Strona główna » Erytrol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrol?

Erytrol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrol?

przez MojeMusli
Erytrol kalorie. Erytrytol co to jest

Tylko w jednym aspekcie traci w porównaniu ze standardowym cukrem – jest nieco mniej słodszy, ponieważ wskazuje 70-90% słodyczy, niż sacharoza. Poza tym obie te substancje są do siebie podobne wizualnie, chociaż omawiana dzisiaj ma nieco mniejsze kryształki. Na szczęście – tutaj podobieństwa się kończą, a im więcej wiemy o erytrolu, tym mniej chętnie wracamy do znanych nam od dziecka białych kryształków produkowanych z buraków cukrowych. Co takiego ukrywa przed nami erytrol, że tak chętnie zamieniamy standardowy cukier na ten „wynalazek”?

Czym jest erytrol?

Erytrol jest substancją, słodzącą, i – podobnie, jak ksylitol – alkoholem cukrowym. Nie jest to jednak rodzaj alkoholu, którym możemy się upić, lub od niego uzależnić.

Wytwarzany jest przez fermentację drożdżową glukozy, w warunkach ściśle kontrolowanych. Związek na etykietach oznaczony symbolem E968 jest częstym składnikiem galaretek, dżemów, sosów, czerwonych win. Występuje również naturalnie w niektórych owocach, na przykład melonach, gruszkach, winogronach.

Dlaczego erytrol jest zdrowszy od cukru?

Najważniejszą cechą, która sprawia, że erytrol powinien znaleźć się w naszych domach jest fakt, że nie jest on metabolizowany przez ludzki organizm. W praktyce oznacza to dwie rzeczy.

Po pierwsze – erytrol, który trafia do naszego organizmu, wydalany jest z niego w tej samej postaci, wraz z moczem. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm nie posiada enzmów, które mogłyby go strawić.

Po drugie – nie jest on wchłaniany do krwiobiegu, a jednocześnie nie podnosi poziomu glukozy. Innymi słowy oznacza to, że indeks glikemiczny (IG) erytrolu wykazuje równe 0. To z kolei świetna wiadomość dla (poza osobami odchudzającymi się) diabetyków, ponieważ ci mogą spożywać go bez obawy o efekty uboczne.

Co ważne, podobnie jak w przypadku ksylitolu, erytrol ma korzystny wpływ na nasze zęby. Jak to się dzieje? Erytrol nie dość, że nie przyczynia się do powstawania próchnicy, to dodatkowo hamuje rozwój bakterii za to odpowiedzialnych.

Wracając do osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy – szacuje się, że erytrol ma około 20 kalorii w 100 gramach produktu, które dodatkowo nie są wchłaniane. Tyle właśnie erytrol ma kalorii kcal. Oznacza to, że rezygnując ze standardowego, niezdrowego cukru, możesz wciąż cieszyć się słodkimi przekąskami, pod warunkiem wymiany go na erytrol właśnie.

Poza tym erytrol posiada właściwości antyoksydacyjne, czyli pomaga usuwać z naszego organizmu wolne rodniki, dzięki czemu ten wolniej się starzeje.

Czy erytrol jest zdrowszy od ksylitolu? Jakie są zdrowsze zamienniki cukry?

Sprawdź czy erytrol jest zdrowszy od ksylitolu? Kiedy stosować erytrol – sprawdź i poznasz różnice między ksylitolem i erytrolem. Dowiedz się czym zastąpić biały cukier.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta owsiankowa – efekty, zasady i przepis na owsiankę
Płatki owsiane czy jaglane – które zdrowsze?
Płatki owsiane czy musli? Co wybrać, by zjeść zdrowe śniadanie?
Płatki owsiane czy jęczmienne — które dają nam więcej korzyści?
Płatki owsiane czy otręby pszenne – co jest lepsze dla naszego zdrowia?
Alergia na pieczywo – jak ją rozpoznać?
Wiśnia- właściwości odżywcze, indeks glikemiczny IG
Co jest lepsze dla naszego zdrowia — płatki owsiane czy otręby owsiane
Płatki owsiane czy otręby żytnie – co daje nam więcej korzyści
Płatki owsiane czy żytnie? Spożywanie których daje więcej korzyści?
Kawa ziarnista, czy mielona? Która jest lepsza?
Szczupła sylwetka z musli i owsianką
Mąka do pieczenia chleba – jaką wybrać?
Top 10 faktów o musli
5 powodów dla których warto piec chleb w domu
Domowy jogurt z owocami
Herbaty i zioła idealne na lato
Domowy chleb – najlepszy przepis
Jogurt naturalny – zrób to sam!
Gofry owsiane – prosty przepis[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz