Strona główna » Czy pieczywo tuczy?

Czy pieczywo tuczy?

przez Moje Musli
Chleb gryczano-orkiszowy na zakwasie - PROSTY DOMOWY PRZEPIS

Wbrew powszechnemu przekonaniu, ten podstawowy produkt spożywczy, który od wieków stanowi część ludzkiej diety, nie jest “tuczący”. Jedzenie chleba w ramach zrównoważonej diety o określonej liczbie kalorii może pomóc nam schudnąć bez zbędnego uczucia głodu.

Bez względu na to, czy jest to włoska ciabatta, grecka pita, chapatti z Indii, tortilla z Meksyku, czy nasz polski chleb na zakwasie, wiele różnych rodzajów chleba i płaskich chlebków jest od tysięcy lat częścią wielu kultur i wspaniałych kuchni na całym świecie.

Czy chleb tuczy?

To czy chleb tuczy uzależnione jest od tego jakie ilości tego produktu znajdują się w Twojej diecie. Niekoniecznie rodzaj pożywienia, ale jego ilość sprawia, że przybieramy na wadze. Mąka zawiera około 70-80% węglowodanów, które rozkładają się na cukry w procesie produkcji ciasta lub w naszym organizmie.

Wszyscy przybieramy na wadze, gdy przyjmujemy więcej kalorii, niż nasz organizm spala. Te niespalone kalorie są magazynowane przez organizm i zamieniają się w tkankę tłuszczową. Jeśli więc przyjmujesz więcej kalorii, niż potrzebuje Twój organizm, to niezależnie od tego, jaki to pokarm, przybierzesz na wadze.

Średnia kromka pełnoziarnistego chleba ma tylko około 70-75 kalorii, a oprócz tego zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, w tym folian, magnez, cynk, żelazo, jod, witamina E, fitochemikalia i błonnik. Niezależnie od tego czy jesz chleb biały, pszenny czy chleb pełnoziarnisty, tuczy nadmiar przyjmowanej energii.

Węglowodany w chlebie

Chleb zazwyczaj składa się głównie z mąki, która zawiera bardzo dużo węglowodanów. Węglowodany nie są dla nas szkodliwe, ponieważ rozkładając się na cukier, dają naszemu organizmowi energię. Jeśli jednak nie wykorzystamy tej energii, zostanie ona zmagazynowana w postaci tłuszczu. A im więcej niepotrzebnych węglowodanów spożywamy, tym więcej zamieni się w tłuszcz.

Rafinowane składniki w różnych gatunkach chleba

Niektóre rodzaje chleba i innych wypieków zawierają składniki rafinowane. Składniki te mają wysoką wartość kaloryczną, ale niską zawartość składników odżywczych. Z tego względu im więcej spożywamy tych rafinowanych produktów, tym mniej wartości odżywczych dostarczamy do organizmu.

Jednak nie chodzi tylko o rafinowane węglowodany – wiele produktów komercyjnych jest wzbogacanych cukrem i tłuszczami. Mogą one powodować wzrost poziomu glukozy we krwi i zwiększać ilość tłuszczu w organizmie. Gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, może to powodować przybieranie na wadze. Co ważniejsze, naraża nas to również na poważne problemy, takie jak cukrzyca i choroby serca.

Gluten w chlebie

Większość pieczywa zawiera gluten, którego niektórzy ludzie nie tolerują. Są to osoby chore na celiakię, które nie mogą trawić pokarmów bogatych w gluten. Badania wykazują, że tylko 1 na 100 osób nie może spożywać glutenu. Natomiast 10% osób ma lekką nietolerancję, więc nie powinno jeść go zbyt dużo.

Mąka razowa a pełnoziarnista

Termin “pełnoziarnisty” nie odnosi się tylko do widocznych ziaren, które można zobaczyć w chlebie. Ziarna mogą być przetwarzane i rozdzielane na trzy części składowe (otręby, zarodek i bielmo) i nadal zachowają swoje składniki odżywcze, więc jeśli tylko te trzy części zostaną dodane do żywności w takich samych proporcjach, jak w przypadku oryginalnego, nie zmielonego ziarna, żywność nadal może być klasyfikowana jako pełnoziarnista.

Chleby z mąki pszennej razowej są zatem źródłem pełnoziarnistego pożywienia, nawet jeśli nie zawierają widocznych ziaren. Z drugiej strony, chleby wieloziarniste mogą być pełne widocznych ziaren pełnoziarnistych, ale zazwyczaj są robione z rafinowanej mąki pszennej (białej) i mogą mieć niższą zawartość pełnoziarnistych składników niż gładki chleb razowy. Oba rodzaje chleba są czasem produkowane z kombinacji mąki razowej, zawierającej różny przemiał mąki i otręby i białej, całkowicie oczyszczonej.

Chleba biały a inne ciemne pieczywo

Biały chleb jest najbardziej rozpowszechnionym pieczywem dostępnym na rynku. Choć jest to zwykły rodzaj pieczywa, ma najniższą wartość odżywczą spośród wszystkich trzech rodzajów. Dzieje się tak dlatego, że białe pieczywo z supermarketów znane jest również jako “pieczywo rafinowane”. Zwykle używa się w nim mąki niskiej jakości, krótkiego okresu fermentacji i dodatkowych składników ułatwiających przetwarzanie.

W niektórych rodzajach białego pieczywa stosuje się także wybielacze, aby zapewnić mu biały kolor i przedłużyć jego trwałość. Metody te zaczynają zanikać, głównie ze względu na dążenie sektora produkcji żywności do przejścia na “czyste receptury”. Oznacza to, że nie jest to najlepszy chleb na odchudzanie!

Jeśli chodzi o chleb pełnoziarnisty, w porównaniu do białego pieczywa nie podnosi on poziomu cukru we krwi w takim stopniu. Dostarcza on większe ilości białka, minerałów i błonnika pokarmowego. Spowalnia także wchłanianie cukrów do krwiobiegu, dzięki czemu energia uwalniana jest powoli. Jest to korzystne dla osób, które starają się schudnąć, ponieważ dzięki temu jeszcze długo po zjedzeniu kanapki będą czuły się syte i zadowolone. Jednak ponownie warto podkreślić, to czy chleb razowy tuczy, będzie zależało od jego ilości w diecie.

Czy chleb ciemny jest zdrowy?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, choć niektóre chleby razowe mają więcej wartości odżywczych niż inne.

Według najnowszej aktualizacji zaleceń żywieniowych dla populacji Polski, w diecie powinno się znajdować się więcej posiłków z uwzględnieniem głównie  pełnoziarnistych produktów zbożowych. Zaleca się również by osoby dorosłe spożywały sześć porcji produktów zbożowych dziennie, głównie pełnoziarnistego i/lub o wysokiej zawartości błonnika. Jest ku temu dobry powód.

Pełnoziarniste produkty zbożowe zawierają składniki odżywcze – błonnik, witaminy, minerały oraz szereg przeciwutleniaczy i innych związków fitochemicznych – które mogą pomóc w ochronie przed chorobami serca, cukrzycą typu 2 i rakiem jelita grubego. Nierozpuszczalny błonnik zawarty w pełnych ziarnach pomaga utrzymać prawidłowy ruch w jelitach, co oznacza mniej zaparć i lepsze zdrowie układu trawiennego. Istnieją również dowody sugerujące, że pełnoziarniste produkty zbożowe mogą pomóc ludziom zmniejszyć ryzyko przybrania na wadze.

Chleb może być dobrym źródłem pełnych ziaren, jednak zawartość pełnych ziaren nie musi być podawana na etykiecie i może się znacznie różnić w zależności od rodzaju chleba. Tak więc na pytanie czy chleb żytni tuczy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, podobnie jak w kwestii innych rodzajów pieczywa. Jedno jest pewne, produkty rafnonwane będa mniej wartościowym wyborem pod względem odżywczym.

Jak wybrać zdrowe pieczywo?

Czy chleb żytni tuczy, czy chleb graham tuczy, czy chleb na zakwasie tuczy? Osoby na diecie redukcyjnej wciąż zadają sobie tego typu pytania. Aby raz na zawsze oczyścić głowę z wyrzutów sumienia, które towarzyszą najczęściej przy jedzeniu pieczywa chcemy podkreślić, że nie warto demonizować żadnych produktów. Odpowiedź na pytanie czy jakikolwiek rodzaj chleba tuczy, albo raczej, który tego nie robi jest prosta. Żaden chleb nie tuczy, dopóki nie jest jedzony w nadmiernych ilościach. Nie zmienia to jednak faktu, że robiąc zakupy możemy wybierać produkty mniej lub bardziej wartościowe. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze chleba? Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • Szukaj pełnoziarnistego pieczywa – Szukaj słów “razowy” lub “pełnoziarnisty” wysoko na liście składników. Chleby pełnoziarniste są nie tylko dobrym źródłem białka, błonnika, witamin i minerałów, ale także produkty z nich wytwarzane mają zwykle niższy indeks glikemiczny (IG), ponieważ ich trawienie trwa dłużej. To powolne uwalnianie energii oznacza, że dłużej pozostajemy syci.
  • Sprawdzaj zawartość błonnika – Następnie sprawdź zawartość błonnika – im wyższa, tym lepiej. Jedną z zalet chleba pełnoziarnistego jest to, że zawiera on wszystkie trzy rodzaje błonnika – nierozpuszczalny, rozpuszczalny i skrobię oporną, dlatego, że jest produkowany z wykorzystaniem wszystkich części ziarna.
  • Uważaj na sól – Dieta o wysokiej zawartości soli wiąże się z podwyższonym ciśnieniem krwi, znanym czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru mózgu, a pieczywo może w znacznym stopniu przyczyniać się do spożycia soli.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Owsianka dla dzieci i niemowlaków – kiedy i jak ją przygotować
Czym jest i jak powstaje żywność liofilizowana
Czy płatki owsiane trzeba gotować?
Suszona żurawina – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Mąka z tapioki – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Musli crunchy – czym jest i jak przygotować?
Płatki żytnie – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Pudding chia z mango i musli
Chleb drożdżowy własnej roboty – jak go zrobić?
Smoothie z awokado i borówkami
Płatki Teff (miłka abisyńska) – wartościowy produkt bezglutenowy
Domowa granola FIT – prosty przepis z filmikiem
Owoce zapiekane pod kruszonkąa
Tort z owocami idealny dla dbających o linie
Płatki owsiane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jabłko – owoc grzechu czy dar niebios? Indeks glikemiczny IG
Mąka kukurydziana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Domowe musli. Jak zrobić najlepsze
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki orkiszowe czy owsiane?
Mąka żytnia typu 720 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz