Strona główna » Płatki owsiane czy jęczmienne — które dają nam więcej korzyści?

Płatki owsiane czy jęczmienne — które dają nam więcej korzyści?

przez MojeMusli
Owsianka z bananem – ile ma kcal?

Po wielu latach badań nad wszelkiego rodzaju żywnością, jako ludzkość, wiemy, które produkty wpływają pozytywnie na nasz organizm oraz potrafimy określić, jaki konkretnie jest to wpływ. Takimi produktami są na przykład zboża, jednak poszczególne ich odmiany wykazują podobne, ale nieco inne właściwości. Zboża w naszych domach najczęściej spotykamy w formie płatków zbożowych, a jeśli o te chodzi, to do najpopularniejszych z nich należą płatki owsiane i płatki jęczmienne — spożywanie obu tych rodzajów płatków ma na nas korzystny wpływ, jednak które z nich wypadają lepiej?

Krótka charakterystyka płatków jęczmiennych

Płatki jęczmienne są wynikiem zgniecenia wcześniej odpowiednio przygotowanego ziarna jęczmienia. Ten rodzaj zboża skrywa w sobie ogromne pokłady mających wyjątkowo dobry wpływ na nasz organizm wartości odżywczych. Ziarno uprawiane już ponad 10000 tysięcy lat temu w Egipcie może wpływać korzystnie na pracę naszego przewodu pokarmowego, przez co usprawnić proces odchudzania, poprawić naszą odporność, ogólne samopoczucie itp — owies podany w formie płatków owsianych wykazuje podobne właściwości.

Niestety w europejskiej kuchni jęczmień nie jest zbyt często spotykany — częściej służy jako element pokarmu dla zwierząt lub jako główny składnik piwa (w postaci słodu jęczmiennego). Inaczej ma się to w krajach Afrykańskich i regionie Bliskiego Wschodu — tam z ziaren jęczmienia wykonywane są niektóre dania narodowe.

Właściwości płatków jęczmiennych

Jak zostało już wspomniane, płatki jęczmienne są niesamowicie cennym źródłem wszystkich głównych elementów diety — dla osób dbających o linię, ważna jest informacja, że błonnik pokarmowy zawarty w płatkach jęczmiennych stanowi niemal 10% objętości płatków owsianych! Dodatkowo w płatkach jęczmiennych znajdziemy cenny element błonnika pokarmowego, którym są beta-glukany, czyli jego rozpuszczalna część. Błonnik wpływa korzystnie na wiele przeprowadzanych przez nasz organizm procesów, na przykład usprawnia pracę jelit, ułatwiając trawienie, a co za tym idzie, wspomagając przemianę materii; pomaga obniżyć poziom glukozy, jak i cholesterolu we krwi itp.

Oczywiście błonnik, to tylko wierzchołek góry lodowej — innym ważnym składnikiem są białka, które również stanowią około 10% masy płatków jęczmiennych. Białko w naszym organizmie jest budulcem mięśni — jest szczególnie ważne dla osób chcących zwiększyć objętość swoich mięśni.

Największą część objętości płatków owsianych stanowią węglowodany, jednak te cechują się indeksem glikemicznej o wartości wynoszącej 69, przez co klasyfikowane są jako produkt o średnim indeksie glikemicznym. O ile informacja ta nie ma szczególnego wpływu na osoby niecierpiące na żadne choroby wymuszające modyfikację diety, tak w przypadku osób zmuszonych do takich restrykcji, ma — są to na przykład cukrzycy, którzy płatków jęczmiennych nie powinni spożywać w ogóle lub w kontrolowanych ilościach.

Płatki jęczmienne są także źródłem zdrowych tłuszczów, które stanowią około 4% masy płatków jęczmiennych.

Do zakupu płatków jęczmiennych może skłonić zawartość samych makroelementów, ale jeśli chodzi o mikroelementy, płatki te wypadają równie dobrze! Jeśli chodzi o minerały, płatki jęczmienne są źródłem żelaza, cynku, miedzi, magnezu, sodu, wapnia, potasu i fosforu. Każdy z tych pierwiastków inaczej wpływa na nasz organizm, na przykład fosfor uczestniczy w przewodzeniu bodźców nerwowych, wapń wpływa na ochronę naszych zębów i mocne kości, a dodatkowo, wspólnie z fosforem, wpływają na cały układ kostny.

Jeśli chodzi o witaminy, to płatki jęczmienne są głównie źródłem witamin z grupy B, jak na przykład witamina B3 (niacyna), której obecność w naszym organizmie oznacza lepszą kondycję skóry i włosów.

Krótki opis płatków owsianych

Płatki owsiane powstają w podobnym procesie do tego, który obserwujemy podczas powstawania płatków jęczmiennych, przy czym te pierwsze powstają z ziaren owsa. Owies to roślina uprawiana w Chinach już 7000 lat temu, która, nieco później, zdobyła ogromną popularność wśród starożytnych greków. Aktualnie płatki owsiane, które są efektem zgniecenia odpowiednio przygotowanych wcześniej ziaren owsa, cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów w Polsce i na świecie. Popularna owsianka, której główny element stanowią właśnie płatki owsiane, jest jednym z najczęściej spożywanych posiłków — w wielu domach jest stałym elementem codziennego śniadania.

Właściwości odżywcze płatków owsianych

Płatki owsiane, podobnie jak płatki jęczmienne są niesamowicie bogatym źródłem wysokiej jakości błonnika — ten również zawiera beta-glukany. Jego udział to około 10%.

Jeśli chodzi o ilość białka, płatki owsiane wypadają nieco lepiej, niż płatki jęczmienne — ten element diety stanowi 14% objętości płatków owsianych.

Jeśli chodzi o węglowodany, te stanowią około 60% masy płatków owsianych. Jednak różnica jest taka, że płatki te mogą, a nawet powinny być spożywane przez cukrzyków, ponieważ cechują się niskim indeksem glikemicznym. Oznacza to, że płatki owsiane nie wywołują nagłych skoków poziomu glukozy we krwi, po których, równie szybko następuje jej spadek. Innymi słowy, oznacza to, że węglowodany dają nam energię na dłużej, stopniowo.

Płatki owsiane to również źródło zdrowych tłuszczów (w tym kwasów omega-3 i omega-6, które pozytywnie wpływają między innymi na pracę naszego mózgu). Stanowią około 7% masy płatków owsianych.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku makroelementów, płatki owsiane zawierają duże ilości mikroelementów, stanowiących witaminy i minerały — potas, magnez, żelazo, cynk, mangan, miedź, witaminy B1, B5, E i K — wszystko to znajdziemy w płatkach owsianych!

Porównanie owsianych i jęczmiennych

Zarówno płatki jęczmienne, jak i owsiane mają bardzo dobry wpływ na nasz organizm, dlatego wybór obu tych produktów jako element posiłku będzie równie dobry, ale mimo wszystko nieco lepiej wypadają płatki owsiane — niski indeks glikemiczny to dobra informacja nie tylko dla cukrzyków. Należy jednak pamiętać, że dieta powinna być jak najbardziej zróżnicowana, dlatego raz na jakiś czas główną bazą naszego posiłku powinny być płatki jęczmienne.

Podsumowanie

Płatki zbożowe to cenne źródło wielu ważnych składników odżywczych. Oczywiście płatki płatkom nierówne, ponieważ porównując płatki owsiane, z na przykład płatkami kukurydzianymi, różnica wydaje się kolosalna, tak w przypadku porównania płatków owsianych i płatków jęczmiennych, różnica jest stosunkowo nieduża i zdecydowanie się na którekolwiek z tych płatków wpłynie pozytywnie na nasz organizm.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Pralinki z liofilizowanymi malinami
Kulki mocy idealne przed treningiem
Mąka pszenna typu 1850 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Orzechowe musli z daktylami i masłem orzechowym
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki owsiane czy jaglane? Które zdrowsze?
Co to jest zakwas i jak zrobić chleb na zakwasie?
Babeczki owsiane z ciasteczkami oreo
Erytrytol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrytol?
Nasiona chia – zdrowotne właściwości
Chipsy kokosowe – właściwości i kalorie. Z czym je jeść?
Babeczki proteinowe z owocami
Chleb na suchym zakwasie i drożdżach – dlaczego warto i jak go zrobić
Mąka konopna – bezglutenowa alternatywa mąki zbożowej
Popcorn nie tylko jako przekąska – jak zrobić popcorn w garnku
Błonnikowe Musli – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Prebiotyczny błonnik i jego tajemnice
Musli na odchudzanie – czy to dobry pomysł?
Dlaczego warto pamiętać o olejach?
Komosa ryżowa – jak ugotować i jakie ma właściwości? Przygotuj komosę ryżową w domu
Najlepsza owsianka na wodzie – przepis i porady jak ją urozmaicać!

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz