Strona główna » Bakalie – które są najzdrowsze?

Bakalie – które są najzdrowsze?

przez Moje Musli
bakalie

Kiedy myślisz o zdrowej przekąsce, jedną z pierwszych rzeczy, którą prawdopodobnie weźmiesz do ręki, będzie mieszanka migdałów, rodzynek, orzechów włoskich, fig itp. Możesz nazywać je wszystkie bakaliami, jednak czy wiesz, że istnieje zasadnicza różnica między orzechami a suszonymi owocami? Mimo że wszystkie te produkty są zdrowe, możesz wybierać te, które są bardziej odpowiednie w zależności od Twojego celu – utraty wagi, walki z cukrzycą lub innego schorzenia.

Bakalie w codziennej diecie

Suszone owoce i orzechy zaliczane są do żywności, która pozytywnie wpływa na zdrowie. Wielu dietetyków zaleca włączenie bakali do codziennej diety, jednak bez odpowiedniego podejścia, pewne zmiany żywieniowe mogą przynieść niekorzystne efekty. Podkreślamy, że bakalie to samo zdrowie, jednak zanim zaczniesz jeść je garściami dowiedz się na co musisz zwracać szczególną uwagę.

Jak w większości diet balans to podstawa. Orzechy i suszone owoce będa korzytne dla Twojego zdrowia, jednak tylko wtedy kiedy ograniczysz ich ilość do określonych porcji. Wszystkie bakalie są niezwykle smakowite, a do tego wysokoenergetyczne. Nie jest to ich wadą, jednak ich spożycie może stać się kłopotliwe dla kogoś kto nie jest tego świadomy. Przyznaj sam, łatwo zjeść całą paczkę słodkich suszonych moreli, albo 5 garści chrupiących pistacji, prawda?

Co to są orzechy?

Jak wyglądają bakalie? Mieszanki są różne, jednak nieodłączną częścią każdej z nich są orzechy. Trudno jest zaklasyfikować orzechy do jednej konkretnej kategorii, ponieważ są to nasiona, owoce, a nawet rośliny strączkowe z twardą skorupą. Różne orzechy należą do różnych kategorii. Do najczęściej spożywanych orzechów należą orzechy włoskie, migdały, orzeszki ziemne, pistacje, nerkowce itp

Orzechy zawierają dużo tłuszczu dobrego rodzaju, a także białka, witaminy i minerały. Orzechy są również bogate w magnez, który pomaga kontrolować ciśnienie tętnicze i łaknienie cukru, a jego niedobór wpływa na funkcjonowanie wątroby, a także prowadzi do stanów lękowych i bezsenności. Zarówno orzechy włoskie, jak i ziemne mają właściwości obniżające poziom cholesterolu, a pistacje pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi. Orzechy włoskie zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3 i wzmacniają pracę nerek.

Orzechy nerkowca

Nerkowce mają wiele zalet zdrowotnych, w tym obniżają nadciśnienie i pozwalają kontrolować cukrzycę ze względu na niski indeks glikemiczny. Są one również bogate w białko i magnez, który pomaga zwiększyć siłę mięśni. Orzechy nerkowca można spożywać na surowo lub w postaci prażonej, a najlepiej smakują solone. Można z nich również zrobić pastę i wykorzystać je do przygotowania sosów do warzyw i curry.

Migdały

Migdały, jako zdrowe bakalie nie tylko wspomagają utratę wagi, ale także pomagają obniżyć poziom cholesterolu i lipidów w organizmie. Ich wysoka zawartość błonnika i właściwości probiotyczne pomagają zapewnić zdrowie układu trawiennego, a także działają odmładzająco na skórę i wspomagają wzrost włosów. Migdały można namoczyć przez noc w niewielkiej ilości wody, obrać i spożyć następnego dnia. Stanowią one również bardzo atrakcyjny dodatek do deserów.

Pistacje

Jedząc bakalie, zdrowie masz pod kontrolą. Korzyści zdrowotne płynące ze spożywania tych orzechów obejmują utrzymanie prawidłowego poziomu hemoglobiny i zwalczanie oznak starzenia się, z uwagi na wysoką zawartość witaminy E. Pistacje pomagają również zachować dobry wzrok i wzmacniają odporność. Zawartość witamin A i E nadaje pistacjom właściwości przeciwzapalne, co czyni je naturalnym produktem stosowanym w leczeniu drobnych stanów zapalnych. Prażone i solone pistacje to przydatna przekąska. Można je dodawać do sałatek owocowych, lodów i używać podczas pieczenia muffinek, aby dodać chrupkości deserowi.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie to moc składników odżywczych. Znane są z tego, że ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość snu. Orzechy włoskie pomagają również schudnąć, ponieważ zawierają niezbędne składniki odżywcze i zapewniają uczucie sytości. Oprócz tego pistacje poprawiają wytrzymałość włosów, zapobiegają ich wypadaniu, poprawiają pamięć i zapobiegają demencji. Wskazówka: Orzechy włoskie można zmielić na gruby proszek i wymieszać z płatkami śniadaniowymi lub owsianymi, nadając im bardzo orzechowy smak. Zmielone orzechy włoskie można również wykorzystać do zagęszczania sosów i nadawania im bogatej konsystencji.

Czym są owoce suszone?

Suszone owoce, podobnie jak orzechy to bakalie, których synonimem z pewnością jest zdrowa żywność. Suszone owoce to po prostu pozbawione wody, wysuszone wersje prawdziwych owoców. Do najpopularniejszych należą suszone morele, śliwki, rodzynki, figi itp.

Są one bogate w błonnik i przeciwutleniacze oraz pomagają zapobiegać cukrzycy, osteoporozie i chorobom serca. Wiele z nich zawiera duże ilości beta karotenu, witaminy E, żelaza, magnezu, potasu i wapnia. Rodzynki poprawiają zdrowie kości ze względu na zawartość wapnia i boru, które są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju, natomiast daktyle poprawiają zdrowie jelit. Suszone figi zapobiegają anemii, ponieważ zawierają żelazo.

Rodzynki

Cukier zawarty w rodzynkach dostarcza natychmiastowej energii i poprawia nastrój. Ponadto wysoka zawartość wapnia w rodzynkach zapobiega osteoporozie i pozwala utrzymać dobry stan kości. Rodzynki mają właściwości antybakteryjne, które pomagają w zwalczaniu drobnych infekcji, zapobiegają ubytkom w zębach i nieświeżemu oddechowi. Oprócz tego mają właściwości obniżające poziom cholesterolu, dzięki czemu są idealne dla osób odchudzających się. Ponadto wysoka zawartość błonnika w rodzynkach sprawia, że są one doskonałą przekąską poprawiającą trawienie.

Daktyle

Daktyle nie tylko pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, ale także wspomagają trawienie. Wysoka zawartość żelaza sprawia, że są idealnym suplementem w walce z anemią. Ponadto wysoka zawartość błonnika poprawia trawienie i zaleca się ich codzienne spożywanie w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia. Daktyle są bardzo poręcznym owocem i mogą być spożywane samodzielnie. Można je również przecierać i używać jako słodzika zamiast cukru.

Figi

Wysoka zawartość błonnika w tych suchych owocach sprawia, że są one idealne do spożycia w celu leczenia zaparć i zespołu jelita drażliwego (IBS), utrzymując zdrowy układ trawienny. Te bogate w antyoksydanty owoce niwelują wolne rodniki wytwarzane w organizmie, a także poprawiają zdrowie reprodukcyjne i są dobrym suplementem diety w przypadku problemów z płodnością. Dzięki wysokiej zawartości żelaza przeciwdziałają anemii z niedoboru żelaza, a także pomagają regulować poziom cukru we krwi i kontrolować cukrzycę.

Suszone morele

Spożywanie tych owoców zmniejsza ryzyko zachorowania na stłuszczenie wątroby. Ich wysoka zawartość witaminy A wpływa również na poprawę wzroku. Morele nie tylko zmniejszają ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, ale także pomagają je leczyć. Pomagają również zwalczać stany zapalne i poprawiają trawienie. Oprócz walki z anemią zmniejszają także ryzyko chorób serca.

Orzechy czy suszone owoce – które z nich są zdrowsze?

Jakie bakalie wybrać, aby czerpać z ich spożycia jak największe korzyści zdrowotne? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Bakalie i owoce suche to wartościowy element każdej diety, jeśli spożywasz je z rozwagą.

Chociaż wszystkie rodzaje orzechów mają swoje zalety zdrowotne, należy spożywać je z umiarem. Orzechy są wysokokaloryczne, więc należy ograniczyć ich spożycie. Oprócz białka, witamin, składników mineralnych i zdrowych tłuszczów zawierają również tłuszcze nasycone. Dlatego osoby chore na serce nie powinny spożywać ich zbyt dużo. To samo dotyczy osób dbających o wagę ze względu na ich wysoką wartość energetyczną. Orzechy solone, smażone, oblane miodem lub cukrem to absolutny zakaz. Jedz je na surowo, po uprzednim namoczeniu w wodzie przez noc.

Suszone owoce zawierają duże ilości cukru w porównaniu ze świeżymi. Są one korzystne dla osób cierpiących na anemię, sportowców itp. Osoby pilnujące wagi, diabetycy z podwyższonym poziomem cukru, chorzy na serce, osoby z kamicą żółciową, wysokim ciśnieniem tętniczym, trójglicerydami i zatrzymywaniem wody w organizmie powinni ograniczyć ich spożycie

Suszone owoce, orzechy i bakalie są zdecydowanie wartościowym elementem diety i ciężko stwierdzić, które z nich to najzdrowsze bakalie. Zanim zadasz sobie pytanie: czy bakalie są zdrowe zastanów się jakie masz potrzeby i zlecenia dotyczące codziennej diety.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Owsianka dla dzieci i niemowlaków – kiedy i jak ją przygotować
Czym jest i jak powstaje żywność liofilizowana
Czy płatki owsiane trzeba gotować?
Suszona żurawina – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Mąka z tapioki – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Musli crunchy – czym jest i jak przygotować?
Płatki żytnie – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Pudding chia z mango i musli
Chleb drożdżowy własnej roboty – jak go zrobić?
Smoothie z awokado i borówkami
Płatki Teff (miłka abisyńska) – wartościowy produkt bezglutenowy
Domowa granola FIT – prosty przepis z filmikiem
Owoce zapiekane pod kruszonkąa
Tort z owocami idealny dla dbających o linie
Płatki owsiane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jabłko – owoc grzechu czy dar niebios? Indeks glikemiczny IG
Mąka kukurydziana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Domowe musli. Jak zrobić najlepsze
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki orkiszowe czy owsiane?
Mąka żytnia typu 720 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz