Strona główna » Rodzynki – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG

Rodzynki – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG

przez MojeMusli
Rodzynki - właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG

Rodzynki być spożywane na surowo, gotowe do użycia po wyjęciu z pudełka lub używany w niektórych deserach i suchych przepisach. Rodzynki są bardzo słodkie ze względu na wysoką zawartość cukru. Jednak w przypadku dłuższego przechowywania cukier skrystalizuje się i utworzy granulki owocu bez wpływu na jego wartość odżywczą. W celu usunięcia krystalizacji, zanurz owoc na krótki czas w płynie (alkoholu, soku lub wrzącej wodzie).

Rodzynki – wartości odżywcze

Rodzynki zawierają wiele cennych składników, które pozytywnie wpływają na funkcje naszego organizmu. Przede wszystkim zawierają dużo błonnika, który może usprawnić pracę naszego układu pokarmowego i wydalniczego, a także są źródłem wapnia i żelaza. Zawarte w rodzynkach polifenole lub przeciwutleniacze pomagają chronić komórki przed stresem oksydacyjnym.

  • wartość energetyczna: 267 kcal / 1117 kJ
  • białko: 2,6 g
  • tłuszcze: 0,58 g
  • węglowodany: 65,8 g

Indeks glikemiczny IG rodzynek

Indeks glikemiczny suszonych rodzynek wynosi 61. Sprawdź co to jest indeks glikemiczny oraz listę produktów o niskim indeksie glikemicznym.

Ile kalorii jest w rodzynkach?

Rodzynki nie są niskokaloryczną przekąską. Ze względu na wysoką zawartość cukru i węglowodanów średnia kaloryczność 100 gramów to 340 kcal. Zawartość kalorii różni się w zależności od rodzaju rodzynek.

  • Rodzynki sułtańskie: 326 kcal / 1384 kJ
  • Rodzynki thompson jumbo: 340 kcal / 1444 kJ
  • Rodzynki golden jumbo amber: 328 kcal / 1392 kJ
  • Rodzynki koryntki: 284 kcal / 1188 kJ

Ile cukru jest w rodzynkach

Czy rodzynki mają jakąś wadę? To zależy. Jedną z nich jest stosunkowo wysoka i skoncentrowana zawartość cukru, co również przyczynia się do ich wyjątkowej słodyczy. Porcja rodzynek zawiera blisko 24 gramy cukru, co odpowiada garści krówek. Jedyna różnica polega na tym, że cukier w rodzynkach jest pochodzenia naturalnego. Rodzynki to głównie cukry proste – 30% fruktoza i 28% glukoza. Ze względu na wysoką zawartość cukru rodzynki często określane są mianem słodyczy naturalnych. Dlatego nie należy przejadać się i przekraczać zalecanej dawki. Kobiety mogą jeść co najmniej 1,5 szklanki rodzynek dziennie, a mężczyźni 2 szklanki.

Z drugiej strony rodzynki są korzystną przekąską dla sportowców i wszystkich aktywnych osób ze względu na wysoką zawartość cukru i węglowodanów. Dostarczają dużo energii.

Rodzynki – właściwości zdrowotne

Rodzynki zawierają przeciwutleniacze

Rodzynki, tak jak inne produkty pochodzące z winogron, są dobrym źródłem przeciwutleniaczy fenolowych. Wspomagają walkę z wolnymi rodnikami w organizmie oraz redukują stany zapalne. Badania wykazały, że związki te mogą również wpływać na zdrowie mózgu poprzez poprawę funkcji poznawczych i zapobieganie chorobom, takim jak choroba Alzheimera i demencja.

Rodzynki dodają zdrową energię

Rodzynki można polecić sportowcom oraz osobom zwiększającym aktywność fizyczną. Ze względu na wysoką zawartość łatwo przyswajalnych cukrów, takich jak fruktoza i glukoza, mogą zastąpić batony i żele energetyczne.

Rodzynki wspierają serce i układ krążenia

Według licznych badań regularne spożywanie rodzynek może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Dzieje się tak, ponieważ potas pomaga rozluźnić naczynia krwionośne. Potas w rodzynkach pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Rodzynki poprawiają koncentrację

Powinniśmy sięgać na rodzynki, kiedy się uczymy i kiedy potrzebujemy poprawić swoją koncentrację. Zawierają magnez i witaminy z grupy B. Magnez to minerał, który wspiera mięśnie, nerwy, serce i ciśnienie krwi. Pomaga również w utrzymaniu mocnych kości.

Rodzynki zawierają dużo żelaza

Korzystne żelazo jest dobre dla zdrowia układu krążenia. Żelazo jest głównie niezbędnym składnikiem w produkcji czerwonych krwinek i uczestniczy w procesie transportu tlenu z płuc do tkanek organizmu. Ponadto wchodzi w skład wielu enzymów. Regularne spożywanie rodzynek może zapobiegać niedoborom tego pierwiastka w organizmie oraz pośrednio zapobiegać występowaniu anemii.

Rodzynki są bogate w błonnik

Jedna porcja rodzynek zawiera aż 2,8 grama tego składnika. Zawarty w rodzynkach błonnik rozpuszczalny korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Zwiększa objętość stolca, promując w ten sposób ruchy jelit. Dlatego zaleca się, aby osoby z problemami z zaparciami spożywały rodzynki. Rodzynki to także najlepszy sposób na utrzymanie zdrowego układu pokarmowego.

Czy rodzynki można jeść w czasie ciąży?

Spożywanie rodzynek w ciąży jest nie tylko bezpieczne, ale zawiera również szereg drogocennych składników, które są dobre dla zdrowia kobiet w ciąży i płodów. Warto jednak pamiętać, że ze względu na wysoką zawartość cukru nie należy spożywać w diecie nadmiernych ilości rodzynek.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rodzynki zawierają błonnik, który pozytywnie wpływa na pracę jelit. W czasie ciąży, ze względu na wahania hormonalne, kobiety często mają problemy z jelitami – rodzynki pomagają zmniejszyć ten problem. Zawarte w rodzynkach żelazo i wapń korzystnie wpływają na procesy krwiotwórcze oraz wspomagają rozwój układu kostnego płodu.

Jednak kobiety z cukrzycą typu 2 lub cukrzycą ciążową powinny zrezygnować ze spożywania rodzynek. Ze względu na wysoką zawartość cukru i glukozy w tych owocach, nadmierne ich spożywanie może być szkodliwe i niebezpiecznie podnosić poziom cukru we krwi.

Rodzynki są całkowicie bezpieczne w czasie ciąży, o ile spożywamy je w bezpiecznych ilościach.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Trufle czekoladowe w liofilizowanych malinach
Węglowodany – dlaczego są ważne w żywieniu człowieka?
Miód – przyprawa bogów czy słodki ulepek?
Mąka kasztanowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Babeczki jogurtowe z malinami
Mąka z ciecierzycy (cieciorki) – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Herbata na przeziębienie – sprawdź która jest najlepsza
Mąka pełnoziarnista z samopszy – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Owsianka pieczona – zrób ją w domu!
Gruszki – indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Mąka pszenna tortowa typu 450 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Owoce liofilizowane w musli
Mąka gryczana z prażonej kaszy – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Otręby pszenne – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Lekki chleb pszenny na zakwasie żytnim – jak go zrobić?
Kinder country batony musli
Morwa biała – wszystko co powinniśmy wiedzieć.
Ciasteczka owsiano-bananowe z bakaliami
Obiad na słodko – bezglutenowe naleśniki z makiem
Owoce jagodowe, tak jak chcesz

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz