Strona główna » Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – rodzaje somatotypów

Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – rodzaje somatotypów

przez Moje Musli
rodzaje somatotypów

Definicja somatotypu mówi, że istnieją trzy główne typy budowy ciała, a znajomość swojego może być pomocna przy planowaniu rutyny ćwiczeń. Świadomość naturalnych tendencji swojego ciała pozwala na opracowanie planu treningowego, który pozwoli na osiągnięcie celów związanych z kondycją fizyczną. Zrozumienie i zaakceptowanie swojego typu ciała może pomóc w wykształceniu bardziej pozytywnego obrazu siebie.

Trzy główne typy budowy ciała

Teoria ta została opracowana przez psychologa dr Williama H. Sheldona w latach 40. ubiegłego wieku. Teoria somatotypów dzieli ludzi na trzy różne kategorie w zależności od skłonności ich ciała do bycia krępym (endomorficy), szczupłym (ektomorficy) lub umięśnionym i atletycznie zbudowanym (mezomorficy). Skojarzył on również te cechy fizyczne z cechami osobowości.

Podział typów budowy ciała

Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – rodzaje somatotypów. Kategorie te są jednak tylko teorią, co oznacza, że niektórzy ludzie będą należeć do więcej niż jednej kategorii. Twój typ budowy ciała może się również zmieniać w zależności od sposobu odżywiania i nawyków dotyczących aktywności fizycznej. Oto jak dzielą się trzy typy budowy ciała, zgodnie z teorią somatotypów:

  • Ektomorfik: Ten typ charakteryzuje się wysoką, szczupłą budową ciała. Osoby o ektomorficznym typie budowy ciała są szczupłe i mogą mieć wąską klatkę piersiową. Niektórzy z nich mają trudności z przybraniem na wadze z powodu szybkiego metabolizmu. Aby przybrać na wadze, muszą przyjmować większe ilości kalorii niż przeciętna osoba.
  • Endomorfik: Opisuje zaokrągloną budowę ciała z szerszą talią, większymi kośćmi i dużą klatką piersiową. Osoby o tym typie budowy ciała zazwyczaj łatwo przybierają na wadze, a bez ćwiczeń fizycznych masa ciała jest zwykle bardziej tłuszczowa niż mięśniowa.
  • Mezomorfik: Osoby o tym typie budowy ciała łatwiej przybierają na wadze niż ektomorficy i zazwyczaj łatwiej im schudnąć niż endomorfikom. Osoby te mają muskularną i atletyczną budowę ciała oraz średnią klatkę piersiową.

Nie wszystkie osoby idealnie pasują do jednego z tych typów, dlatego może się okazać, że mają cechy więcej niż jednego typu budowy ciała.

Zmieniające się poglądy dotyczące męskiej atrakcyjności

Badania wykazały, że zmienia się sposób postrzegania “idealnej” sylwetki. Na przykład jedno z badań psychologicznych przeprowadzonych w 2018 roku wykazało, że mężczyźni stali się bardziej onieśmieleni obrazami idealnych męskich ciał niż kiedyś. Rozprzestrzenianie się reklam produktów takich jak bielizna czy wody po goleniu, w których występują modele płci męskiej, sprawia, że przeciętny mężczyzna czuje się gorszy i nie czuje się komfortowo w swoim ciele, podobnie jak kobiety od dziesięcioleci (jeśli nie dłużej) czują się źle z powodu przedstawiania kobiecego ciała w mediach.

Zmieniające się poglądy dotyczące kobiecej atrakcyjności

Oczywiście, zmiany poglądów dotyczą także “idealnego” typu kobiecego ciała, który zmienia się, by odzwierciedlać kobiety o różnych kształtach i rozmiarach. Niektórzy eksperci przypisują mediom społecznościowym powstanie ruchu body positive wśród kobiet, inni natomiast zwracają uwagę na cienką granicę między body positive a ciągłym uprzedmiotowieniem kobiecego ciała jako całości. Mimo to zbiorowy pogląd na temat ciał kobiet i mężczyzn zaczyna odchodzić od nierealistycznych standardów piękna na rzecz bardziej sprzyjającej postawy, która przedkłada “prawdziwe” ciała nad “idealne”.

Typ budowy ciała, a osobowość

Był taki czas, kiedy uważano, że osobowość jest związana z typem ciała. Ektomorficy byli uważani za osoby ciche, a nawet ponure, endomorficy za wesołków, a mezomorficy za osoby nieco surowe i wulgarne. Poglądy te nie są jednak w żaden sposób naukowo potwierdzone ani dokładne.

Czy typ budowy ciała można zmienić?

Niezadowolenie z kształtu ciała jest jednym z głównych powodów, dla których mężczyźni i kobiety sięgają po takie metody medyczne, jak chirurgia estetyczna. Ginekomastia, przeszczepy włosów i liposukcja stały się powszechne wśród mężczyzn, natomiast powiększanie piersi, abdominoplastyka i również liposukcja to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów u kobiet. Jednak każdy typ ciała można zmienić poprzez modyfikację stylu życia. Tak jak przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety, bogatej w pełnowartościowe produkty spożywcze, może dodać lat życiu , tak konsekwentne wykonywanie ćwiczeń fizycznych może przyczynić się do utraty wagi, utrzymania wagi i poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Najlepsza strategia treningowa

Ćwiczenia aerobowe angażujące wszystkie grupy mięśni, takie jak bieganie i pływanie, mogą pomóc w spalaniu tłuszczu i budowaniu szczuplejszej sylwetki, natomiast trening siłowy i oporowy może pomóc w budowaniu i utrzymaniu beztłuszczowej masy mięśniowej. W połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą, połączenie treningu cardio i treningu siłowego jest uważane za najskuteczniejszą metodę rozwijania silnego i szczupłego ciała. Jednak organizm każdego z nas reaguje inaczej ze względu na takie czynniki, jak wiek, płeć, waga, genetyka i poziom sprawności fizycznej.

Rozwijanie muskularnego typu ciała

Aby rozbudować masę mięśniową, należy wykonywać trening oporowy. Skup się na trenowaniu każdej grupy mięśniowej dwa razy w tygodniu, stosując trening całego ciała lub trening dzielony, ukierunkowany na określone partie ciała. Stosuj ćwiczenia złożone, takie jak przysiad, martwy ciąg, wyciskanie na ławce, wyciskanie na barki, wiosłowanie, oraz ćwiczenia izolacyjne na mniejsze grupy mięśniowe, takie jak biceps, triceps, mięśnie brzucha i łydki.

Predyspozycje genetyczne, a treningi

Należy pamiętać, że ciało każdego z nas, bez względu na “typ”, inaczej reaguje na programy treningowe. Ważne jest, aby zmieniać rutynę treningową, co jest strategią zwaną periodyzacją, aby nadal widzieć rezultaty. Należy także zwiększać ciężar, liczbę powtórzeń lub zestawów, aby zobaczyć wzrost masy i definicji mięśni. Ponadto dieta musi zawierać wystarczającą ilość kalorii i białka, by budować beztłuszczową masę mięśniową. Jeśli masz problemy z przyrostem masy mięśniowej, musisz znacznie zwiększyć ilość spożywanych kalorii dzięki zdrowej żywności, aby zapewnić sobie dodatkową energię potrzebną do budowy mięśni.Niektórzy ludzie, zwłaszcza początkujący, mogą budować mięśnie i jednocześnie tracić tkankę tłuszczową.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz