Amarantus, zwany też zbożem XXI wieku, pojawia się na naszych stołach w różnych formach. Spożywamy go w postaci kasz, płatków zbożowych i płatków owsianych. Niewiele osób wie, że służy również do wyrobu mąki. Może służyć do pieczenia chleba, przygotowania naleśników, gofrów oraz zagęszczania zup i sosów. Mąka amarantusowa to zdrowsza alternatywa dla tradycyjnej mąki pszennej. Wartość odżywcza nasion amarantusa jest znacznie wyższa niż innych zbóż. Dlatego warto dodać do codziennej diety amarantus.Sprawdź czym jest typ mąki!
Mąka amarantusowa powstaje poprzez zmielenie nasion szarłatu. Nie zawiera żadnych sztucznych dodatków i nie zawiera glutenu, dzięki czemu jest bezpieczna dla osób z celiakią. Jest cennym źródłem białka, kwasów tłuszczowych i błonnika pokarmowego. Powszechne stosowanie mąki amarantusowej sprawia, że możemy swobodnie z nim eksperymentować w kuchni. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wymieszaj go z innym rodzajem mąki, na przykład pszenicą. Mieszanka ta wzmacnia smak domowych wypieków. Sam proces wytwarzania mąki nie jest skomplikowany. Jedynym problemem jest uzyskanie takiego samego stopnia grubości mąki. Jak smakuje produkt końcowy? Mąka amarantusowa ma bardzo wyjątkowy smak, a niektórzy uważają go za bardzo wilgotny. Jest żółta i cięższa niż mąka pszenna, więc jest raczej składnikiem do pieczenia niż podstawowym pożywieniem. Charakteryzuje się niską wilgotnością i lepkością, ale dużą zawartością błonnika, białka i cennych kwasów tłuszczowych.
Spis treści
Zastosowanie mąki amarantusowej. Do czego nadaję się mąka amarantusowa?
Mąka amarantusowa posiada rozmaite zastosowania. Najczęściej stosuje się do:
- placków
- ciast
- ciasteczek
- naleśników
- jako dodatek do chleba
Nadaje wypiekom lekko orzechowy smak.
Mąka amarantusowa – wartości odżywcze i kalorie (w 100 g). Ile kalorii ma mąka amarantusowa?
- wartość energetyczna – 1676kJ / 398kcal
- białko – 17 g
- węglowodany – 60,1 g
- tłuszcz – 7,4 g
- błonnik – 11,4 g
Czy mąka amarantusowa jest zdrowa?
Według naukowców amarantus jest rośliną o dobrym działaniu profilaktycznym i leczniczym. Amarantus jest szczególnie polecany do produktów z chorobami serca, celiakią, rosnących dzieci, kobiet w ciąży i sportowców. Amarantus jest również stosowany w zapobieganiu chorobom układu nerwowego, kostnego i krwionośnego. Stanowi ważny element diety osób starszych. Wysoka zawartość białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, fosforu, wapnia i żelaza sprawia, że amarantus jest pokarmem o wyższej wartości dietetycznej i odżywczej.
Mąka amarantusowa to doskonałe źródło białka. Zawartość nasion amarantusa jest największa, bo 16-20%. Białko to jest biologicznie bardziej wartościowe niż białko sojowe. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, których potrzebuje nasz organizm. Według naukowców ma też wyższą wartość biologiczną niż białko mleka. Dlatego osoby z nietolerancją laktozy mogą stosować mąkę amarantusową. Jest również bezglutenowy, więc osoby z celiakią mogą go bez obaw używać. Nasiona amarantusa zawierają również skwalen, substancję o właściwościach przeciwutleniających, która może hamować wchłanianie cholesterolu. Zawartość skrobi w mące amarantusowej wynosi aż 48-69%. Może to spowodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi po spożyciu. Dlatego pacjenci z cukrzycą powinni zachować ostrożność podczas stosowania produktów z amarantusa.
Ze względu na wysoką zawartość skrobi, chorzy na cukrzycę powinni zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu produktów zawierających amarantus. Ziarno to jest źródłem wielu cennych witamin, cennych białek i pierwiastków biologicznych (m.in. fosforu, wapnia, żelaza, cynku). Dlatego może stać się ważnym elementem diety dzieci i niemowląt.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Owoce liofilizowane – jak je wykorzystać?
Jak przekonać dziecko do jedzenia musli?
Pieczenie chleba – wskazówki i popularne błędy
Czerwona herbata na odchudzanie
Mrożona kawa – prosty przepis
Napoje bezmleczne — dlaczego warto je pić?
Pieczywo jasne czy ciemne — co wybrać?
Jaka herbata jest najzdrowsza?
Bakalie – które są najzdrowsze?
Czy pieczywo tuczy?
Jak obniżyć cholesterol? Zmień dietę!
Pyszny piernik z miodem. Przepis babci.
Jak parzyć zieloną herbatę?
Nasiona na odchudzanie – co wybrać?
Nasiona Chia – jak je jeść?
Słodkie przekąski z miodem
Owsianka na mleku czy wodzie?
Jakie napoje pić podczas upałów?
Czy liofilizacja jest lepsza od suszenia?
Pożywna owsianka do pracy w kilka minut? Sprawdź jak ją przygotować!