Strona główna » Czerwona herbata na odchudzanie

Czerwona herbata na odchudzanie

przez Moje Musli
parzenie herbaty

Nie każda herbata jest sobie równa. Niektóre z nich mogą być lekkie i rześkie, a inne mogą mieć bogatszy i łagodniejszy smak. Herbata Pu-erh należy do tej drugiej grupy.

Czym jest czerwona herbata Pu-erh?

Herbata Pu-erh to specjalny rodzaj ciemnej herbaty produkowanej w Yunnan w Chinach. Jest ona wyjątkowa, ponieważ z wiekiem smakuje coraz lepiej – podobnie jak wino. Podczas dojrzewania herbata pu-erh poddawana jest procesowi fermentacji, dzięki czemu każda filiżanka ma bogatszy smak. W Chinach i Hongkongu herbatę pu-erh pije się zwykle z dim sum. W innych częściach świata herbata pu-erh jest bardziej znana ze swoich walorów zdrowotnych. Ale czym właściwie jest herbata pu-erh? Tutaj można znaleźć odpowiedzi. Dowiesz się również czy czerwona herbata na odchudzanie faktycznie jest sprawdzonym sposobem.

Jak powstaje czerwona herbata?

Herbata Pu-erh, zwana też powszechnie herbatą czerwoną, pochodzi z rośliny o nazwie Camellia sinensis. Z tej rośliny pozyskuje się herbatę czarną, zieloną, białą i czerwoną. W zależności od sposobu fermentacji lub obróbki krzewu herbacianego, każda odmiana ma inne cechy i właściwości. Jednak ich cechą wspólną jest działanie przeciwutleniające, które pomaga zwalczać wolne rodniki w organizmie.

Specjalna fermentacja, której poddawany jest tylko ten rodzaj herbaty, nadaje jej szereg korzystnych właściwości. Po zebraniu liście herbaty pozostawia się na kilka godzin, aby lekko zwiędły, a następnie poddaje się je procesowi utrwalania, który zapobiega utlenianiu enzymatycznemu. Jeszcze gorące liście są zwijane i suszone na słońcu przez kilka godzin. W ten sposób uzyskuje się surową herbatę, która jest parzona i pozostawiana w postaci luźnych liści. Po osiągnięciu ostatecznego kształtu herbata jest przechowywana w piwnicach w kontrolowanych warunkach temperatury i wilgotności przez kilka lat. Liście herbaty Pu-Erh mają miedzianą barwę.

Historia czerwonej herbaty

Historia herbaty pu-erh sięga ponad tysiąc lat wstecz, w czasach dynastii Tang.. W tamtych czasach herbatą handlowano w całych Chinach i sąsiednich regionach, w tym na Płaskowyżu Tybetańskim. Ponieważ mieszkańcy Płaskowyżu Tybetańskiego nie mogli produkować własnej herbaty, byli uzależnieni od chińskich kupców, którzy miesiącami podróżowali, aby dotrzeć do Tybetu.

Jedną z prowincji produkujących herbatę była prowincja Yunnan, która słynęła z drzew herbacianych o dużych liściach (Dayeh). Aby zapewnić trwałość herbaty, wszystkie herbaty z Yunnanu prasowano w ciastka i cegiełki, dzięki czemu były bardziej poręczne. Ze względu na czas i warunki środowiskowe herbata ulegała naturalnej fermentacji podczas podróży. Te sfermentowane cegiełki i ciastka z Yunnanu są obecnie znane jako surowa herbata pu-erh (sheng). Sama nazwa pu-erh pochodzi od miasta, z którego pochodzi herbata pu-erh – Pu’er City.

Herbata pu-erh stała się jeszcze bardziej znana w czasach dynastii Ming, a ostatecznie została spopularyzowana w czasach dynastii Qing. Rosnąca popularność herbaty pu-erh oznaczała, że więcej osób wiedziało o jej zaletach, co przyczyniło się do jeszcze większej sławy tej herbaty! Z biegiem czasu pu-erh stawała się jeszcze bardziej popularna, co zwiększało popyt na tę starożytną herbatę.

Jak smakuje czerwona herbata?

Smak herbaty pu-erh może się różnić w zależności od wieku i rodzaju obróbki.

Sheng (surowa) herbata pu-erh może początkowo mieć gorzki i cierpki smak, ale kończy się naturalną i oczyszczającą słodyczą. W miarę starzenia się pu-erh gorycz zaczyna zanikać, dzięki czemu powstaje łagodniejsza, bardziej delikatna herbata towarzysząca przyjemnemu spędzaniu czasu.

Shou (dojrzała) pu-erh smakuje nieco inaczej – ze względu na przyspieszony proces fermentacji dojrzała (shou) herbata pu-erh smakuje lżej niż surowa (sheng) pu-erh. Ma lekką i rześką konsystencję o ziemistym smaku, zrównoważonym nutami wiosennego miodu. Podobnie jak surowa (sheng) pu-erh, dojrzała pu-erh smakuje lepiej w miarę starzenia.

Wybór dobrego dojrzałego (shou) pu-erh może być trudny – słabo wyprodukowane mogą smakować spleśniale i pachnieć rybą. Nie tak powinna smakować i pachnieć herbata pu-erh. Prawdą jest jednak, że dojrzały (shou) pu-erh jest zazwyczaj bardziej ziemisty niż surowy (sheng) pu-erh, więc należy wybrać ten, który się lubi!

Korzyści zdrowotne wynikające z picia czerwonej herbaty

Proces fermentacji herbaty pu-erh przynosi kilka ważnych korzyści zdrowotnych.

Poprawa koncentracji i czujności

Ze względu na średnią lub wysoką zawartość kofeiny herbata pu-erh może być zdrowym napojem zwiększającym energię i poprawiającym koncentrację. Dlatego następnym razem, gdy będziesz musiał nie spać całą noc, możesz wybrać herbatę pu-erh jako zdrowy “napój energetyczny” bez cukru!

Hamowanie rozwoju nowotworów

Zarówno surowa (sheng), jak i dojrzała (shou) herbata pu-erh jest bogata w przeciwutleniacze, które hamują rozwój nowotworów. Chociaż badania są jeszcze na wczesnym etapie, herbata pu-erh wykazuje duży potencjał przeciwkancerogenny

Wspomaga odchudzanie

Czerwona herbata a odchudzanie – jest to jedna z ważniejszych właściwości tego drogocennego napoju. Dzięki zdrowym probiotykom – czyli pożytecznym bakteriom jelitowym – pochodzącym z fermentacji, herbata pu-erh może wspomagać odchudzanie. Herbata pu-erh może również pomóc w tworzeniu mniejszej ilości nowej tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym spalaniu istniejącej, co sprzyja redukcji masy ciała.

Obniżanie poziomu cukru we krwi

Pozostając przy temacie probiotyków, zdrowe probiotyki obecne w herbacie pu-erh mogą pomóc w lepszej kontroli poziomu cukru we krwi, co pomaga nam w kontrolowaniu wagi i zaspokajaniu głodu!

Poprawa poziomu cholesterolu

Herbata pu-erh pomaga poprawić poziom cholesterolu, zmniejszając odkładanie się tłuszczu i zapobiegając jego wchłanianiu do krwiobiegu.

Poprawa zdrowia wątroby

Ponieważ herbata pu-erh zmniejsza odkładanie się tłuszczu, może zapobiegać niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby, która występuje, gdy nadmiar tłuszczu gromadzi się w wątrobie, lub ją cofnąć.

Pomaga poprawić florę jelitową

Różnorodność bakterii obecnych w herbacie Pu-erh wynika z procesu fermentacji, unikalnego i charakterystycznego dla tego rodzaju herbaty. Niektóre z tych bakterii pomagają regulować mikroflorę przewodu pokarmowego i wzmacniają nasz układ odpornościowy. Są bardzo przydatne w ochronie organizmu przed infekcjami.

Działa detoksykująco

Ma działanie oczyszczające i odtruwające, pomaga w usuwaniu toksyn. Przede wszystkim jest bardzo przydatna w dniach kaca… może być lekiem pomocniczym, ponieważ wspomaga metabolizm alkoholu.

Herbata pu-erh NIE jest zalecana dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. W takim przypadku lepiej jest jej nie pić i wybrać inną herbatę.

Herbata czerwona na odchudzanie – co na to nauka?

Jedną z korzyści płynących z picia herbaty pu-erh jest utrata wagi dzięki zdrowym składnikom probiotycznym pochodzącym z fermentacji. Te zdrowe probiotyki mogą pomóc w lepszej kontroli poziomu cukru we krwi, umożliwiając kontrolowanie wagi i uczucia głodu. Co więcej, choć dowody na to są wciąż ograniczone, przeprowadzono kilka badań na zwierzętach i ludziach (uczestnikach pochodzenia azjatyckiego i nieazjatyckiego) dotyczących tego, jak herbata pu-erh pomaga schudnąć.

Badania na zwierzętach wykazały, że herbata pu-erh pomaga w syntezie mniejszej ilości nowych tłuszczów przy jednoczesnym spalaniu istniejących, co prowadzi do utraty wagi. W jednym z badań na dorosłych Japończykach wykazano, że picie ekstraktów z herbaty pu-erh (333 mg) przed każdym z 3 codziennych posiłków może po 8 tygodniach poprawić masę ciała, BMI, obwód talii i wartość trzewnej tkanki tłuszczowej.

Inne badanie przeprowadzono na uczestnikach niebędących Azjatami. Wykazało ono, że picie ekstraktów z herbaty pu-erh (3 g/dzień) może prowadzić do utraty tkanki tłuszczowej na ramionach, nogach, biodrach/brzuchu i ogólnej masy tłuszczu. Prowadzi także do poprawy profilu lipidowego i poziomu cholesterolu. Co najważniejsze, w badaniu stwierdzono, że u osób pijących ekstrakty z herbaty pu-erh stale obserwuje się przemijające zmniejszenie apetytu.

Mimo że badania wykazały rezultaty picia ekstraktów z herbaty pu-erh, które mogą zawierać więcej składników odżywczych niż zwykła herbata pu-erh, nadal można czerpać korzyści z herbaty pu-erh, które mogą wspomagać utratę wagi, pijąc ją normalnie. Herbata czerwona a odchudzanie to temat rzeka wciąż budzący wiele kontrowersji.  Należy jednak pamiętać o połączeniu picia herbaty pu-erh ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi, aby w pełni wykorzystać jej właściwości!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Owsianka dla dzieci i niemowlaków – kiedy i jak ją przygotować
Czym jest i jak powstaje żywność liofilizowana
Czy płatki owsiane trzeba gotować?
Suszona żurawina – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Mąka z tapioki – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Musli crunchy – czym jest i jak przygotować?
Płatki żytnie – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Pudding chia z mango i musli
Chleb drożdżowy własnej roboty – jak go zrobić?
Smoothie z awokado i borówkami
Płatki Teff (miłka abisyńska) – wartościowy produkt bezglutenowy
Domowa granola FIT – prosty przepis z filmikiem
Owoce zapiekane pod kruszonkąa
Tort z owocami idealny dla dbających o linie
Płatki owsiane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jabłko – owoc grzechu czy dar niebios? Indeks glikemiczny IG
Mąka kukurydziana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Domowe musli. Jak zrobić najlepsze
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki orkiszowe czy owsiane?
Mąka żytnia typu 720 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz