Strona główna » Jak parzyć zieloną herbatę?

Jak parzyć zieloną herbatę?

przez Moje Musli
zielona herbata

Herbata i kawa to dwa najbardziej popularne napoje. Mogą one mieć wiele postaci i smaków, dzięki czemu każdy wybierze coś dla siebie. Herbaty na przykład mogą być w torebkach, w postaci suszonych listków czy granulatu. Każdy z nas ma swoją ulubioną, jednak warto pochylić się nad herbatą zieloną. Co to w ogóle jest za napój? Jakie ma zalety, a jakie wady? Jak prawidłowo zaparzać herbatę zieloną? I w końcu czy można pić ją na noc? Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi na te pytania, przeczytaj ten artykuł do końca.

Co to jest zielona herbata?

Od ponad 5000 lat na świecie znana jest zielona herbata. Już starożytni Chińczycy zachwycili się jej smakiem. Nic więc dziwnego, że Europejczycy, którzy zachwycali się innymi rodzajami herbat, również po nią sięgnęli.

Napoje, które kryją się pod pojęciem zielona herbata, są bardzo różne. Odmienność, jaką możemy w nich zobaczyć to nie tylko wielkość i ogólny wygląd listków, ale również kolor, zapach, smak oraz zawartość kofeiny. Zależne jest to od paru czynników: czasu zbierania liści, to jest pory dnia oraz pory roku, od sposobu, w jaki są zwijane oraz wieku liści. W procesie przeróbki zielonej herbaty najważniejszy jest czas. Muszą one zostać przerobione, zanim zaczną fermentować, a to znaczy, że powinny zostać poddane procesowi najpóźniej po godzinie ich zerwania. Aby nie dopuścić do fermentacji, zostają one wysuszone i podgrzane. To podstawa w tworzeniu tej herbaty. Właściwości ich cennych substancji i składników mineralnych tylko wtedy zostaną zachowane. A co możemy w niej znaleźć? Zbawienne składniki tego napoju to:

  • mangan;
  • fluor;
  • miedź;
  • potas;
  • cynk;
  • wapń;
  • witaminy A, B, C, E;
  • teina;
  • lipidy;
  • garbniki;
  • aminokwasy;

Kluczowe w jej przygotowywaniu jest również parzenie. Zatem jak parzyć zieloną herbatę, aby zachowała wszystkie prozdrowotne składniki?

Odpowiednie parzenie zielonej herbaty

Przez rozpoczęciem parzenia, trzeba zadać sobie kilka kluczowych pytań: zielona herbata jak parzyć? Oraz ile stopni ma wrzątek, którym będziemy ją zalewać? Możemy ten proces potraktować jako mały, codzienny rytuał, ponieważ aby dobrze go wykonać, trzeba przestrzegać kilku kwestii. Dzbanuszek, który będziemy wykorzystywać do zaparzania, wcześniej należy ogrzać wrzątkiem, a później wytrzeć do sucha. Parzenie zielonej herbaty wymaga odpowiedniej temperatury wody, która w zależności od gatunku będzie się różnić. Może się ona wahać między 60 a 90 stopni Celsjusza. Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją będzie zapytać sprzedawcę, jak ciepłą wodę musimy używać do parzenia napoju, który kupujemy.

Wybierając się na zakupy po herbatę, unikajmy tych w torebkach i zwracajmy większą uwagę na te liściaste. Ich rozmiary również będą miały znaczenie, gdy w naszym koszyku wyląduje herbata zielona. Parzenie jej będzie od nich zależeć, ponieważ bardziej rozdrobnione parzyć się będą chwilę, zaś znacznie dłużej zajmie to w przypadku tych większych. Twardość wody również odgrywa tutaj ważną rolę. Im jest ona twardsza, tym cały proces powinien być dłuższy.

Kolejnym pytaniem, jakie może się nam nasunąć to kiedy mamy wiedzieć, czy woda jest wystarczająco ciepła? Są na to dwie metody. Najprostsza to użyć termometru, który jest do tego przeznaczony. Jednak jeśli nie posiadamy takiego, można się oprzeć na prostym założeniu: w temperaturze pokojowej woda, która wrze, schładza się do 90 stopni po 3-4 minutach, zaś 75 stopni osiąga po 12-14.

Różne parzenie zielonej herbaty

Zielona herbata parzenie to proces, który ma inne działanie w zależności od jego czasu. Aby otrzymać z niej napar, który nas pobudzi, należy zaparzać ją około 3 minut. Wydłużając cały proces, sprawimy, że herbata nasz uspokoi i zrelaksuje. Jeśli zaś chcemy, aby zastąpiła nam ona kawę i aby miała wysoką zawartość kofeiny, musimy parzyć ją w 60 stopniach Celsjusza przez 2 minuty, a przy kolejnych parzeniach, wydłużać ten czas o minutę.

Najciekawszy jest fakt, że zieloną herbatę możemy nawet trzykrotnie zaparzać. Ponadto zawsze będzie ona miała inne właściwości i inny smak. Przy pierwszym będzie pobudzający i delikatny. Drugi, znacznie smaczniejszy i intensywniejszy, zadziała relaksująco, natomiast doskonale zaparzona pozbawiona zostanie goryczy i będzie miała delikatny aromat.

Zalety zielonej herbaty

Herbatę zieloną można zaliczyć do grupy, którą są najzdrowsze herbaty. Posiada ona wiele prozdrowotnych zalet, które zostały opisane poniżej.

  • Ułatwia odchudzanie i przyspiesza przemianę materii — składniki w niej zawarte skutecznie zmniejszą nasz apatyt oraz przyspieszą przemianę materii. Jednak sama herbata nie sprawi, że osiągniemy swoje wymarzone rezultaty. Musi ona być połączona z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną. Włączając ją do procesu odchudzania, możemy podnieść poziom spalania tłuszczów nawet o 17%.
  • Przedłuża życie i zapobiega demencji — wiele badań potwierdza związek między piciem zielonej herbaty a zabezpieczeniem przed chorobami występującymi w wieku starszym.
  • Zwiększa odporność naszego organizmu.
  • Poprawia wygląd skóry oraz opóźnia procesy starzenia — to eliksir młodości, który znaleźć możemy również w wielu kosmetykach.
  • Poprawia sprawność i wydajność umysłową — napój z zielonej herbaty, który parzony do 3 minut może skuteczniej pobudzić nasz organizm niż kawa.
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów — zadaniem przeciwutleniaczy, które zawiera zielona herbata, jest chronić nasze DNA przez substancje, które uznawane są za rakotwórcze.
  • Wspomaga układ krążenia.
  • Chroni przed skokami cukru — polecana jest dla osób z cukrzycą.
  • Zapobiega zapaleniom dziąseł oraz paradontozie.

Wady zielonej herbaty

Herbata zielona jednak nie ma tylko samych zalet. Ma również kilka wad, o których warto wiedzieć.

  • Może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu oraz na noworodki, które karmione są piersią — jednak są na to dwie skrajne teorie. Pierwsza mówi, że kobieta może pić zieloną herbatę, jednak nie może przekroczyć dwóch filiżanek dziennie, zaś druga kategorycznie zabrania picia tego napoju. Teorie te spowodowane są faktem, że zielona herbata zawiera dużą dawkę kofeiny. Dlatego przed jej spożyciem najlepiej skontaktować się ze swoim lekarzem.
  • Spowalnia wchłanianie żelaza, co prowadzić może do anemii — zielona herbata sprawia, że żelazo pozyskiwane z jedzenia, nie wchłania się prawidłowo.
  • Przyczynia się do powstawania osteoporozy — dzieje się tak, ponieważ herbata ta wypłukuje wapń z naszego organizmu.
  • Podrażnia żołądek — nie zaleca się jej pić na pusty żołądek, lepiej poczekać z nią i wypić dopiero po śniadaniu.
  • Osad nazębny, który tworzy, jest trudny do usunięcia.
  • Wchodzi w reakcję z lekami — herbata zielona w połączeniu z lekami pobudzającymi nasz układ nerwowy może być niebezpieczna.
  • Nadmiar kofeiny ma niekorzystny wpływ na nasz organizm — dlatego pilnujmy się z ilością spożywanej kofeiny, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Czy zielona herbata jest dobra na noc?

Wielu z nas lubi pić coś ciepłego, zanim pójdzie spać. Jednak czy zielona herbata na noc to dobry pomysł skoro również zawiera kofeinę? Odpowiedź będzie brzmiała: to zależy. Faktem jest, że ma ona mniej kofeiny niż herbata czarna, jednak mimo wszystko nadal ma działanie pobudzające. Filiżanka kawy to około 100-140 mg kofeiny, czarna herbata zawiera jej około 45 mg, zaś zielona waha się między 20-35 mg. Jeśli wieczorną porą szukamy rozluźnienia i relaksacji, picie jej nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Jednak jeśli planujemy noc z książką czy filmem, zielona herbata będzie doskonałą opcją, ponieważ pozwoli nam jeszcze na kilkadziesiąt minut skupienia.

Pamiętać również należy o tym, że z zaleceń naukowców wynika, że bezpieczną dzienną dawką zielonej herbaty są 2-3 kubki. Warto to skonsultować ze swoim lekarzem specjalistom, ponieważ zalecenia te są dość ogóle, a bezpieczna dawka będzie zależeć od stanu naszego zdrowia, podatności na działanie herbaty, zażywanych przez nas leków oraz sytuacji życiowe, którą jest na przykład ciąża. Jak w przypadku wielu innych rzeczy, należy kierować się rozsądkiem. Zielona herbata powinna pomagać nam w codziennym życiu, a nie szkodzić.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Owsianka dla dzieci i niemowlaków – kiedy i jak ją przygotować
Czym jest i jak powstaje żywność liofilizowana
Czy płatki owsiane trzeba gotować?
Suszona żurawina – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Mąka z tapioki – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Musli crunchy – czym jest i jak przygotować?
Płatki żytnie – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Pudding chia z mango i musli
Chleb drożdżowy własnej roboty – jak go zrobić?
Smoothie z awokado i borówkami
Płatki Teff (miłka abisyńska) – wartościowy produkt bezglutenowy
Domowa granola FIT – prosty przepis z filmikiem
Owoce zapiekane pod kruszonkąa
Tort z owocami idealny dla dbających o linie
Płatki owsiane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jabłko – owoc grzechu czy dar niebios? Indeks glikemiczny IG
Mąka kukurydziana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Domowe musli. Jak zrobić najlepsze
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki orkiszowe czy owsiane?
Mąka żytnia typu 720 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz