Strona główna » Płatki owsiane czy żytnie? Spożywanie których daje więcej korzyści?

Płatki owsiane czy żytnie? Spożywanie których daje więcej korzyści?

przez MojeMusli
Owsianka z bananem – ile ma kcal?

Płatki owsiane czy żytnie? Spożywanie których daje więcej korzyści?

Zboża są dla ludzi cennym źródłem energii. Łatwo jest je przetworzyć na różnego rodzaju kasze, mąki, płatki, chleby itp., a większość z nich wykazuje niesamowite właściwości zdrowotne. Jeśli chodzi o płatki zbożowe, są efektem bardzo prostego procesu, dzięki któremu otrzymujemy produkty dostarczające między innymi ogromne ilości energii w postaci węglowodanów, białka, tłuszcze, jak i zdecydowane pokłady błonnika pokarmowego, witamin i minerałów. Najpopularniejszymi płatkami zbożowymi są bez wątpienia płatki owsiane, jednak niewiele mniej popularne wydają się być płatki żytnie. Czym się różnią i czy płatki owsiane słusznie cieszą się większą popularnością?

Krótka charakterystyka płatków żytnich

Uprawa żyta cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Z tego zboża powstają różnego rodzaje kasze, wysokiej jakości mąki, a także płatki i otręby. Również chleb żytni, który cieszy się ogromnym uznaniem wśród konsumentów, powstaje w zdecydowanej większości właśnie z mąki żytniej.

Płatki żytnie są efektem zgniecenia odpowiednio wcześniej przygotowanego ziarna żyta. Dzięki temu, że w trakcie produkcji poddawane są minimalnej obróbce, zachowują niemal wszystkie właściwości pełnego ziarna, a przy tym są o wiele łatwiejsze w spożyciu.

Ten wyprodukowany z ziaren żyta produkt ma także szereg niesamowitych właściwości. Na przykład zawarte w nich lignany w naszym przewodzie pokarmowym poddawane są wielu przekształceniom chemicznym, które w rezultacie wykazują leczniczy wpływ na nasz organizm. Te związki podobne do kobiecych estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, mogą regulować gospodarkę hormonalną, obniżać ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów, na przykład raka prostaty, okrężnicy, czy też piersi, a także zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Lignany powinny znajdować się także w dietach osób regularnie uczęszczających na siłownię, ponieważ wspomagają budowę masy mięśniowej.

O tym, że płatki żytnie są zalecane osobom odchudzającym się, może świadczyć również fakt, że zawierają znaczne pokłady błonnika pokarmowego. Ten niezwykle ważny i niestety niedoceniany element diety wykazuje szereg właściwości zdrowotnych dla naszego organizmu. Najważniejszym z nich jest poprawa perystaltyki jelit, czyli pracy układu trawiennego — jeśli cierpisz na zaparcia, płatki żytnie są jak najbardziej dla Ciebie! Dodatkowo błonnik pozytywnie wpływa na uczucie sytości, rzadziej jesteśmy głodni, przez co rzadziej odczuwamy potrzebę podjadania.

Co ciekawe, płatki żytnie cieszą się dużą popularnością między innymi przez fakt, że wśród wszystkich rodzajów płatków zbożowych, wykazują najniższą wartość kaloryczną.

Warto zaznaczyć, że płatki żytnie cechują się także niskim indeksem glikemiczny, który wynosi 48. Oznacza to, że mogą być spożywane przez osoby cierpiące na cukrzycę.

Wartości odżywcze płatków żytnich

W 100 gramach płatków żytnich znajdziemy około 340 kcal. Zdecydowaną większość z nich stanowią węglowodany, które dla naszego organizmu są źródłem energii. Ich zawartość to około 76%. Innym, niezwykle ważnym i niestety niedocenianym składnikiem diety, którego w płatkach żytnich znajduje się wyjątkowo dużo, jest błonnik pokarmowy — ten element diety stanowi około 15%. Składnik wspomagający budowę mięśni, czyli białko zajmuje około 10% objętości płatków żytnich. Na szczególną uwagę zasługuje zawartość tłuszczów, bo te stanowią niecałe 2%!

Oczywiście poza bardzo dobrze zbalansowanymi makroskładnikami wysokiej jakości, płatki żytnie chowają w sobie także wiele mikroelementów, takich jak witaminy i minerały — podobnie jak inne płatki zbożowe, są źródłem witamin z grupy B (B1, B2 i B6), wpływających między innymi na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także witaminy E, która może działać między innymi na spowolnienie procesu starzenia się skóry. Jeśli chodzi o minerały, znajdziemy w nich na przykład magnez, żelazo, fluor, jod, fosfor, chrom, cynk, potas, wapń, sód, mangan, kobalt, miedź itp.

Charakterystyka płatków owsianych

Płatki owsiane cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów. Nie powinno to nikogo dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że należą one do elitarnego grona żywności superfood, czyli takiej, której zdrowotne właściwości zostały potwierdzone wieloma badaniami naukowymi — regularne spożywanie płatków owsianych może znacząco wpłynąć na poprawę naszego zdrowia!

Płatki owsiane powstają w podobnym procesie do tego, w którym powstają płatki żytnie i, co ciekawe, wykazują bardzo podobne właściwości — poprawiają perystaltykę jelit, spowalniają starzenie się organizmu, dają energię stopniowo, na długi czas. Również na długi czas sycą, przy czym mają nieco więcej kilokalorii, niż płatki żytnie. Nie oznacza to jednak, że nie są wskazane podczas redukowania kilogramów, bo jest wręcz przeciwnie — dłuższe uczucie sytości, stopniowe dodawanie energii i poprawa pracy jelit to czynniki, które sprawiają, że płatki owsiane powinny znaleźć się w naszej diecie, nawet jeśli nie mamy zamiaru zgubić zbędnych kilogramów.

Co ciekawe, błonnik pokarmowy zawarty w płatkach owsianych cechuje się nieco lepszymi właściwościami, niż ten, który znajdziemy w płatkach żytnich. To przez zawartość beta-glukanów, czyli rozpuszczalnej części błonnika pokarmowego, która w naszym organizmie przynosi dodatkowe korzyści względem błonnika z płatków żytnich.

Produkt ten mogą spożywać także osoby chorujące na cukrzycę, ponieważ płatki owsiane cechują się niskim indeksem glikemicznym, którego wartość wynosi 45.

Właściwości odżywcze płatków owsianych

Płatki owsiane, podobnie jak płatki żytnie, są bogatym źródłem wartościowych węglowodanów — te stanowią niemal 60% ich objętości. Produkt ten cechuje się także wysoką zawartością białka, będącego budulcem mięśni — jego zawartość w płatkach owsianych wynosi około 13%. Są one także bardzo dobrym źródłem błonnika, ten stanowi około 10% ich objętości, jak i tłuszczów, około 7%, przy czym należy pamiętać, że są to w dużej mierze zdrowe tłuszcze, w tym kwasy omega-3 i omega-6. W 100 gramach płatków owsianych znajdziemy około 370 kcal.

Jeśli chodzi o mikroelementy, płatki owsiane są źródłem wielu cennych witamin i minerałów, które wpływają na pracę całego naszego organizmu. Jeśli chodzi o witaminy, są bogatym źródłem przede wszystkim witamin z grupy B (B1 i B5), a także witaminy K i E. Wśród minerałów możemy wyróżnić np. żelazo, miedź, fosfor, cynk, potas, magnez itd.

Co wybrać — płatki owsiane czy żytnie?

Zarówno płatki owsiane, jak i płatki żytnie wykazują szereg niesamowitych właściwości i spożycie obu tych produktów jest wskazane, jednak dobrze byłoby, gdyby wybór trafiał częściej na płatki owsiane. Dlaczego?
Pierwszym powodem może być fakt, że płatki żytnie zawierają gluten, co automatycznie oznacza, że nie powinny sięgać po nie osoby zmagające się z celiakią, jak i innymi chorobami związanymi ze spożywaniem tego elementu diety. Jeśli chodzi o płatki owsiane, owies jest zbożem, który nie zawiera glutenu, jednak przy wyborze płatków, osoby zmagające się z wcześniej wymienionymi dolegliwościami, powinny sięgać po płatki owsiane, na których opakowaniu znajduje się informacja, że nie zawierają glutenu. Dzieje się tak, ponieważ ziarno owsa może zostać zanieczyszczone glutenem na etapie produkcji.
Drugim powodem jest fakt, że owies jest źródłem wcześniej wspomnianych beta-glukanów, których spożywanie ma znaczący wpływ na poprawę naszego zdrowia.

Podsumowanie

Płatki zbożowe to najczęściej źródło wielu potrzebnych do życia składników odżywczych — powinniśmy spożywać je codziennie, szczególnie jeśli chodzi o płatki żytnie i owsiane, jednak nasz wybór powinien częściej padać na te drugie, bo wraz z tym, że płatki owsiane zawierają więcej kcal, wykazują także nieco więcej właściwości zdrowotnych. Pamiętajmy jednak, że im bardziej urozmaicona dieta, tym lepsza, dlatego raz na jakiś czas powinniśmy sięgnąć również po płatki żytnie, lub łączyć te produkty ze sobą. Nasz organizm zyska podwójnie!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Owsianka dla dzieci i niemowlaków – kiedy i jak ją przygotować
Czym jest i jak powstaje żywność liofilizowana
Czy płatki owsiane trzeba gotować?
Suszona żurawina – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Mąka z tapioki – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Musli crunchy – czym jest i jak przygotować?
Płatki żytnie – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Pudding chia z mango i musli
Chleb drożdżowy własnej roboty – jak go zrobić?
Smoothie z awokado i borówkami
Płatki Teff (miłka abisyńska) – wartościowy produkt bezglutenowy
Domowa granola FIT – prosty przepis z filmikiem
Owoce zapiekane pod kruszonkąa
Tort z owocami idealny dla dbających o linie
Płatki owsiane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jabłko – owoc grzechu czy dar niebios? Indeks glikemiczny IG
Mąka kukurydziana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Domowe musli. Jak zrobić najlepsze
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki orkiszowe czy owsiane?
Mąka żytnia typu 720 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz