Kokos to zdrowy i pożywny owoc, kojarzymy go głównie z mlekiem kokosowym, olejem i okruchami kokosa. Oprócz nich kokos ma jeszcze jedno bardzo ciekawe zastosowanie.
Służy do produkcji płatków kokosowych, które są nie tylko pyszną, ale przede wszystkim zdrową przekąską. W przeciwieństwie do zwykłych chipsów ziemniaczanych, które zawierają tylko puste kalorie, chipsy kokosowe są również bogatym źródłem witamin i minerałów.
Więc jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez żucia chipsów ziemniaczanych przed telewizorem w nocy, zastąp je zdrowymi chipsami kokosowymi!
Spis treści
Chipsy kokosowe z suchego kokosa
Kokos to dobrze znany owoc (a raczej orzech) drzewa kokosowego. To drzewo jest dystrybuowane głównie w Azji i Ameryce Południowej. Jest to również najczęstszy rodzaj palmy, która rośnie wzdłuż tropikalnego wybrzeża, a kokos kojarzy nam się z tym cudownym obrazem.
Sam owoc drzewa kokosowego ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest używany itp. Stosowany w produkcji żywności i kosmetyków. W krajach tropikalnych ludzie chętnie piją mleko kokosowe, które doskonale odświeża pragnienie.
Innym bardzo ciekawym zastosowaniem kokosa jest wykorzystanie go do produkcji płatków kokosowych. Chipsy kokosowe pozyskiwane są z suszonego miąższu kokosowego.
Występują w postaci bardzo dużych białych pysznych płatków, suszonych w całkowicie naturalny sposób. W procesie ich produkcji nie stosuje się cukru, konserwantów ani sztucznych barwników. Płatki kokosowe mają bardzo ciekawe właściwości.
Chipsy kokosowe mają właściwości prozdrowotne
Chipsy kokosowe są bogatym źródłem białka zwierzęcego, dzięki czemu są polecaną przekąską szczególnie dla wegan i wegetarian. Są także bogatym źródłem innych aminokwasów oraz cennej witaminy C.
Wpływają więc pozytywnie na naszą odporność, a regularne ich spożywanie może skutecznie zapobiegać infekcji. Płatki kokosowe są również bogate w żelazo, potas, magnez i wapń. Zawierają również bardzo cenny dla naszego organizmu kwas foliowy.
Ten składnik płatków kokosowych sprawia, że płatki kokosowe mają pozytywny wpływ na nasz układ trawienny i poprawiają pracę jelit. Ponadto wykazują również właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne.
Regularne ich spożywanie pomaga zwalczać szkodliwe wolne rodniki, zapobiegać chorobom serca i układu krążenia oraz pozytywnie wpływać na stan naszych kości. Chipsy kokosowe pomagają również zapobiegać osteoporozie i są polecaną przekąską dla kobiet, które planują powiększyć rodzinę.
Chipsy kokosowe i ich walory smakowe
Jednak przewaga płatków kokosowych tkwi nie tylko w zdrowych i całkowicie naturalnych składnikach, ale także w smaku, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom egzotycznych potraw.
Możemy je jeść sami, aby uzyskać pyszne i zdrowe wieczory oraz więcej przekąsek, a także dodać je do wielu innych potraw. Smak płatków kokosowych idealnie komponuje się z sałatką z kurczaka, ryżem i warzywami.
Niektórzy miłośnicy kokosa dodają je również do koktajli i napojów, a nawet do deserów i wypieków.
Właściwości odżywcze chipsów kokosowych – czy są odpowiednie dla osób na diecie?
100 gramów chipsów kokosowych zawiera około 700 kalorii. Są więc wysokokaloryczną przekąską, dlatego należy je spożywać z umiarem, zwłaszcza dla osób, które przestrzegają diety niskokalorycznej lub chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.
Warto jednak wspomnieć, że płatki kokosowe mają również właściwości pobudzające metabolizm, więc spożywane z umiarem wspomogą również proces odchudzania. Z kolei wysoka zawartość białka zmniejszy apetyt, pozwalając nam spokojnie przeżyć do następnego posiłku bez podjadania czy uczucia głodu.
100 gramów płatków kokosowych zawiera również około 67 gramów tłuszczu, około 16 gramów węglowodanów (w tym około 6 gramów cukru) i około 8 gramów białka.
Wysoka zawartość białka sprawia, że płatki kokosowe z powodzeniem zastępują produkty mięsne. Z tego powodu polecane są dla wegetarian oraz osób, które na co dzień nie jedzą mięsa.
Dla kogo są chipsy kokosowe?
Chipsy kokosowe to pyszna i zdrowa przekąska, którą warto spróbować. Kto powinien szczególnie rozważyć dodanie do swojej diety suszonych płatków kokosowych?
- ze względu na wysoką zawartość białka płatków kokosowych, wegetarian i wegan
- kobiety w ciąży i planujące ciążę ze względu na zawartość kwasu foliowego
- ze względu na wysoką zawartość białka i witaminy C, osobom aktywnym i sportowcom
- osoby podatne na infekcje ze względu na wysoką zawartość naturalnej witaminy C
- osoby jedzące umiarkowanie, ponieważ regulują trawienie i przyspieszają metabolizm
Chipsy kokosowe – jak jeść?
Jeśli nie przetworzyliśmy chipsów kokosowych, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, jest spożywanie ich jako przekąski. Chipsy kokosowe doskonale zastąpią inne wysokokaloryczne i niezdrowe przekąski.
Dla osób, które nie mogą wyeliminować chipsów ziemniaczanych ze swojej diety, będą również doskonałym substytutem chipsów ziemniaczanych. Do naszych domowych dań możemy również dodać płatki kokosowe.
Nadaje się do dań orientalnych, takich jak słodko-kwaśne przyprawy z kurczaka i ryżu. Możemy również dodawać je do deserów i ciast. Chipsy kokosowe mają przyjemny, ale niezbyt nachalny smak, który podkreśla, ale nie dominuje w smaku innych potraw.C
Jako dodatek do napojów i herbaty warto spróbować. Płatki kokosowe mają wiele zastosowań i można je znaleźć w prawie każdej kuchni. Chipsy kokosowe są bogate w białko, witaminę C i cenne minerały.
Są więc nie tylko pyszną przekąską, ale również pozytywnie wpływają na nasz organizm, wspomagają trawienie i przyspieszają przemianę materii.
Powinniśmy zwracać uwagę na ich regularne spożywanie, zwłaszcza jeśli na co dzień jemy bardzo mało mięsa, jesteśmy aktywni fizycznie lub po prostu chcemy dodać do naszej diety zdrowszą, popularną alternatywę dla chipsów ziemniaczanych.
Chipsy kokosowe to dobry wybór, by docenić nie tylko smak, ale także całe nasze ciało.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Brownie z batatów i bananaów
Karob – co to? Wartości odżywcze i przepisy z karobem
Superfood – produkty pomagające dłużej zachować młodość
Mleko – dlaczego warto je pić
Chleb dla cukrzyków (diabetyków) – wypiec w domu czy kupić?
Mąka kokosowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Czy jesienią potrzebujemy więcej jeść?
Musli nie tyko na śniadanie – czyli zbożowe szaleństwo na każdą porę dnia
Kakao i czekolada – zdrowe czy niezdrowe?
Słodycze? Dlaczego nie?
Smaczny i zdrowy posiłek do szkoły dla dziecka ? Nic prostszego.
Suszone daktyle – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Domowa granola fit. Zrób ją samodzielnie
Piramida żywieniowa – ale jak się na nią wdrapać?
Rooibos – zdrowsza od zwykłej herbaty?
Śniadanie – pierwszy krok do odchudzania
Miodownik bez pieczenia
Domowe musli z piekarnika
Gryka preparowana – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Zdrowe pancakes czyli naleśniki pełnoziarniste