Strona główna » Czy pić mleko?

Czy pić mleko?

przez MojeMusli
Czy mleko jest zdrowe? Czy warto pić mleko.

Statystyczny Polak wypija 3,5 l mleka krowiego miesięcznie, choć dietetycy twierdzą, że tyle powinniśmy pić, ale tygodniowo. Dodatkowo człowiek jest jedynym ssakiem, który w wieku dorosłym pije mleko. Czy to normalne? A może szkodliwe? Poznajcie prawdy i mity o mleku krowim oraz jego alternatywy.

Krowie mleko. Niektórzy mówią, że jest wartościowe tylko dla cielaka, by urósł kilkadziesiąt kilogramów w szybkim czasie, a dla człowieka, zwłaszcza dorosłego jest szkodliwe. Dorosłe ssaki nie są bowiem przystosowane do trawienia laktozy,czyli cukru obecnego w mleku. Ta nieumiejętność objawia się wzdęciami, nudnościami, skurczami żołądka, a nawet biegunką. Dzieje się tak, gdy po okresie naturalnego przystosowania do picia mleka matki nabłonek jelita przestaje produkować enzym – laktazę. Na dolegliwości spowodowane nieprodukowaniem laktazy cierpi ¾ populacji. Dotyczą one prawie wszystkich Azjatów. Ale mieszkańcy Europy, zwłaszcza północnej, w większości mogą pić mleko. Zawdzięczają to  mutacji genu, który odpowiada za wytwarzanie laktazy. U Europejczyków ten gen zmutował się tak, że nawet w dorosłym życiu większość z nas trawi laktozę.  I tak na przykład toleruje laktozę i może pić mleko: 98% Szwedów, 96% Irlandczyków, 90% Szwajcarów i 86% Niemców. W Polsce dotyczy to około 80% ludzi.

Mleko od lat ma złą prasę. Tymczasem to jeden z najzdrowszych   produktów spożywczych. Dwie szklanki mleka dostarczają aż 1/3 naszego dziennego zapotrzebowania na białko, które ma właściwości odżywcze, osłania przed mikroorganizmami, a nawet wzmacnia odporność. Ponadto zaspokaja 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę A i 15% zapotrzebowania na witaminę D, a badania pokazały, że Polacy mają niedobory witaminy D, bo w naszym kraju jest za mało słońca. Mleko to także bogactwo witamin z grupy B. Szczególnie istotna dla ludzi aktywnych jest witamina B2, czyli ryboflawina. Jest ona potrzebna w procesach przemiany tłuszczów w energię oraz do produkcji adrenaliny. Niedobory tej witaminy natychmiast odbijają się na samopoczuciu, robisz się ospały lub nerwowy. Oprócz tego w mleku znajdziemy magnez, fosfor, potas, sód, cynk i kwas foliowy. No i oczywiście wapń potrzebny nam w każdym wieku, budujący kości i zęby. Szklanka mleka dziennie chroni nasze serce i nerki, ma też prawdopodobnie pozytywny wpływ na pracę mózgu.

A co z teorią, że mleko w kartonie to już nie mleko, że to biała woda bez wartości? Owszem, najwięcej cennych składników zawiera mleko surowe. Jednak również złe bakterie chętnie się nim żywią – np. pałeczki Salmonelli lub groźne gronkowce, które wytwarzają szkodliwe dla nas toksyny. Zatem w sklepach nie sprzedaje się mleka „prosto od krowy”, bo byłby to produkt niebezpieczny dla zdrowia. Przemysłowe przetwarzanie mleka, czyli pasteryzacja i UHT (Ultra High Temperature, pasteryzacja ultrawysoka) powoduje utratę części składników (witamin i wapnia), ale ubytki te zazwyczaj nie przekraczają 20%. W zamian otrzymujemy mleko, które nie ma bakterii. Warto wiedzieć, że przy zwykłym gotowaniu np. warzyw tracisz nawet 30% witamin.

Zatem pomimo negatywnych opinii zachęcamy do wprowadzenia mleka do menu swojego i najbliższych. Pamiętaj, że wapno jest to środek wspomagający leczenie alergii, a większość roślin pyli na wiosnę!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Chleb gryczano-orkiszowy na zakwasie – PROSTY DOMOWY PRZEPIS
Rodzynki – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Dieta cud? TAK! Dieta śródziemnomorska
Płatki branflakes – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Orzechy nerkowca – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Ksylitol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG. Co to jest ksylitol?
Pszenica w miodzie – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Mąka pszenna typu 500 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Osteoporoza – jak zapobiegać?
Granola bez cukru – przygotuj ją w domu
Mąka żytnia typu 1400 sitkowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Płatki owsiane błyskawiczne – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Pierniczki owsiane z dodatkiem mąki pszennej
Błonnik pokarmowy – szczotka naszego organizmu
Jaka mąka do wypieku chleba – żytnia, pszenna czy orkiszowa?
Płatki pszenne – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Mąka żytnia typu 997 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Granola według przepisu Ewy Chodakowskiej
Mąka jaglana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Pralinki z liofilizowanymi truskawkami

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz