Strona główna » Domowa granola z patelni – zrób to sam!

Domowa granola z patelni – zrób to sam!

przez MojeMusli
Domowa granola z patelni

Jeśli jednak szukasz gotowej mieszanki, to poniżej przedstawiamy jedną z naszych propozycji:

  • 2 szklanki płatków owsianych
  • ¼ szklanki orzechów nerkowca
  • ¼ szklanki orzechów brazylijskich
  • ¼ szklanki orzechów włoskich
  • ¼ szklanki orzeszków ziemnych
  • ½ szklanki nasion słonecznika
  • ½ szklanki suszonej żurawiny
  • ½ szklanki rodzynek
  • 2 łyżki płatków migdałowych
  • 2 łyżki oleju kokosowego
  • 2/3 łyżki miodu
  • 1 łyżka cynamonu

Musli, to jedno z najlepszych możliwych posiłków na dobre wejście w dzień. Zawiera wiele cennych składników mineralnych, witamin, a przede wszystkim bardzo dobrze zbalansowane makroskładniki – węglowodany, białko, tłuszcze i błonnik. Dodatkowo musli można bardzo łatwo udoskonalić na wiele sposobów. Jednym ze sposobów udoskonalenia takiego musli jest na przykład granola z patelni. Jak zrobić granolę z patelni i jakie ma właściwości?

Jak zrobić domową granolę z patelni

Granola z patelni to jeden z najłatwiejszych sposobów na przygotowanie granoli w naszym domu. Wystarczy, że dysponujesz kuchenką, patelnią i kilkoma składnikami, których proporcje najlepiej dobrać samemu. Jednak, by granolę nazwać granolą, musi zawierać przede wszystkim płatki zbożowe (owsiane, jęczmienne, orkiszowe lub żytnie), orzechy (najlepiej kilka rodzajów – tutaj wedle uznania), miód, suszone owoce. Dodatkowo, do granoli z patelni warto dołożyć inne składniki, które niekoniecznie musi zawierać granola ze sklepu. Mogą być to nasiona (na przykład nasiona chia lub słonecznika), różne rodzaje pestek, przyprawy (tutaj świetnie nada się cynamon, który posiada właściwości wspomagające odchudzanie) itp.

PRZEPIS NA DOMOWĄ GRANOLĘ Z PATELNI:

  1. Orzechy posiekaj na mniejsze kawałki. W międzyczasie na patelni rozgrzej olej kokosowy.
  2. Na rozgrzany olej wsyp płatki owsiane wraz z posiekanymi orzechami. Całość praż około 5 minut na lekkim ogniu, co jakiś czas mieszając, aż do momentu, kiedy płatki owsiane nabiorą złotawego koloru.
  3. Zmniejsz gaz do minimum, dodaj pozostałe składniki, przy czym miód dodaj na końcu. Całość intensywnie mieszaj, tak, by ostatni składnik równomiernie rozprowadził się po wszystkich innych dodatkach. Trzymaj na ogniu tak długo, aż miód się skarmelizuje.

W ten sposób przygotowałeś domową granolę z patelni. Po ostudzeniu przełóż ją do opakowania, które możesz szczelnie zamknąć – może to być słoik. Tak przygotowaną granolę z patelni możesz przechowywać nawet kilka miesięcy.

Możesz podawać ją z mlekiem, jogurtem i świeżymi owocami. Granola z jogurtem jest chyba najlepszym wyjściem, ponieważ bakterie jogurtowe zawarte w nim, podobnie, jak błonnik pokarmowy – mają pozytywny wpływ na pracę naszych jelit.

ZALETY JEDZENIA GRANOLI?

Musimy pamiętać, że podstawę granoli stanowi musli, a sama granola, to nieco inaczej przygotowane musli, bo wzbogacone o dodatkowy składnik, którym jest miód i poddane obróbce termicznej.

Jeśli chodzi o musli, to składa się ono z wcześniej wymienionych składników – płatków zbożowych, orzechów i suszonych owoców. Każdy z tych elementów składowych dostarcza naszemu organizmowi inne, cenne składniki. Płatki są doskonałym źródłem węglowodanów, oraz błonnika pokarmowego. Ten drugi ma zbawienny wpływ na pracę naszych jelit, dzięki czemu wspomaga przemianę materii, co finalnie prowadzi do szybszego zrzucenia zbędnych kilogramów.

Orzechy to doskonałe źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które przede wszystkim mają pozytywny wpływ na pracę naszego mózgu. Suszone owoce z kolei nadają naszej mieszance słodkiego smaku, przy czym są bogatym źródłem (podobnie zresztą jak płatki i orzechy) cennych minerałów i witamin.

Na przygotowanie granoli z patelni poświęcisz zaledwie kilkanaście minut, a dzięki proporcjom podanym wyżej – starczy Ci ono na kilka dni. Dlatego warto przygotować takie musli i cieszyć się jego smakiem i zdrowotnymi wartościami, które sprawią, że już od rana będziemy naładowani dobrą energią i pobudzą nasz metabolizm.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Owoce liofilizowane – jak je wykorzystać?
Jak przekonać dziecko do jedzenia musli?
Pieczenie chleba – wskazówki i popularne błędy
Czerwona herbata na odchudzanie
Mrożona kawa – prosty przepis
Napoje bezmleczne — dlaczego warto je pić?
Pieczywo jasne czy ciemne — co wybrać?
Jaka herbata jest najzdrowsza?
Bakalie – które są najzdrowsze?
Czy pieczywo tuczy?
Jak obniżyć cholesterol? Zmień dietę!
Pyszny piernik z miodem. Przepis babci.
Jak parzyć zieloną herbatę?
Nasiona na odchudzanie – co wybrać?
Nasiona Chia – jak je jeść?
Słodkie przekąski z miodem
Owsianka na mleku czy wodzie?
Jakie napoje pić podczas upałów?
Czy liofilizacja jest lepsza od suszenia?
Pożywna owsianka do pracy w kilka minut? Sprawdź jak ją przygotować!

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz