Spis treści
Co to jest teff?
Teff zwane także miłką abisyńską lub trawą abisyńską pochodzą z terenów wschodniej Afryki, dzisiejszej Etiopii i Erytrei. Jak już jedna z nazw nam podpowiada, teff wcale nie są zbożem, a jednym z rodzajów traw bezglutenowych. Całkiem podobnie jak znane Wam na pewno bardzo dobrze quinoa, gryka czy proso. Teff występują także w Ameryce Północnej i Południowej, rzadziej w Azji, Australii oraz Europie. Ze względu na nieduże wymagania klimatyczne miłka abisyńska potrafi nawet dostosować się do słabych warunków klimatycznych. Ziarenka trawy abisyńskiej mają około 1 milimetra długości i najlepszy wzrost osiągają przy dużej ilości światła dziennego. Jako produkt spożywczy, trawa abisyńska prócz tego, że występuje pod postacią całych ziaren jest także używana w postaci mąki do bezglutenowych wypieków oraz płatków – doskonałego dodatku do musli.
Płatki oraz mąka są naturalnie pozbawione glutenu, stąd mogą, a nawet powinny(!) być spożywane przez osoby chorujące na celiakię, z nietolerancją glutenu lub problemami żołądkowymi spowodowanymi nadmiernym spożywaniem pszenicy i tradycyjnych produktów zbożowych.
Popularność trawy abisyńskiej wśród produktów bezglutenowych, rośnie z dnia na dzień na całym świecie, ze względu właśnie na ich doskonałe właściwości odżywcze. Płatki te bowiem zawierają mnóstwo białka i wapnia, oraz są doskonałym źródłem żelaza i aminokwasów egzogennych, sprawiając, że jesteśmy dłużej syci po posiłku. Jest to produkt o niskim indeksie glikemicznym no i oczywiście ma bardzo mało kalorii! Uzupełnia niedobory białka i wapnia w kościach, oraz mięśniach, dzięki czemu wspomaga odpowiedni wzrost organizmu.
Płatki są odpowiednie do podawania naszym dzieciom wraz z jogurtem/mlekiem ze względu na pyszny lekko orzechowy posmak i delikatną konsystencję. Produkt polecany jest wszystkim dbającym o swoje zdrowie, sylwetkę i samopoczucie na co dzień. Na stronie dostępne także są inne płatki bezglutenowe: gryka preparowana, amarantus ekspandowany i płatki jaglane.
Jak wygląda trawa abisyńska?
Te małe ziarenka o wielkości około 1 milimetra, które mogą przybierać różne kolory: dd mleczno białego, delikatnie ciemniejąc i przybierając barwę żółtą, czerwoną i ciemniejąc do takiego stopnia, że może przybrać kolor prawie czarny, wówczas jest najbardziej smaczna. Produkt jest bardzo sypki, a po zalaniu mlekiem lub jogurtem staje się delikatniejszy, nadając lekko kremowej konsystencji.
Do czego używać teff?
Jesteś jednym z tych osób co wiecznie boryka się z wyborem produktów bezglutenowych do swoich śniadań, przekąsek czy wypieków? Tak więc teff to strzał w dziesiątkę! Gama produktów bezglutenowych zaczyna się poszerzać!
Miłka abisyńska pod postacią płatków doskonale nadaje się jako dodatek do owsianki, płatków śniadaniowych, jogurtów czy mleka no i oczywiście do zdrowego musli, nadając mu lekkości i orzechowego posmaku. Teraz sam możesz skomponować swoje musli w domu właśnie z tymi płatkami.
Mąka zaś sprawdzi się do wypieków np. chleba, ciasteczek, naleśników czy omletów.
Teffy możemy jeść pod wieloma postaciami: gotowane, na parze, w wypiekach, a nawet na surowo, dosypując jako dodatek do jogurtu, sałatki itp. Można się nimi posłużyć nawet przy zgęszczania zup, a niektórzy stosują miłkę abisyńską jako dodatek obiadowy zamiast ryżu, czy kaszy.
Czy wiesz, że …. ?
- 1 szklanka ugotowanych miłki abisyńskiej zawiera tyle samo wapnia co pół szklanki szpinaku, tak więc jak masz już dość szpinaku sięgnij właśnie po teff!
- Dzięki dużej ilości odpornej skrobi (błonnika) teff regulują poziom cukru we krwi, oraz kontrolują naszą wagę.
- Codzienne spożywanie teffu dostarczy nam zapotrzebowanie na dzienną dawkę wapnia w organizmie.
- Mimo jeszcze niskiej popularności płatków teff zapotrzebowanie na nie rośnie z każdym miesiącem o 10%, a Amerykanie mają w planach produkcję pizzy, wafelków i makaronów bazując właśnie na tych płatkach!
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Pudding chia o smaku bananowym
Brownie warzywne z płatkami owsianymi
Granola czekoladowa – KCAL, skład i właściwości – przepisy
Orkiszowe ciasteczka z mieszanki musli
Sernikobrownie z truskawkami
Muffiny orzechowe z płatkami owsianymi
Czym zastąpić jajko? Sprawdź nasze propozycje!
Długotrwały wysiłek- jak jeść aby się do niego przygotować?
Jak nie przytyć na urlopie?
Granola Anny Starmach – jak zrobić ją w domu?
Jak upiec proteinowe babeczki?
Mąka żytnia typu 500 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Otręby żytnie – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Porządek wiosenny w lodówce
Najlepsza owsianka na mleku – jak ją przygotować i z czym ją łączyć
Chipsy kokosowe – zdrowa i smaczna przekąska
Cukier kokosowy – zdrowszy zamiennik cukru
Kiwi – właściwości owoców, indeks glikemiczny IG
Siemię lniane, a odporność organizmu
Szparagi – wiosenne warzywo godne grzechu