Strona główna » Owsianka ketogeniczna – jak przygotować ją w domu?

Owsianka ketogeniczna – jak przygotować ją w domu?

przez MojeMusli
Owsianka ketogeniczna

Owsianka to posiłek, który domyślnie ma dać nam dużo energii płynącej z węglowodanów, a źródłem tej energii stanowią głównie płatki owsiane. Oczywiście gryzie się to z założeniami diety ketogenicznej, polegającej na odrzuceniu węglowodanów na rzecz tłuszczów, które organizm po pewnym okresie stosowania diety ketogenicznej może rozkładać w taki sposób, że są one źródłem energii. Jednak w jaki sposób przygotować owsiankę ketogeniczną? Sprawdź sam!

Jakie składniki na owsiankę ketogeniczną?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nazwa „owsianka” w tym przypadku jest trochę nad wyraz, ponieważ ostatecznie nasz posiłek nie będzie zawierać płatków owsianych. Nie mniej jednak konsystencją i smakiem będzie on mocno zbliżony, bo warto zwrócić uwagę na fakt, że owsianka to nie tylko płatki owsiane, ale także inne elementy, które wpływają na smak – orzechy, owoce itp.

Do przygotowania owsianki z całą pewnością będziemy potrzebować mleka o niskiej zawartości węglowodanów. Już na wstępie możemy wyeliminować mleko krowie, bo jedna szklanka zawiera ich około 12 gram. Tutaj sprawdzą się mleka roślinne – migdałowe, kokosowe (mimo wszystko sprawdź etykietę, bo w zależności od producenta mogą mieć różną zawartość węglowodanów), mleko z orzechów makadamia, lniane, sojowe, grochowe, z nerkowca itp. Ostatecznie możemy użyć także wody.

Poza tym będzie nam potrzebny dodatek zagęszczający – w tej roli świetnie sprawdzi się mąka migdałowa i siemię lniane.

Dla zwiększenia wartości odżywczych warto użyć także różnego rodzaju nasion, orzechów, wiórek, pestek itp. – nasiona chia, wiórki kokosowe, orzechy laskowe, nerkowca, pekan, to tylko niektóre ze składników, które mogą znaleźć się w naszej ketogenicznej owsiance.

Oczywiście nie powinniśmy zapominać o owocach. Poza cennymi wartościami odżywczymi podniosą także walory smakowe naszej owsianki. Trzeba jednak zwracać uwagę, by owoce te cechowały się niską zawartością węglowodanów, a takimi mogą być: maliny, truskawki, jeżyny, jagody, śliwki, kiwi itp. Należy jednak pamiętać, że owoce, mimo że niektóre niewiele, zawsze zawierają węglowodany, dlatego ich ilość powinna być ograniczona.

Jak przygotować owsiankę ketogeniczną?

Przygotowanie ketogenicznej owsianki nie różni się mocno od przygotowania zwykłej owsianki i, co najważniejsze, jej wykonanie jest równie szybkie!

Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, jest podgrzanie szklanki mleka. Kiedy to ma już wysoką temperaturę (bliską wrzenia), dodaj odpowiednią ilość mąki migdałowej i siemienia lnianego. Jeśli chodzi o proporcje, powinieneś dobrać je sam, bo w zależności od tego, jaką ilość tych składników dodasz, twoja owsianka będzie różnić się gęstością. Należy także pamiętać, że siemię lniane ma właściwości żelujące, a dodatkową różnicę zrobi to, czy siemię mamy w formie zmielonej, czy całych ziaren. Po dodaniu siemienia lnianego i mąki migdałowej całość dokładnie wymieszaj, aż zgęstnieje, po czym zdejmij z palnika. Baza naszej owsianki jest już gotowa – w tym momencie możemy dodać resztę składników wedle uznania. Jeśli musisz dosłodzić swoją ketogeniczną owsiankę, zamiast cukru użyj erytrytolu lub ksylitolu.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, znana też jako dieta paleto, to rodzaj diety, której głównym założeniem jest ograniczenie do minimum węglowodanów, będących z reguły źródłem energii dla naszego organizmu.

Według założeń diety ketogenicznej energia ma płynąć z tłuszczów. Jest to możliwe, ponieważ po pewnym czasie, jeśli ograniczymy węglowodany do minimum (w okresie adaptacyjnym do 20 g dziennie, a później do 50 g dziennie), nasz organizm przechodzi to stanu tak zwanej ketozy, czyli zwiększenia ilości ciał ketonowych.

Co jednak oznacza „stan ketozy”? Ciała ketonowe nasz organizm produkuje cały czas, jednak kiedy w naszym jadłospisie ograniczymy ilość węglowodanów, nasza wątroba, bo to ona odpowiada za ciała ketonowe, zaczyna wytwarzać ich o wiele więcej. W „ketozie” organizm nie spala glukozy, tylko ciała ketonowe (to za sprawą zachodzącego w wątrobie utleniania kwasów tłuszczowych) i tkankę tłuszczową. Oznacza to szybki spadek wagi.

Dieta paleto ma wielu zwolenników, według nich tłuszcz jako źródło energii jest o wiele bardziej wydajny niż glukoza. Częste są również opinie o lepszym samopoczuciu, większej ilości energii na co dzień oraz o znacznie rzadszym uczuciu głodu.

Należy jednak pamiętać, że każda dieta ma swoja wady i zalety – dieta ketogeniczna nie jest odpowiednia dla każdego. Wdrożenie jej w swoje życie powinno odbywać się pod okiem eksperta, w innym wypadku może ona przynieść nam więcej szkód, niż korzyści.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Pralinki z liofilizowanymi malinami
Kulki mocy idealne przed treningiem
Mąka pszenna typu 1850 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Orzechowe musli z daktylami i masłem orzechowym
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki owsiane czy jaglane? Które zdrowsze?
Co to jest zakwas i jak zrobić chleb na zakwasie?
Babeczki owsiane z ciasteczkami oreo
Erytrytol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrytol?
Nasiona chia – zdrowotne właściwości
Chipsy kokosowe – właściwości i kalorie. Z czym je jeść?
Babeczki proteinowe z owocami
Chleb na suchym zakwasie i drożdżach – dlaczego warto i jak go zrobić
Mąka konopna – bezglutenowa alternatywa mąki zbożowej
Popcorn nie tylko jako przekąska – jak zrobić popcorn w garnku
Błonnikowe Musli – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Prebiotyczny błonnik i jego tajemnice
Musli na odchudzanie – czy to dobry pomysł?
Dlaczego warto pamiętać o olejach?
Komosa ryżowa – jak ugotować i jakie ma właściwości? Przygotuj komosę ryżową w domu
Najlepsza owsianka na wodzie – przepis i porady jak ją urozmaicać!

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz