Strona główna » Najlepsza owsianka na mleku – jak ją przygotować i z czym ją łączyć

Najlepsza owsianka na mleku – jak ją przygotować i z czym ją łączyć

przez MojeMusli
Najlepsza owsianka na mleku – jak ją przygotować i z czym ją łączyć

Jak przygotować owsiankę na mleku?

Przygotowanie domowej owsianki na mleku zajmie maksymalnie 30 minut. Wystarczy tarka, nóż, rondelek, palnik i łyżka do mieszania oraz kilka składników.

Składniki naszej owsianki na mleku:

  • pół szklanki płatków owsianych (najlepszymi wartościami cechują się płatki owsiane zwykłe i górskie, nieco słabszymi płatki błyskawiczne)
  • dwie lub trzy szklanki mleka (dostosuj ilość tak, by konsystencja płatków Ci odpowiadała)
  • jedna łyżka miodu
  • jedno średniej wielkości jabłko
  • kilka orzechów nerkowca
  • pół garści rodzynek
  • pół lub cała łyżeczka cynamon

Poszukując zdrowego pożywienia coraz częściej sięgamy po produkty trudno dostępne, pochodzące z dalekich krajów i – co często za tym idzie – drogie. Jednak zapominamy przy tym o prawdziwym skarbie. Skarbie, który znaleźć można niemal w każdym domu; skarbie, który nie obciąża domowego budżetu, a jego właściwości zdrowotne od wielu lat są badane i potwierdzane. Mowa o płatkach owsianych – są jednym z najzdrowszych dostępnych na rynku produktów i – co ważne – można przygotować z nich pyszną i pożywną owsiankę na mleku, którą zachwycisz zarówno siebie, jak i swoje pociechy.

Przygotowanie owsianki na mleku

  1. Mleko wlej do rondelka. Lekko podgrzej, a następnie dodaj płatki owsiane. Całość zacznij podgrzewać na małym ogniu, aby zawartość rondelka się nie przypaliła.
  2. W czasie, w którym owsianka się podgrzewa, na tarce zetrzyj jabłko, a orzechy nerkowca pokrój nożem na desce na mniejsze kawałki.
  3. Kiedy nasza owsianka gotuje się już około 8 minut dodaj starte jabłko, łyżkę miodu, rodzynki oraz cynamon. Pamiętaj, że od momentu wrzenia owsianka powinna być regularnie mieszana. W innym przypadku może się przypalić. Po połączeniu wszystkich składników całość zostaw na palniku jeszcze 3-4 minuty. Po tym czasie zdejmij owsiankę z palnika.
  4. Owsiankę przełóż do miski i posyp orzechami nerkowca. Możesz ozdobić ją świeżymi owocami.

Tak przygotowana owsianka to doskonały pomysł na śniadanie – dostarcza naszemu organizmowi wielu cennych składników odżywczych – węglowodany, błonnik pokarmowy, tłuszcze, białka, minerały i witaminy.

Pamiętaj, że ogromnym pozytywem owsianki jest fakt, że świetnie komponuje się z owocami (zarówno suszonymi, jak i świeżymi), z różnymi rodzajami nasion, pestek, orzechami itp., dlatego nasz przepis, mimo że sprawdzony, potraktuj jako bazę, którą możesz śmiało rozbudowywać i udoskonalać wedle własnych potrzeb.

Dlaczego warto jeść owsiankę?

Owsianka, co zostało powiedziane wyżej, daje nam wiele dobrego – jest źródłem wielu witamin i minerałów, jak i makroskładników.

Jeśli chodzi o te ostatnie, to na uwagę zasługują szczególnie węglowodany i błonnik pokarmowy. Węglowodany, które dostarczają nam płatki owsiane – główny składnik każdej owsianki – cechują się niskim indeksem glikemicznym, co oznacza, że nasz organizm wchłania je powoli, a co za tym idzie nie odnotowuje nagłego skoku poziomu glukozy we krwi, po którym dochodzi do równie szybkiego jego spadku. W praktyce żywność z wysokim IG działa tak, że po zjedzeniu posiłku natychmiast czujemy sporą dawkę energii, ale ta niestety jest krótkotrwała, bo już kilka chwil później czujemy zmęczenie. Węglowodany, które dają nam płatki owsiane wchłaniane są przez dłuższy czasu, dodając nam energii stopniowo, w dłuższym okresie. Efektem tego jest dłużej odczuwalna energia, jak i rzadsze uczucie głodu, a na to ostatnie wpływa także błonnik pokarmowy, którego w płatkach owsianych jest naprawdę dużo!

Błonnik pokarmowy to bardzo ważny element zdrowej diety – ma wpływ na wiele ważnych funkcji w naszym organizmie – najważniejsze z nich to usprawnienie pracy jelit, obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, usuwanie zalegających nieczystości i toksyn z jelit itp. Jednak w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że błonnik ten zawiera w sobie dużą ilość szczególnego jego składnika – beta-glukanu. Właśnie za sprawą beta-glukanów ten tani, dostępny w niemal każdym sklepie produkt jest jednym z elementów tak zwanej „żywności funkcjonalnej”, czyli takiej, której zdrowotne działanie na organizm zostało udowodnione badaniami naukowymi wiele razy. Ich spożycie może mieć duży wpływ na dobry stan naszego organizmu. Beta-glukan to rozpuszczalna w wodzie część błonnika pokarmowego, która występuje głównie w zbożach, kilku rodzajach grzybów i drożdżach – oznacza to, że występują dość rzadko, a w 100 gramach płatków możemy znaleźć od 2,5 g do 5 g tego cennego składnika.

Oczywiście płatki zawierają też wiele cennych składników – tłuszcze, białka, witaminy i minerały, które również pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie.

Jednak nie zapominajmy, że owsianka, to nie tylko płatki owsiane – w skład tego niezwykle smacznego i pożywnego posiłku mogą wchodzić też różne dodatki – świeże i suszone owoce, orzechy, pestki, miód, przyprawy itp. One również posiadają wiele cennych składników odżywczych i często wykazują wyjątkowe właściwości. Na przykład orzechy cenione są za sporą zawartość zdrowych tłuszczów.

Dobry nawyk – owsianka na mleku z rana!

Owsianka do bardzo dobry posiłek na początek dnia – dzięki niemu układ trawienny zostaje pobudzony do pracy delikatnie i nie jest obciążony, a organizm otrzymuje wiele cennych składników odżywczych, które wspomagają jego pracę na wielu płaszczyznach. Również nasze kupki smakowe będą zadowolone, ponieważ owsianka mimo docelowo niskiej zawartości cukru ma bardzo przyjemny, delikatnie słodki smak, płynący w dużej mierze z owoców. Do tego ogromna gama dodatków, które możemy użyć do przygotowania takiej owsianki pozwala nam na jedzenie zupełnie innej owsianki przez wiele dni! Dlatego łap płatki owsiane i mleko w dłoń i przygotuj pyszną owsiankę już teraz!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czekoladowy pudding chia
Jak wybrać najlepsze musli? Doradzamy!
Jagody goji – cenne właściwości
Omlet na słodko z bananem
Muffinki żytnie z nasionami goji i borówkami liofilizowanym
Mąka TEFF z miłki abisyńskiej – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Lekkie tartaletki z kremem jogurtowym
Dieta a odporność
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki kukurydziane czy owsiane? Które zdrowsze?
Domowe musli z miodem
Domowe zdrowe snickersy na płaski brzuch
Mąka ryżowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Pestki dyni – właściwości, wartości odżywcze, kalorie KCAL i indeks glikemiczny IG
Jak jeść i pić w upały?
Mąka z płaskurki – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Jak musli może wspomagać leczenie chorób cywilizacyjnych?
Produkty light
Siemię lniane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jak zrobić bułeczki razowe własnej roboty? Sprawdź nasz przepis!
Mąka gryczana biała – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz