Morwa biała cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na znakomity smak i prozdrowotne właściwości. W tym poradniku przeczytasz, dlaczego warto włączyć ją do codziennej diety.
Spis treści
Co to jest morwa biała?
Morwa biała to znakomity przysmak, który nie tylko jest smaczny, ale również jest wspaniałym lekiem. Drzewo morwy białej można poznać po charakterystycznie krótkim pniu oraz okrągłej koronie. Liście są bardzo lśniące oraz posiadają pikowane brzegi. Owoce tego drzewa w smaku są zarazem słodkie jak i mdłe, a w kształcie przypominają jeżyny.
Morwa biała pochodzi z Chin i uprawiana jest tam od wielu lat. Jednak po pewnym czasie podbiła również inne rejony świata. Dziś rośnie dziko w Afryce, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, a także na wyspach Pacyfiku. Natomiast w Europie uprawia się ją już od XI wieku. Morwa w Polsce występuje dosyć często. Warto podkreślić, że omawiany gatunek wbrew swojej nazwie charakteryzuje się fioletową-czarną barwą owoców. Dlatego często bywa mylona z morwą czarną, o której również wspomnimy kilka słów.
Morwa biała właściwości
W przypadku morwy właściwości są wręcz nieocenione. Przede wszystkim zawiera wiele prozdrowotnych substancji aktywnych, dzięki czemu znalazła zastosowanie wśród entuzjastów zdrowego stylu życia.
Morwa działa przeciwzapalnie i obniża poziom cukru we krwi. Ponadto ma właściwości antyoksydacyjne, antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Warto zaznaczyć, że obniża ciśnienie tętnicze krwi, a także redukuje poziom złego cholesterolu LDL. Równie ważne jest zmniejszenie ryzyka odkładania się złogów cholesterolowych w naczyniach. Na tym jednak nie koniec.
W przypadku tak cenionego produktu, jakim jest morwa biała właściwości są nad wyraz atrakcyjne. Bardzo ważnym aspektem jest również wparcie przy odchudzaniu. Wszystko to sprawia, że morwa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jeśli zależy Ci na perfekcyjnej sylwetce, zdecydowanie warto wprowadzić morwę do codziennej diety.
Działanie antybakteryjne
Właściwości morwy białej docenią osoby, które zmagają się z różnymi infekcjami. Substancje w niej zawarte eliminują bakterie z rodzaju Escherichia, Streptococcus czy Bacillus, które są groźne dla zdrowia. Dodatkową zaletą może być wysoka skuteczność w walce z wirusem opryszczki.
Biała morwa podawana w postaci naparów doskonale sprawdzi się w chłodne dni. Gdy ryzyko zachorowań wzrasta, zdecydowanie warto wprowadzić to rozwiązanie do codziennej diety. Przekonało się o tym wiele osób, które regularnie spożywają wywar z morwy.
Biała morwa właściwości – wsparcie przy cukrzycy
Badania dowiodły, że morwa biała zapewnia pomoc osobom, które zmagają się z cukrzycą. To zasługa zawartych w niej flawonoidów oraz 1-dezoksynojirimycyny. Związki te obniżają poziom cukru we krwi, a także spowalniają wchłanianie glukozy. Kolejna zaleta to zmniejszenie glikemii po spożyciu posiłku.
Istnieje wiele preparatów, które zapewniają wsparcie przy leczeniu cukrzycy. Natomiast w przypadku takich roślin jak morwa właściwości nie powodują skutków ubocznych. Nic więc dziwnego, że wywary są tak często zalecane przez specjalistów.
Morwa biała a cholesterol
Morwa to bogate źródło polifenoli, które obniżają poziom cholesterolu LDL. Natomiast podwyższają zawartość prozdrowotnych lipoprotein HDL. W ten sposób obniżysz ryzyko zachorowania na miażdżycę, a także groźnych chorób związanych z układem krążenia. To doskonała wiadomość dla wszystkich osób, które dbają o zdrowie i chcą cieszyć się dobrym samopoczuciem każdego dnia.
Wpływ morwy białej na odchudzanie
Jeśli chcesz zadbać o prawidłową masę ciała, na pewno docenisz liście morwy. Regularne spożywanie naparów pozwoli Ci zgubić nadprogramowe kilogramy i zadbać o idealną sylwetkę. Substancje zawarte w morwie bardzo dobrze wpływają na metabolizm węglowodanów w organizmie. Jeśli dodatkowo zadbasz o odpowiednią dietę, znakomite efekty będą na wyciągnięcie ręki. Obok tej propozycji nie możesz przejść obojętnie.
Morwa suszona właściwości
Za wyborem suszonej morwy przemawiają podobne właściwości jak w przypadku naparów. Jednak możesz dodać ją do owsianek, jaglanek czy koktajli. W ten sposób znacznie wzbogacisz dietę i przygotujesz znakomite śniadanie. Nic więc dziwnego, że morwa biała cieszy się tak dużą popularnością.
Morwa czarna właściwości
Trudno nie wspomnieć o morwie czarnej, która również ma wiele cennych właściwości. Jest stosowana np. przy leczeniu nieżytu żołądka. W dodatku działa jako środek moczopędny. Spożywanie naparu pobudza krążenie i pomaga przy leczeniu nadciśnienia. Z kolei błonnik reguluje prace jelit. Dużym zainteresowaniem cieszy się także bardzo zdrowy sok z morwy czarnej.
Morwa biała zastosowanie
Wiesz już czym jest morwa, liście tych drzew zawierają wiele prozdrowotnych substancji. Kryją się w nich białka, błonnik pokarmowy, beta-karoteny, szczawiany, kwas askorbinowy, fityniany, kwas taninowy, magnes, fosfor, wapń, cynk, żelazo, czy wspomniane już polifenole. Nic więc dziwnego, że morwa biała działanie ma wszechstronne i jest chętnie wybierana przez osoby, którym szczególnie zależy na zdrowiu.
Rola polifenoli (kwercetyny, astragaliny, rutyny i kemferolu) jest wręcz nieoceniona. Zwróć uwagę, że na ich zawartość w liściach wpływa temperatura suszenia. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się suszenie w temperaturze ok. 60 stopni.
Morwa biała to popularny składnik wielu prozdrowotnych preparatów. Mowa tu np. o gotowych herbatach, tabletkach, sokach czy ekstraktach w kroplach. W dodatku ten ceniony składnik znajdziesz w preparatach, które wspomagają odchudzanie.
Co ciekawe, morwa biała znalazła zastosowanie również przy hodowli jedwabników. Jej liście wykorzystywane są jako pokarm dla tychże owadów. Warto podkreślić, że morwa jest znana i ceniona od wielu lat.
Jak przyrządzić napar z morwy białej?
Wiesz już czym jest morwa biała, na co pomaga i dlaczego warto ją stosować. Możesz ją spożyć w formie dostępnych w sklepach preparatów, a także przyrządzić znakomity napar. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy, że wsypiesz 1-2 łyżeczki liści suszonych i zalejesz ok. 100-150 ml gorącej wody. Parzenie trwa ok. 5 minut. Później wystarczy odcedzić wywar i przestudzić.
Morwa biała – podsumowanie
W poradniku przeczytałeś, czym wyróżnia się morwa biała, liście drzew zawierają mnóstwo prozdrowotnych substancji. Ponadto możesz sięgnąć po suszoną morwę, która również pozytywnie wpływa na zdrowie i stanowi składnik wielu doskonałych posiłków. Wszystko to sprawia, że zalety morwy doceniło tak wiele osób.
Morwa biała może pomóc Ci przy wielu dolegliwościach. Jest często zalecana osobom z cukrzycą, a także obniża ryzyko miażdżycy oraz chorób układu krążenia. W dodatku będzie nieocenionym wsparciem przy walce z nadwagą, a to tylko niektóre spośród wielu jej właściwości. Jeśli cenisz prozdrowotne produkty, obok tej propozycji nie możesz przejść obojętnie. Przekonało się o tym wielu entuzjastów zdrowego żywienia. Dołącz do nich i ciesz się dobrym samopoczuciem przez długie lata.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Len złocisty – jak go spożywać i jakie ma właściwości?
Domowe czekoladki z morwą – przepis w wersji fit
Mąka amarantusowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Ciasteczka owsiane bez pieczenia
Mango – wartości, kalorie KCAL, witaminy, indeks glikemiczny IG
Suszone morele – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Domowa granola z patelni – zrób to sam!
FIT szarlotka z kruszonką
Granola Anny Starmach – super przepis
Ziarna słonecznika – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Sernik z mango – łatwy i pyszny
Jak upiec domowy chleb w pięciu krokach – 3 WAŻNE ZASADY
Jaka owsianka jest najzdrowsza? Nasze propozycje na nocną owsiankę
Co pić i jak się ochłodzić podczas upału?
Wiosenne odchudzanie – kiedy zacząć, aby zdążyć przed urlopem na plaży?
Odżywianie podczas sesji, matury i egaminów
Płatki jaglane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Owsianka bez gotowania? Przekonaj się sam, że może być pyszna!
Owsianka ketogeniczna – jak przygotować ją w domu?
Jogurt naturalny – z czym jeść by był zdrowy i smaczny? Podpowiadamy!