Strona główna » Ksylitol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG. Co to jest ksylitol?

Ksylitol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG. Co to jest ksylitol?

przez MojeMusli
Ksylitol - cenne właściwości, kalorie KCAL. Czym jest ksylitol?

Substancja wytworzona pierwszy raz w XIX wieku przez duet francusko-niemieckich naukowców. W prawdziwie popularna stała się dopiero podczas II Wojny Światowej, szczególnie w Finlandii, która właśnie w tamtym czasie cierpiała skutki nałożonej na nią blokady handlowej, w efekcie czego cukier stał się towarem deficytowym. Alternatywą dla niego stał się cukier brzozowy, czyli właśnie ksylitol. Z kolei badania przeprowadzone na finach po wojnie wykazały, że ksylitol ma zbawienny wpływ na stan naszej jamy ustnej. Jak to dzieje się, że alternatywa dla cukru osłodzi nam życie, ale także wspomoże zęby i organizm?

Czym jest ksylitol?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że ksylitol jest… alkoholem. Ale nie takim alkoholem, którym można się upić, czy też uzależnić od niego. Ksylitol, to alkohol cukrowy, a konkretnie pięciowęglowy alkohol polihydroksylowy. Jego działanie polega na pobudzeniu receptorów słodkiego smaku na języku Substancję tę po raz pierwszy otrzymali Niemiecki chemik, Emil Fischer, oraz Francuski farmaceuta, również chemik – Gabriel Bertrand. Co ważne – ten pierwszy za całokształt pracy nad cukrami otrzymał w 1902 roku Nagrodę Nobla.

Cukier brzozowy – jak sama nazwa mówi – pozyskuje, a właściwie pozyskiwało się z brzozy. Na ten moment jest to raczej rzadkość, a swoisty monopol na stanowisko surowca do produkcji ksylitolu przejęła kukurydza. Jednak w tym wypadku – jeśli chodzi o finalny produkt – nie robi to żadnej różnicy. Ksylitol wywodzący się z obu surowców ma dokładnie te same walory smakowe i właściwości. Ksylitol pochodzi z naturalnych źródeł, bowiem znajdziemy go w niektórych warzywach i owocach. Jednak, co ważne – nasz organizm produkuje go sam. Nawet 15 gram dziennie.

Dlaczego ksylitol jest lepszy od cukru? Indeks glikemiczny ksylitolu.

Zacznijmy od tego, że zarówno ksylitol i zwykły cukier dają nam podobny efekt – słodzą. Poza tym łączy je jeszcze wygląd – małe, białe kryształki. To byłoby na tyle w kwestii podobieństw – teraz różnic. Na start powiedzmy sobie, że ksylitol ma o 40% mniej kalorii od cukru. Dodatkowo nie zawiera fruktozy, czyli nie zwiększa poziomu glukozy we krwi. Ma niski indeks glikemiczny – IG cukru to 70, a ksylitolu 8! Również za sprawą niskiego IG, ksylitol jest doskonałą opcją dla diabetyków. Należy on bowiem do grupy węglowodanów, które są wolniej wchłaniane w przewodzie pokarmowym, co za tym idzie – proces trawienia ksylitolu jest praktycznie niezależny od insuliny.

Ksylitol zwiększa też wchłanianie wapnia – działa to pozytywnie na mineralizację kości, dlatego zalecany jest osobom walczącym z osteoporozą.

Ksylitol dla osób odchudzających się

Oprócz wcześniej wspomnianego niskiego IG, ksylitol ma inne plusy, jeśli chodzi o walkę ze zbędnymi kilogramami. Trzeba bowiem zaznaczyć, że substancja ta jest probiotykiem. Oznacza to, że wspiera rozwój zdrowych bakterii jelitowych. Zbawienny wpływ ksylitolu na jamę ustną

Wcześniej wspomniana historia finów w naukowym świecie wywołała niemałą sensację. Badania wykazały, że stan uzębienia mieszkańców kraju, dla którego ksylitol był przez wiele lat jedynym dostępnym słodzikiem, był na bardzo wysokim poziomie. Okazało się wtedy, że ksylitol pomaga zapobiegać próchnicy zębów. Dzieje się tak, ponieważ hamuje on rozmnażanie się bakterii odpowiedzialnych za ich psucie się. Dodatkowo przywraca prawidłowe pH śliny.
Właśnie dlatego ksylitol jest częstym składnikiem past do zębów i gum do żucia. Jeśli chodzi o te drugie – warto zwrócić uwagę na to jaki słodzik został użyty. Ma on też właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne oraz przeciwrożdżycowe.

Ksylitol – dla każdego?

Niestety – znajduje się pewna grupa osób, które ksylitolu powinny unikać. Przede wszystkim osoby z zespołem jelita drażliwego. Jednak, poza tym naukowcy badający wpływ cukru brzozowego na organizm nie znaleźli żadnych większych przesłanek, by go unikać. Jedynie w przypadku dzieci wprowadzenie go do diety powinno być wcześniej ustalone z pediatrą.
Również wprowadzanie go do diety przez osoby dorosłe powinno być stopniowe. Jeśli będzie to nagłe, mogą dorwać nas problemy gastryczne – wzdęcia i lekkie biegunki. Dzienna dawka spożycia ksylitolu wyliczana jest na około 15 gram, czyli trzy łyżeczki. Dlatego jeśli szukasz zdrowej alternatywy dla cukru, sięgnij po ksylitol – pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy, ale zadbać o higienę jamy ustnej.

Czy ksylitol jest zdrowszy od erytrytolu? Jakie są zdrowsze zamienniki cukry?

Sprawdź czy ksylitol jest zdrowszy od erytrytolu? Kiedy stosować ksylitol – sprawdź i poznasz różnice między ksylitolem i erytrytolem. Dowiedz się czym zastąpić biały cukier.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Trufle czekoladowe w liofilizowanych malinach
Węglowodany – dlaczego są ważne w żywieniu człowieka?
Miód – przyprawa bogów czy słodki ulepek?
Mąka kasztanowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Babeczki jogurtowe z malinami
Mąka z ciecierzycy (cieciorki) – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Herbata na przeziębienie – sprawdź która jest najlepsza
Mąka pełnoziarnista z samopszy – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Owsianka pieczona – zrób ją w domu!
Gruszki – indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Mąka pszenna tortowa typu 450 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Owoce liofilizowane w musli
Mąka gryczana z prażonej kaszy – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Otręby pszenne – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Lekki chleb pszenny na zakwasie żytnim – jak go zrobić?
Kinder country batony musli
Morwa biała – wszystko co powinniśmy wiedzieć.
Ciasteczka owsiano-bananowe z bakaliami
Obiad na słodko – bezglutenowe naleśniki z makiem
Owoce jagodowe, tak jak chcesz

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz