Strona główna » Współczynnik BMI

Współczynnik BMI

przez Moje Musli
bmi oblicz

W dzisiejszym świecie nastała moda na zdrowe życie, pełne sportu i aktywności fizycznej. Wielu z nas przestudiowało już cały internet, aby mieć najlepszą wiedzę dotyczącą zdrowej żywności i dobrej oraz zbilansowanej diety. Jednak czasami bywa tak, że zapominamy odpowiednio wyliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, albo robimy głodówki, czy nie znamy podstawowych pojęć, które bardzo ułatwiły poruszanie się w fit świecie.

Jedną z takich rzeczy jak współczynnik BMI, który jest dla niektórych z nas znajomy. Jednak czy obliczaliśmy kiedykolwiek swoje BMI? Czy do końca wiemy, co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą? Jakie są jej normy? I w końcu ją go obliczyć? Jeśli jesteś ciekawy wiadomości o współczynniku BMI, czytaj do końca!

Co to jest współczynnik BMI?

Współczynnik BMI z angielskiego body mass index, to nic innego jak ocena naszej aktualnej masy ciała oraz stopnia odżywienia. Ocenia on naszą sylwetkę oraz klasyfikuje według stopnia otyłości lub niedowagi. BMI diagnozuje naszą proporcję masy ciała w stosunku do wzrostu, czyli mówiąc wprost — współczynnik ten przedstawia, czy nasza waga jest adekwatna do naszego wzrostu.

Przyjęto, że podwyższone BMI wskazuje w większości przypadków za zbyt dużą zawartość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Współczynnik BMI w użyciu jest bardzo prosty i przyjemny, dlatego jest stosowany od ponad 200 lat  na całym świecie. Lekarze oraz osoby związane z ochroną zdrowia powszechnie go stosują, ponieważ sprawdzają również dzięki niemu występowanie na przykład otyłości wśród młodzieży. Jednak warto tutaj wspomnieć, że z BMI korzystamy u osób dorosłych, aby ocenić stopień otyłości, ponieważ u dzieci korzysta się z siatek centylowych.

Jak obliczać współczynnik BMI?

Wiemy już, czym jest współczynnik BMI, dlatego zadamy sobie pytanie — jak się liczy BMI? Wzór i jego obliczenie jest bardzo szybkie i proste. Wygląda on w ten sposób: wyrażoną w kilogramach, masę naszego ciała, dzielimy przez wzrost podniesiony do kwadratu wyrażony w metach. Jest to wzór BMI dla dorosłych, przeznaczony dla każdej pełnoletniej osoby, bez względu na jej płeć. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób obliczyć go w warunkach domowych.

Pamiętajmy również, że w dzisiejszym świecie istnieją również kalkulatory online. Obliczają one ten współczynnik, od razu podając jego wartość.  Należy jednak pamiętać, że nie możemy zero jedynkowo traktować BMI kalkulator. Wiek jak również wiele innych czynników, nie został uwzględniony w jego wzorze. Dlatego jeśli coś w obliczeniach nas niepokoi, powinniśmy udać się do specjalisty.

Jak wygląda licznik BMI dla dzieci i młodzieży?

Kalkulator BMI dla młodzieży i dzieci znacznie różni się od tego dla dorosłych, ponieważ ich ciało przechodzi ciągłe zmiany w zmianie masy oraz wzrostu. Dzieje się tak, ponieważ do około 16 roku życia trwa okres dojrzewania. Dlatego jeśli kalkulator bmi młodzieży wyglądałby tak samo jak u dorosłych, mógłby być mało wiarygodnym źródłem, ponieważ osoby pełnoletnie nie wykazują już takich dużych tendencji do przyrostów wzrostowych i masowych.

Sposób i na to znaleźli dzisiejsi naukowcy. Siatka percentylowa to metoda dla najmłodszych i jest ona idealna, jeśli chodzi o bmi dzieci. Tabela lub wykres to częste obrazowanie tego systemu. Zestawia on wagę dzieci w tym samym wieku i tej samej płci między sobą.

Wartość badania interpretujemy w taki sposób:

 • 95 percentyli wzwyż jest to otyłość;
 • 85-95 percentyli jest to nadwaga;
 • 25-85 percentyli jest to waga prawidłowa;
 • 5-25 percentyli to szczupłość;
 • poniżej 5 percentyli to niedowaga.

Współczynnik BMI u kobiet i u mężczyzn — czy płeć ma znaczenie?

Czy BMI wskaźnik ma znaczenie jeśli chodzi o płeć? Zdania w tym temacie są podzielone. Niektórzy twierdzą, że płeć w przypadku osób pełnoletnich nie ma dużego znaczenia. Nie ma innego wzoru dla płci pięknej i mężczyzn — ten podany wcześniej, jest uniwersalny dla każdego.  Możemy jednak znaleźć źródła, które powiedzą, że współczynnik BMI jest zmienny w zależności od wieku i płci. Te różnice świetnie obrazują tabelki, które można znaleźć na internecie.

W niektórych sytuacjach wskaźnik BMI może pokazać przekłamane wyniki, dlatego nie wpadajmy od razu w panikę, jeśli odchodzi trochę od normy. Przykładem na to mogą być osoby zajmujące się sportem lub te, które są bardzo aktywne fizycznie. Sylwetka i stan zdrowia mogą być w tym przypadku nieadekwatne do wyniku BMI. Weźmy również za przykład lekkoatletę, dla którego BMI będzie niedowagą, zaś otyłością będzie dla kulturysty.

Warto również zestawić BMI z pomiarem obwodu pasa. Ocenia on wystąpienie tłuszczu trzewnego, który u pań nie może być większy niż 80 cm, a u panów nie większy niż 94 cm.

Normy współczynnika BMI dla dorosłych

Jeśli wiemy już, co to jest współczynnik BMI, jak go obliczyć, oraz że nie powinniśmy sugerować się nim zero jedynkowo, nadszedł czas, aby poznać, jak interpretować nasze wyniki.

Wartości współczynnika BMI wynoszą:

 • ≥ 40,00 – III stopień otyłości;
 • 35,00-39,99 – II stopień otyłości;
 • 30,00-34,99 – I stopień otyłości;
 • BMI 25,00-29,99 – nadwaga;
 • 18,50-24,90 – wartość prawidłowa;
 • 17,00-18,40 – niedowaga;
 • 16,00-16,90 – wychudzenie;
 • <16,00 – wygłodzenie.

Jak możemy bezproblemowo zauważyć, BMI prawidłowe wynosi od 18,50 do 24,90.

Klasyfikacja BMI

Tutaj przyjrzymy się bliżej wszystkim normą współczynnika BMI.

 • Niedowaga — gdy występuje, zaleca się zmianę stylu życia. Przede wszystkim trzeba wprowadzić dietę bogatą w witaminy, składniki mineralne oraz białka. Może skutkować on zaburzeniami hormonalnymi, nieprawidłową pracą serca, osteoporozą czy anemią.
 • Waga prawidłowa — jeśli wskaźnik pokazał tę wartość, nie mamy się czym martwić. Nie musimy zmieniać stylu życia, czy wprowadzać żadnych diet. Jednak pamiętajmy, że aby utrzymać, musimy dbać o siebie i o swoje codziennie przyzwyczajenia.
 • Nadwaga — ten wskaźnik nie jest bardzo dużym powodem do zmartwień, jednak nie czekajmy, aż zmieni się w otyłość. Zmieńmy swoją dietę, ilość przyjmowanych kalorii, może wprowadźmy jakąś aktywność fizyczną. Jednym słowem — zmienimy swój styl życia na zdrowszy.
 • Otyłość — w tym przypadku należy udać się do lekarza po pomoc, ponieważ nasze zdrowie, a nawet życie, mogą być zagrożone.

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz