Wakacje to czas, kiedy możemy pozwolić sobie na duże lody, gofry lub hot-doga, ale ich ilość także warto kontrolować. Zamiast codziennie jeść coś z budki, warto zabrać ze sobą przekąski, które będą zdrowsze i bardziej odżywcze. Jakie przekąski na plażę w upalne dni sprawdzają się najlepiej? Poznaj nasze pomysły!
Spis treści
Co zabrać na plażę?
Wypoczynek na plaży nie należy do najbardziej aktywnych. Jednocześnie zewsząd kuszą nas różnego rodzaju fast-foody, lody i słodycze. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie jedzenie na plażę, by zjeść coś odżywczego i zdrowego, a jednocześnie mniej kalorycznego.
Co wziąć na plażę? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wiele rzeczy w upale szybko się psuje. W takim wypadku warto postawić na suchy prowiant, ewentualnie na owoce i warzywa zamknięte w szczelnych opakowaniach.
Przede wszystkim należy zwracać uwagę na nabiał i mięso, które mogą się psuć. Do tego przekąski te powinny być proste w przygotowaniu – upał nie zachęca do spędzania dużej ilości czasu w kuchni, zwłaszcza przy piekarniku. Należy także pamiętać o odpowiedniej ilości wody dla całej rodziny. Lepiej unikać gazowanych i słodzonych napojów, które nie gaszą pragnienia, a tylko zawierają dużo cukru.
Co zabrać na plażę – małe przekąski
Idealne przekąski nad wodę to drobne rzeczy, które możesz zmieścić do torby plażowej. Najlepszym przykładem są orzechy. Są zdrowe i odżywcze, a do tego sycące. Na dodatek są po prostu przepyszne, więc każdy z przyjemnością je zje. Trzeba tylko uważać na ich ilość – mają naprawdę dużo kalorii.
Przekąski na upalne dni powinny być także świeże i lekkie. Dobrym przykładem są owoce. Jeśli nie masz lodóweczki, możesz wybrać owoce, które nie zepsują się na upale. Przykładem mogą być jabłka, truskawki, gruszki czy banany albo pokrojone mango czy twarde melony zakapowane w pojemniki hermetycznie zapakowane. Maliny czy arbuzy mogą niestety się uszkodzić w transporcie.
A może by zabrać ze sobą warzywne pudełeczko? Warzywa zawierają dużo wody, są lekkie i niskokaloryczne, więc są strzałem w dziesiątkę w czasie upałów. Marchew, papryka, pomidorki koktajlowe, kalarepka, groszek, ogórki, cukinia (można ją jeść na surowo) – wystarczy je pokroić i włożyć do pojemników. Do warzyw można dodać trochę hummusu, będzie bardziej odżywczo i sycąco. Posiłek możesz uzupełnić o dobrej jakości wielozbożowe krakersy, dzięki którym posiłek będzie dobrze zbilansowany.
Przekąski na upalne dni – najlepsze kanapki
Jeśli zamierzacie spędzić nad wodą dużo czasu, warto przygotować przekąski, którymi można się najeść. Co zabrać na plażę? Oczywiście kanapki! To najprostsze możliwe danie, a jednocześnie naprawdę sycące.
Oczywiście trzeba uważać, by kanapki się nie psuły, więc raczej nie powinno się dodawać do nich nabiału i dodatków, które szybko się psują, zwłaszcza jeśli jest upał. Co można dodać? Suszoną kiełbaskę lub pasty warzywne. Najlepiej sprawdzą się te, które nie zawierają twarogu, jak hummus czy pasta z zielonego groszku. Świetnym pomysłem jest także dodanie dużej ilości warzyw. Jeśli boisz się, że mogą rozmiękczyć chleb i kanapki będą nieapetyczne, dołóż je dodatkowo, w pojemniku hermetycznie zamykanym. Idealnie sprawdzi się sałata, pomidory koktajlowe, kalarepa, paski papryki i ogórki. Zwłaszcza ogórki świetnie pasują do kanapek, a na lato będą wspaniałe – zawierają bardzo dużo wody, więc mogą dodatkowo pomóc się odpowiednio nawodnić.
Kanapki można zrobić także na przykład z wafli ryżowych. Można posmarować je masłem orzechowym – to będzie wartościowa i bardzo smaczna przekąska. Masło orzechowe jest wartościowym źródłem białka i kwasów tłuszczowych, który nasz organizm potrzebuje. Można dodać do takiej kanapki trochę banana albo jabłka – będzie fantastyczna w smaku, lekko soczysta i idealnie sprawdzi się na plaży.
Przekąski nad wodę
Co wziąć na plażę, jeśli chcesz zjeść na niej lunch przed większym obiadem, który będzie popołudniu? Plażowanie przez cały dzień jest niezwykle przyjemne, ale trzeba zaplanować sobie posiłki. Jedzenie na plażę trzeba przygotować wcześniej. To dobry pomysł – gotujesz wieczorem, kiedy jest już chłodniej, a w upale w ciągu dnia nie musisz się tym przejmować.
Najlepsze przekąski na plażę to takie, które można zapakować i łatwo zjeść. Dlatego dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju makarony. Makaron z sosem pomidorowym będzie smaczny, a jednocześnie sycący. Chętnie zjedzą go też dzieci. Warto dodać do niego trochę warzyw, na przykład cukinię czy paprykę podduszone na patelni. Całość warto posypać pestkami dyni czy słonecznika, żeby dodać trochę chrupkości. Makarony z sosami śmietanowymi i sosami raczej się nie sprawdzą, ale z dodatkami warzywnymi jak najbardziej. Dobrze sprawdzi się także sałatka z makaronem i kurczakiem, z sałatką, pestkami, ogórkiem i papryką.
Ciekawym rozwiązaniem są wrapy. Wystarczy dodać do nich kurczaka – możesz go upiec w piekarniku, usmażyć pierś na patelni lub wykorzystać gotowane mięso z zupy. Mięso trzeba rozdzielić na niewielkie kawałki i zawinąć w tortille z dowolnymi warzywami i sałatą. Wrapy wygodnie się zjada, a do tego mogą być idealnie zbilansowanym posiłkiem, którym wszyscy się najedzą.
Jak zapakować jedzenie na plażę?
Aby mieć pewność, że jedzenie na plażę będzie w dobrym stanie i nic się nie zepsuje, koniecznie zastanówcie się nad sposobem zapakowania przekąsek. Suche rzeczy można przetransportować w woreczkach zamykanych strunowo albo pojemnikach z hermetycznymi zamknięciami. Trzeba je chronić przed bezpośrednim działaniem słońca, więc warto zapakować je w lnianą, jasną torbę.
Jeśli chcesz zabierać na plażę nabiał, szynkę i na przykład jogurty, zabierz ze sobą małą lodówkę turystyczną. Takie lodówki można wygodnie przewieźć w samochodzie w bagażniku. Mogą mieć zamrażane wkłady chłodzące lub podłączyć do zapalniczki w aucie. Dzięki temu wszystkie produkty będą dobrze przechowywane. W upalne dni przyda się także chłodna woda, którą można ochłodzić w lodówce.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – rodzaje somatotypów
Superfoods w diecie sportowca
Uzależnienie od jedzenia
W czym jest błonnik?
Warzywa korzeniowe w codziennej diecie
10 zasad redukcji
Współczynnik BMI
Dieta IF (intermittent fasting) – zasady i efekty
Dieta w cukrzycy typu II
Dieta w osteoporozie
Dieta wegańska – jak świadomie się odżywiać?
Indeks glikemiczny w codziennej diecie