwierają te same mikroelementy i witaminy. Dodatkowo w ich składzie znajduje się kwas krzemowy. Ma on dobroczynny wpływ na cerę, paznokcie i włosy. Warto jeść go codziennie. Płatki jaglane na surowo także są smaczne, a mają niższy indeks glikemiczny niż gotowane.
Płatki orkiszowe i żytnie o wszechstronnym zastosowaniu
Najmniej wyraziste w smaku są chyba płatki orkiszowe. Są nieco bardziej twarde niż owsiane, ale ich także nie trzeba gotować. Jeśli chodzi o płatki orkiszowe indeks glikemiczny jest dość niski – 45. Dlatego mogą je jeść osoby, które mają problemy z gospodarką cukrowo-insulinową. Są bardzo cenione ze względu na smak i wysoką zawartość białka, błonnika i tłuszczu pokarmowego. Zawierają także wapń, żelazo, cynk i potas, a także wszelkie witaminy z grupy B. Co więcej, orkisz wykazuje działanie przeciwbakteryjne i wzmacniające, więc warto postawić na ten rodzaj płatków zbożowych na co dzień.
Jeśli chodzi o płatki żytnie indeks glikemiczny także jest niski – wynosi tylko 48. To niewiele więcej niż w przypadku zwykłych płatków owsianych czy orkiszowych. Można śmiało zajadać je na co dzień, zwłaszcza że wyróżniają się najniższą kalorycznością. Są bogate w błonnik pokarmowy i żelazo, zawierają także magnez, potas, wapń, chrom, fosfor, jod, fluor, cynk i mangan. A do tego witaminy z grupy B i E. To prawdziwa skarbnica dobroczynnych składników. Regularne jedzenie płatków żytnich usprawnia przemianę materii i zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego oraz kamicy żółciowej. Nic, tylko jeść na zdrowie!
Owsianka, orkiszanka, jaglanka – zastosowanie płatków
Wszystkie płatki zbożowe powinny trafić na nasz stół. Możesz wypróbować je wszystkie i wybrać ten rodzaj czy dwa, które najbardziej ci smakują. Są naprawdę przepyszne. Co więcej, płatki można jeść na surowo lub po obróbce termicznej. Możesz wsypać je cienką warstwą na blaszkę, uprażyć z orzechami i zrobić z tego granolę, lub przygotować coś w rodzaju owsianki.
Na owsiankę (którą można zrobić także z innych płatków) są dwa sposoby – możesz gotować płatki w mleku, aż danie zgęstnieje, zboże napęcznieje, a woda wyparuje, albo zalać je wodą lub mlekiem i zostawić na jakiś czas. Płatki zalane wrzątkiem na 7-15 minut, w zależności od rodzaju, powinny napęcznieć i wypić cały płyn. Będą miękkie, ale nie rozgotowane, dzięki czemu mają niższe IG i są bardziej sycące. Można dodać do nich dowolne dodatki – mleko, jogurty, skyry, czekoladę, wanilię, owoce i dżemy. Owsianki i orkiszanki dobrze smakują także z orzechami lub masłem fistaszkowym.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – rodzaje somatotypów
Superfoods w diecie sportowca
Uzależnienie od jedzenia
W czym jest błonnik?
Warzywa korzeniowe w codziennej diecie
10 zasad redukcji
Współczynnik BMI
Dieta IF (intermittent fasting) – zasady i efekty
Dieta w cukrzycy typu II
Dieta w osteoporozie
Dieta wegańska – jak świadomie się odżywiać?
Indeks glikemiczny w codziennej diecie