Strona główna » Otręby pszenne – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

Otręby pszenne – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

przez MojeMusli
Otręby pszenne – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

Otręby pszenne to zewnętrzna warstwa ziarna pszenicy, chroniąca bielmo i zarodki skrobiowe. Kiedy ziarno jest mielone na mąkę, otręby są usuwane i oddzielane od niewielkiej ilości mieszanki bielma, która jest produktem ubocznym całego procesu. W zależności od strategii przetwórcy mogą być wykorzystywane jako pasza dla zwierząt lub do celów spożywczych i sprzedawane np. w sklepach ze zdrową żywnością.

Warto wspomnieć, że choć sprzedawane są pod tą samą nazwą, otręby pszenne mogą mieć różne składy i konsystencję. Wszystko zależy od szybkości i techniki mielenia ziaren – są one różne dla każdego rodzaju mąki. Dlatego otręby mogą być grubsze lub drobniejsze i zawierać mniej lub więcej skrobi. Nierzadko też miesza się je w różnych proporcjach.

Sprawdź czym jest typ mąki!

Otręby pszenne jako produkt uboczny przetwarzania zbóż są bogate w składniki odżywcze. Na pierwszy rzut oka skromna skorupka jest w rzeczywistości źródłem cennych witamin i minerałów dla ludzkiego organizmu.

Otręby pszenne zawierają dużo nierozpuszczalnego błonnika, który można wykorzystać jako „miotełka”, aby pomóc usunąć zanieczyszczenia z przewodu pokarmowego. Regulując ruchy jelit, błonnik może promować wydalanie i zapobiegać rozwojowi zaparć i hemoroidów. Prowadzi również do długich okresów sytości, co jest szczególnie ważne dla osób starających się zrzucić zbędne kilogramy. Oprócz wspomagania pracy jelit, otręby pszenne mogą być również stosowane jako prebiotyki, które mają korzystny wpływ na ich florę.

Naukowcy uważają, że spożywanie otrębów pszennych może zapobiegać niektórym rodzajom raka, zwłaszcza rakowi okrężnicy, a także rakowi piersi, co może być zaskakujące. Badania na myszach i ludziach wykazały, że istnieje związek między jedzeniem otrębów a zmniejszaniem ryzyka choroby.

Może to być ponownie związane z błonnikiem, ale jest również związane z naturalnymi przeciwutleniaczami zawartymi w kwasie fitynowym otrębów pszennych i lignanami, a mianowicie fitoestrogenami.

Zastosowanie otrąb pszennych. Do czego nadają się otręby pszenne?

Otręby pszenne posiadają rozmaite zastosowania. Najczęściej stosuje  się do:

  • wypieku chleba
  • musli
  • jogurtów
  • ciasteczek
  • soków owocowych
  • bakalii

Otręby pszenne ze względu na swój kształt i łagodny, naturalny smak są idealnym uzupełnieniem większości przekąsek – są popularnym elementem płatków śniadaniowych, sałatek i koktajli. Możesz też po prostu wymieszać je z mlekiem lub jogurtem i dodać do deserów lub posypać nimi domowe wypieki. Innym pomysłem jest wzbogacenie ciasta na naleśniki lub pierogi z otrębami pszennymi. Wiele osób używa ich również jako składników pieczywa mięsnego i warzywnego oraz zagęszcza je sosami i zupami.

Bez względu na to, w jakiej postaci spożywamy otręby pszenne, nie wolno nam zapominać o jednoczesnym spożyciu optymalnej dawki płynu. Produkty bogate w nierozpuszczalny błonnik wchłaniają wodę, zwiększają objętość stolca i jednocześnie pobudzają ruchy jelit – ale ten mechanizm może zostać zakłócony, jeśli spożycie płynów jest niewystarczające. Krótko mówiąc, bez wody błonnik jest nieskuteczny i może powodować zaparcia zamiast zapobiegać zaparciom.

Jeśli nigdy wcześniej nie jadłeś otrębów pszennych, pamiętaj, aby stopniowo dodawać je do swojej diety. Nagłe spożycie dużej ilości błonnika może wywołać ból brzucha, dlatego zaleca się ostrożność. W przypadku pozytywnej reakcji organizmu możemy powoli zwiększać ilość otrębów pszennych, pamiętając o tym, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Otręby pszenne – wartości odżywcze i kalorie (w 100 g). Ile kalorii mają otręby pszenne?

  • wartość energetyczna -1134kJ / 273kcal
  • białko – 19,2 g
  • węglowodany – 18,5 g
  • tłuszcz – 4,8 g
  • błonnik – 39,5 g

Czy otręby pszenne są zdrowe?

Otręby pszenne są bardzo sycące, ponieważ zawierają dużo błonnika. Znajdziesz w nim również niewielką ilość przyswajalnego cukru. Dzięki tym dwóm składnikom mają one właściwość aktywacji metabolizmu. Ze względu na zawartość błonnika i cukru czas trawienia diety otrąb pszennych jest krótszy, ale nie wpłynie to niekorzystnie na organizm. Wręcz przeciwnie – otręby pszenne są łagodne, ale mogą skutecznie pobudzać perystaltykę jelit.

Otręby pszenne są również bogatym źródłem witamin z grupy B i mają pozytywny wpływ na przemianę tkanki tłuszczowej, cukru i białka. Wspomagają również centralny układ nerwowy, ponieważ zawierają wysoki poziom magnezu, cynku, żelaza, potasu, miedzi i jodu, dzięki czemu mają właściwości poprawiające koncentrację i zapobiegające stresowi.

Należy pamiętać, że ze względu na zawartość fosforu nie jest zalecany osobom ze schorzeniami nerek i układu moczowego. U dzieci rosnących, szczególnie w okresie szybkiego wzrostu, zaleca się dodanie do diety produktów o wysokiej zawartości fosforu.

Wiele osób docenia również właściwości otrębów pszennych regulujących metabolizm, ponieważ ich regularne spożywanie wspomaga wypróżnienia i zapobiega zaparciom. Jednak z tego powodu nie jest polecany osobom z wrażliwym układem pokarmowym, gdyż otręby pszenne mogą podrażniać jelita.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Musli Classic – KCAL, skład i właściwości
Profilaktyka chorób nowotworowych a dieta
Zaburzenia przyjmowania glutenu – czy płatki owsiane zawierają gluten?
Prażone płatki owsiane – jak przygotować i dlaczego warto jeść
Ciasteczka owsiane z kremem kokosowym
Jedzenie a kondycja skóry
Znajdźmy czas na śniadanie!
Płatki kukurydziane bez cukru – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Musli bez glutenu na śniadanie
Co warto wiedzieć o chlebie? Sprawdź nasz blog o chlebie!
Oczyszczająca dieta detoks a przesilenie wiosenne
Erytrol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrol?
Proteinowe kulki mocy o smaku Pinacolada
Płatki 6 zbóż – KCAL, skład i właściwości
Orzechy włoskie – zdrowa przekąska
Ciasto w słoiku o smaku oreo
Dieta antyhistaminowa – dostosuj ją do siebie
Jak zrobić owsiankę? Owsianka na kilka sposobów!
Owies – najzdrowsze zboże
Jogurtowe placuszki z musli

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz