Spis treści
Zdrowe kanapki na diecie
Eliminacja pieczywa z diety ma na celu ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów na co dzień. Jednak przy dobrze zbilansowanej, bogatej w składniki odżywcze diecie, nie ma to większego sensu. Chleb i inne pieczywo wcale nie są tak kaloryczne, jak można by się spodziewać. Na dodatek jest bardzo sycące – indeks sytości pieczywa jest dość wysoki. Oznacza to, że po ich zjedzeniu będziemy najedzeni przez dłuższy czas. Dlatego dobrze zbilansowane i zdrowe kanaki na diecie jak najbardziej się sprawdzają.
Obecne mody i trendy każą wyeliminować pieczywo z diet odchudzających do minimum. Zamiast tego proponuje się jeść omlety na słodko lub słono, owsianki i różnego rodzaju placuszki. Warto jednak zwrócić uwagę, że są to dość czasochłonne. Na dodatek mają tak samo wiele węglowodanów i często są bardziej kaloryczne (to zależy od dodatków) od zwykłych kanapek. Więc jeśli lubisz pieczywo lub kanapki najłatwiej przygotować ci do pracy, jedz na zdrowie!
Dietetyczna kanapka – komponowanie składników
Dietetyczne kanapki? Takie oczywiście istnieją! Wszystko zależy od tego, jak je zbilansujesz i jakie składniki do niej dobierzesz. Kanapki są świetnym sposobem, by przemycić mnóstwo warzyw w codziennym jadłospisie. A możliwości jest naprawdę mnóstwo! Nie ograniczaj się tym, co dobrze znasz, tylko poszukaj warzyw i dodatków, które raczej nie kojarzą ci się z kanapkami.
To nie musi (a nawet nie powinna) być smutna kanapka z masłem, serem i szynką. Tak naprawdę można zastosować bardzo wiele różnych składników, które sprawią, że zwykła kanapka będzie niezwykła. Trzeba ją dobrze skomponować. Idealne śniadanie czy śniadanie do pracy składa się z porcji węglowodanów (to nasze pieczywo), białka i tłuszczu. Białko jest podstawowym składnikiem. Jest bardziej sycące i na dłużej wypełnia żołądek. Dzięki temu będziesz najedzony przez kilka godzin. Wiele osób na diecie rezygnuje z tłuszczu, a przecież to także składnik absolutnie kluczowy do działania naszego organizmu. Jest szczególnie ważny dla kobiet, ponieważ reguluje nasz układ hormonalny. Na dodatek większość witamin rozpuszcza się w tłuszczach, więc warto dołożyć trochę do kanapki. Nie musi to być masło – można zastąpić go lekkim kremowym serkiem, dodać majonez lub oliwę z oliwek.
Do kanapek koniecznie dodaj górę warzyw! Są niezastąpione na diecie. Nie tylko jako kopalnia witamin i minerałów (chociaż to fakt, zapobiegają powstawaniu niedoborów). Są także objętościowe, wypełniają żołądek na długo, a przy tym są niskokaloryczne.
Idealna kanapka jest nie tylko fit i superwartościowa, lecz także smaczna. Warto poszukać ciekawego smaku. Można podsmażyć pieczarki na wodzie, ugrillować cukinię. Nie można zapominać także o sosach, na przykład na bazie serka białego lub jogurtu. Świetnie sprawdzi się także pesto lub oliwa z oliwek – trzeba jednak uważać, by nie było tego za dużo, ponieważ te składniki mają sporo kalorii. Tego rodzaju kanapki zazwyczaj lepiej smakują na ciepło. Są pachnące, ciepłe, po prostu przepyszne.
Zdrowe kanapki na śniadanie
Fit kanapki na śniadanie to świetny pomysł. Jeśli masz mało czasu, możesz zrobić je szybko, kładąc na pieczywo chudą wędlinę i jajko z warzywami. Jeśli masz więcej czasu, warto ugrillować warzywa lub upiec buraka, który świetnie komponuje się z różnego rodzaju serami.
Przygotowując idealną kanapkę na śniadanie, należy zacząć od źródła białka: pasta warzywna na bazie strączków, szynka, sery, sery twarogowe czy tofu – to najlepsze podstawy. Do ulubionej podstawy należy dodać warzywa. Zdrowe kanapki na śniadanie mogą zawierać pomidory, paprykę, ogórki surowe i kiszone, oliwki, pomidory suszone, kalarepa, wszelkie sałaty i liście, pieczarki, cukinię (można jeść ją na surowo) czy bakłażana. Warzywa można jeść w zasadzie bez ograniczeń, są bardzo nisko kaloryczne.
Do kanapki trzeba dodać pełnowartościowe źródło nienasyconych tłuszczów. Może to być dobrej jakości masło, a może być to także pesto bazyliowe, pomidory suszone w oleju lub oliwę z oliwek.
Fit kanapki bez chleba
Jeśli jednak nie chcesz jeść chleba i wolisz ograniczać węglowodany lub ze względu na stan zdrowia nie powinieneś ich jeść, także możesz zrobić sobie kanapki. W tym przypadki będą to kanapki bez chleba. Jak wygląda taka dietetyczna kanapka?
Dodatki mogą być takie same – szynka, sery, dowolne pasty warzywne czy strączki oraz surowe warzywa. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią bazę. Kanapka bez chleba może być zrobiona z… sałaty. Sałata masłowa lub lodowa mogą zostać zwinięte jak wrap. Można użyć także sałaty rzymskiej lub cykorii. Ich liście są bardziej kruche i grube, nieco bardziej sztywne. Dobrze sprawdzą się także szerokie paski papryki. Do takich kanapek najlepiej wykorzystać pasty warzywne albo twarogowe. Są wilgotne i lekko „sklejają” całość, więc cała kanapka nie będzie sucha. Kanapki fit bez chleba można zrobić również na innych źródłach węglowodanów, jak tortille, wafle ryżowe czy kukurydziane.
Pomysł na kanapki do pracy
Jakie kanapki do pracy sprawdzą się najlepiej? W tym wypadku nie chodzi wcale o ich smak i kompozycję, a wielkość i formę podania. Kanapka do pracy może zawierać wszystkie te składniki, które mają zwykłe kanapki śniadaniowe. Trzeba tylko zastanowić się nad tym, jak je mądrze spakować.
Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na wielkość kanapki. Powinna być na tyle mała, by można było wsadzić ją do pojemnika śniadaniowego. Wcześniej warto ją zawinąć w folię spożywczą, ekologiczną woskowijkę lub włożyć do wielorazowego woreczka strunowego. Warzywa do kanapki warto przenieść osobno, w hermetycznie zamykanym pojemniku. Dzięki temu pieczywo nie namoknie, warzywa będą jędrne i świeże, a cała kanapka będzie niższa, co ułatwi zapakowanie jej na wynos. Kanapki do pracy powinny zawierać dużo białka, aby sycić na długo, zwłaszcza jeśli to jedyny posiłek w ciągu ośmiu godzin.
Najciekawsze wpisy na naszym blogu:
Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – rodzaje somatotypów
Superfoods w diecie sportowca
Uzależnienie od jedzenia
W czym jest błonnik?
Warzywa korzeniowe w codziennej diecie
10 zasad redukcji
Współczynnik BMI
Dieta IF (intermittent fasting) – zasady i efekty
Dieta w cukrzycy typu II
Dieta w osteoporozie
Dieta wegańska – jak świadomie się odżywiać?
Indeks glikemiczny w codziennej diecie