Strona główna » Dieta w osteoporozie

Dieta w osteoporozie

przez Moje Musli
kość

Osteoporoza jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Najczęściej borykają się z nią osoby starsze, powyżej 50 roku życia, jednak nie oznacza to, że problem nie dotyczy całego społeczeństwa. Początki osteoporozy przebiegają bezobjawowo. W przypadku osteoporozy należy trzymać się powiedzenie “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. To właśnie odpowiedni sposób żywienia jest kluczem do zdrowia całego układu kostnego. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie komponować odpowiednich posiłków, dieta pudełkowa może być świetnym rozwiązaniem, które może pomóc w walce z osteoporozą. Zobacz jakie pokarmy obfitują w składniki pomagające w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy.

Rośliny strączkowe

Podczas, gdy fasola zawiera wapń, magnez, błonnik i inne składniki odżywcze, jest ona również bogata w substancje zwane fitynianami. Fityniany zaburzają zdolność organizmu do wchłaniania wapnia zawartego w fasoli. Możesz zmniejszyć poziom fitynianów poprzez moczenie fasoli w wodzie przez kilka godzin, a następnie gotowanie jej w świeżej wodzie.

Mięso i inne pokarmy wysokobiałkowe

Dla zdrowia kości i ogólnego stanu zdrowia ważne jest, by spożywać wystarczającą ilość białka. Wiele starszych osób nie otrzymuje wystarczającej ilości białka w swojej diecie, co może być szkodliwe dla kości. Jednak specjalne diety wysokobiałkowe, które zawierają wiele porcji produktów obfitujących w białko, takich jak mięso czy jaja, mogą również powodować utratę wapnia przez organizm. W tym przypadku warto wybierać produkty, które zawierają nie tylko duże ilości białka, ale także są doskonałym źródłem wapnia.

Słona żywność

Spożywanie pokarmów z dużą ilością soli (sodu) powoduje utratę wapnia przez organizm i może prowadzić do utraty masy kostnej. Staraj się ograniczyć ilość przetworzonej żywności, żywności konserwowanej i soli dodawanej do posiłków, które samodzielnie przygotowujesz w domu. Aby dowiedzieć się, czy dana żywność ma wysoką zawartość sodu, spójrz na etykietę z informacją o wartości odżywczej. Jeśli zawiera ona 20% lub więcej dziennej wartości spożycia (RWS), oznacza to, że zawiera dużo sodu. Staraj się nie spożywać więcej niż 2300 mg sodu dziennie.

Szpinak i inne pokarmy zawierające szczawiany

Twój organizm nie wchłania dobrze wapnia z pokarmów o wysokiej zawartości szczawianów (kwasu szczawiowego), takich jak szpinak. Inne pokarmy zawierające szczawiany to rabarbar, buraki i niektóre rodzaje fasoli. Pokarmy te zawierają inne zdrowe składniki odżywcze, ale po prostu nie powinny być zaliczane do źródeł wapnia.

Otręby pszenne

Podobnie jak fasola, otręby pszenne zawierają wysoki poziom fitynianów, które mogą uniemożliwić organizmowi wchłanianie wapnia. Jednakże, w przeciwieństwie do fasoli, otręby pszenne w 100% są jedynym produktem spożywczym, który wydaje się zmniejszać wchłanianie wapnia z innych produktów spożywanych w tym samym czasie.

Kofeina

Kawa, herbata i napoje bezalkoholowe (gazowane) zawierają kofeinę, która może zmniejszać wchłanianie wapnia i przyczyniać się do utraty kości. Wybieraj te napoje z umiarem. Picie więcej niż trzech filiżanek kawy dziennie może zaburzać wchłanianie wapnia i powodować utratę masy kostnej.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz