Właściwe nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, co pić w upały i ciesz się dobrym zdrowiem!
Spis treści
Ile płynów dziennie należy pić?
Przede wszystkim pamiętaj, że organizm składa się w 70% z wody, choć nie potrafi jej magazynować. Oznacza to, że straty płynów należy na bieżąco uzupełniać. Według zaleceń ekspertów dorosły człowiek powinien wypijać ok. dwóch litrów wody dziennie, lecz w czasie gorących dni zapotrzebowanie znacznie wzrasta. Ponadto będzie ono wyższe u osób aktywnych fizycznie. Wiele zależy również od wieku, wilgotności powietrza, temperatury otoczenia i ogólnej kondycji organizmu.
Pamiętaj, że nie każdy płyn to idealny napój na upały. Niektóre z nich przy nadmiernej ekspozycji na słońce mogą być bardzo szkodliwe. Jeżeli więc nie wiesz, po jakie napoje sięgnąć, najlepszą propozycją zawsze będzie woda. Najlepiej wybierać wody wysokozmineralizowane, które pozwolą utrzymać właściwą gospodarkę elektrolitową w organizmie. W dalszej części naszego poradnika przeczytasz, jakie są najlepsze napoje na upały, a których należy unikać. Dowiedz się więcej!
Podstawowe błędy
Wiele osób w upalne dni sięga po bardzo mocno schłodzoną wodę z dodatkiem lodu. Okazuje się, że to duży błąd, gdyż szybkie wypicie tak zimnego płynu może spowodować ból zatok. Na tym jednak nie koniec. Często pojawiają się krwotoki z nosa czy zwężenia naczyń krwionośnych. Dalsze konsekwencje to nawet zaburzenia rytmu serca, co czasem prowadzi do zawału. Dlatego warto do schładzania płynów podchodzić z rozsądkiem.
Uważać powinni również miłośnicy kawy. Zawarta w napoju kofeina podnosi ciśnienie i działa moczopędnie, wypłukując potas z organizmu. Alternatywą może być kawa bez kofeiny lub schłodzona latte. A czy gorąca herbata na upał to dobry pomysł? Otóż teina działa podobnie do kofeiny, sprzyjając usuwaniu elektrolitów. Cola czy napój energetyczny również nie sprawdzi się latem.
Podczas pobytu nad wodą tak wiele osób sięga po zimne piwo czy drinka, by ugasić pragnienie. To kolejny błąd, gdyż alkohol rozszerza naczynia krwionośne i działa moczopędnie. W dodatku powoduje wahania ciśnienia. Można więc powiedzieć, że zamiast nawadniać organizm, dochodzi do odwadniania, co bywa niebezpieczne szczególnie dla osób wrażliwych oraz tych w podeszłym wieku. Ponadto alkohol dostarcza bardzo niewielu składników odżywczych.
Najlepsze napoje na upał
Zamiast herbaty, kawy czy drinka wybierz idealny napój na upał, aby dostarczyć do organizmu niezbędnych elektrolitów i nawodnić go na długi czas. Przygotowaliśmy listę kilku sprawdzonych propozycji, które idealnie sprawdzą się w gorące dni. Poznaj szczegóły!
Woda z miętą i cytryną przepis
Chociaż zwyczajna woda to świetny sposób na ugaszenie pragnienia, możesz dodać jej nieco witamin i wzmocnić efekt orzeźwienia. Jak zrobić wodę z cytryną i miętą? To bardzo proste.
Przekrój na pół plasterki cytryny i wrzuć je do dzbanka razem z listkami mięty. Następnie zalej składniki gorącą, przegotowaną wodą i dodaj nieco zimnej wody. Wszytko wymieszaj i odstaw na około godzinę.
Wybierz domowy izotonik
Doskonałym sposobem na wyrównanie poziomu elektrolitów w organizmie może być izotonik. Jednak lepiej unikać napojów ze sklepu, które zawierają wiele niezdrowych składników. Zdrowszą alternatywę możesz skomponować samemu.
Wystarczy do 500 ml niegazowanej wody dodać 10 g miodu, sok z jednej cytryny oraz szczyptę soli. Ponadto kompozycję możesz uzupełnić o kilka listków mięty lub melisy i przeróżne owoce wedle uznania.
Warto zaznaczyć, że elektrolity to jony soli, które naturalnie znajdują się w płynach organizmu. Mowa tu o sodzie, wapniu, magnezie czy potasie. Dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości tychże związków pozwala dotlenić komórki, zadbać o prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, usprawnić transport wody przez błony komórkowe, utrzymać prawidłową kurczliwość mięśni, a także zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
Większość izotoników sklepowych będzie znacznie gorszym wyborem od domowego przepisu, jednak istnieje kilka wartych uwagi produktów. Doskonały napój na upalne dni to woda klonowa, brzozowa lub kokosowa. Pamiętaj jednak, aby zwracać uwagę na skład i unikać sztucznych dodatków.
Smoothie pełne witamin
Ten napój idealnie sprawdzi się podczas upałów. To zasługa zdrowych owoców i warzyw, które wystarczy pokroić, zblendować i ewentualnie posłodzić lodem. Dobrze zrobione smoothie smakuje doskonale i stanowi bardzo cenną kompozycję witamin i minerałów. Ponadto przy jego przygotowaniu ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Wybierz owoce i warzywa, jakie tylko chcesz!
Świeżo wyciskany sok owocowy
Każdy wie, że owoce mają zbawienny wpływ na organizm. Pomagają przetrwać upały, a także zapewniają organizmowi wiele prozdrowotnych składników. W dodatku znacznie zmniejszają ryzyko występowania wielu schorzeń. Pamiętaj jednak, że najlepszym sokiem będzie ten wyciśnięty ze świeżych owoców. Jeżeli masz do nich dostęp, nie wybieraj soków ze sklepów. Wystarczy kilka chwil, aby przygotować perfekcyjny napój, który możesz zabrać ze sobą wszędzie.
Lemoniada arbuzowa
Jednym z owoców, który doskonale nawadnia organizm jest arbuz. I nic dziwnego, gdyż składa się on w 93% z wody. Wystarczy połączyć go z wodą i cytryną, dodać listek mięty, aby cieszyć się znakomitym, orzeźwiającym smakiem. To również świetna propozycja dla najmłodszych, których czasem trudno zachęcić do regularnego nawadniania organizmu.
Zielone soki
Kolejną ciekawostką dla dzieci mogą być zielone soki, które idealnie sprawdzą się latem. W zielonolistnych warzywach kryje się mnóstwo prozdrowotnych witamin i minerałów, a te pomogą znieść upały i zapewnić organizmowi optymalną równowagę. Ponadto jarmuż czy szpinak świetnie łączy się z owocami. Wystarczy zerwać rośliny z ogródka lub odwiedzić sprawdzony sklep czy rynek.
Doskonałą propozycją na upały będzie orzeźwiający napój lub sok, a także zdrowy koktajl. Świetnie sprawdzi się np. połączenie granatu i jarmużu. Skład możesz również uzupełnić o kawałki mrożonych bananów. To naprawdę proste!
Lemoniada z pietruszki
Pietruszka to prawdziwa bomba witaminowa nazywana nawet superfoodem. Trudno się dziwić, gdyż zawiera wiele witamin i minerałów. Ponadto jej regularne spożywanie wspomaga przyswajanie magnezu przez organizm. Chociaż pietruszka znana jest w polskiej kuchni od wielu lat, nie każdy wie, że można z niej przygotować doskonałe napoje na upalne dni.
Natkę pietruszki umieść w dzbanku wraz z odrobiną miodu lub słodziku. Następnie wlej wodę i wyciśnięty sok z cytryn. Teraz wystarczy składniki zmiksować i podać lemoniadę w szklance z odrobiną lodu. To niezwykle prosty przepis na napój, który sprawdzi się również wśród dzieci. Ten smak pozytywnie zaskoczy całą rodzinę. Zdecydowanie warto spróbować.
Co pić w upały – kilka dobrych praktyk
Przede wszystkim musisz pamiętać o rekomendowanych przez specjalistów ilościach płynów. Najlepiej rozpocząć dzień od szklanki wody lub samodzielnie przygotowanego izotonika. Dzięki temu dużo łatwiej wyrobisz nawyk sięgania po zdrowe płyny. Latem warto zrezygnować z porannej kawy czy herbaty, które zawierają substancje pobudzające i mogą wypłukiwać cenne elektrolity z organizmu. Dużo lepszą alternatywą będzie jeden z wymienionych w naszym poradniku przepisów.
Sprawdzony napój na upały (nawet zwykłą wodę) należy mieć przy sobie nie tylko w domu i w pracy. Najlepiej nosić ze sobą butelkę lub bidon, który pozwoli w dowolnej chwili nawodnić organizm. To bardzo istotne podczas odpoczynku na plaży czy dłuższego spaceru w mieście. Lekarze alarmują, że bardzo wiele zasłabnięć to efekt niedostatecznej ilości wody w organizmie. Pamiętaj więc, aby przyjmować zdrowe płyny nie tylko, gdy czujesz pragnienie.
Oprócz zwyczajnej wody doskonale sprawdzają się świeże soki, smoothie czy lemoniady. To świetne napoje na upały, które pozwolą Ci szybko dostarczyć organizmowi cennych witamin i minerałów. Najlepiej przygotować je samemu ze sprawdzonych składników. Wtedy uzyskasz pewność, że Twój organizm prawidłowo na nie zareaguje i będziesz cieszyć się doskonałym samopoczuciem.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Owsianka dla dzieci i niemowlaków – kiedy i jak ją przygotować
Czym jest i jak powstaje żywność liofilizowana
Czy płatki owsiane trzeba gotować?
Suszona żurawina – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Mąka z tapioki – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Musli crunchy – czym jest i jak przygotować?
Płatki żytnie – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Pudding chia z mango i musli
Chleb drożdżowy własnej roboty – jak go zrobić?
Smoothie z awokado i borówkami
Płatki Teff (miłka abisyńska) – wartościowy produkt bezglutenowy
Domowa granola FIT – prosty przepis z filmikiem
Owoce zapiekane pod kruszonkąa
Tort z owocami idealny dla dbających o linie
Płatki owsiane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jabłko – owoc grzechu czy dar niebios? Indeks glikemiczny IG
Mąka kukurydziana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Domowe musli. Jak zrobić najlepsze
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki orkiszowe czy owsiane?
Mąka żytnia typu 720 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL