Błonnik pokarmowy to element niezbędny w codziennej zdrowej diecie. Dzięki niemu pożywienie ma większą objętość i jednocześnie taką samą energetyczność. Oznacza to, że jedząc produkty bogate w błonnik pokarmowy odczuwamy szybciej i na dłużej uczucie nasycenia, a nie dostarczamy więcej kalorii. Dzieje się tak, gdyż nasz przewód pokarmowy nie wykorzystuje błonnika jako źródła energii, a jedynie jako tzw. „materiał balastowy”.
Spis treści
Dlaczego warto jeść więcej błonnika?
Dzięki temu, że nie dostarcza kalorii, a daje uczucie najedzenia jest pomocny w odchudzaniu, a także w utrzymaniu należnej masy ciała. Już jedna łyżka otrąb owsianych popita czystą wodą daje uczucie pełności. Dzięki temu, że błonnik nie jest trawiony, a przechodzi przez jelita dość wolno spowalnia on uwalnianie się glukozy z innych elementów jadłospisów. Poprzez to uzyskuje się bardziej wyrównane stężenie cukru we krwi, co jest szczególnie istotne dla cukrzyków, ale także dla ludzi na kuracjach odchudzających. Błonnik pokarmowy działa jak gąbka i wchłania niektóre toksyczne związki ze światła jelita, a przez to działa przeciwdziała powstawaniu nowotworów jelita grubego, okrężnicy i odbytu. Ponadto błonnik wyłapuje także żółć i cholesterol przyczyniając się tym samym do obniżenia „złego” cholesterolu LDL we krwi. Dzięki temu, że błonnik ma dość dużą objętość jego duże spożycie eliminuje problem zaparć, a także przeciwdziała powstawania uchyłkom jelit.
Gdzie znajdziemy błonnik pokarmowy?
Błonnik – inaczej włókno pokarmowe – jest elementem budulcowym roślin. Dlatego też znajdziemy go w warzywach, owocach, ale także w produktach zbożowych nieoczyszczonych (tzw. w produktach wytworzonych z nieoczyszczonych ziaren zbóż). Na rynku możemy znaleźć także błonnik w czystej postaci (np. błonnik ananasowy, z ziarna kakaowca czy błonnik z jabłek), ale prościej sięgnąć po otręby (szczególnie cenne są otręby owsiane) lub nieprzetworzone płatki śniadaniowe, które zawierają znaczne ilości błonnika.
Jak jeść błonnik, aby służył zdrowiu?
Dieta bogato błonnikowa to dieta, w której bardzo ważne jest to, aby wystarczająco dużo pić płynów (najlepiej wody, zielonych bądź owocowych herbat, a także łagodnych ziół). Dzięki temu mamy szansę wielokrotnie zwiększyć objętość treści pokarmowej i uzyskać pożądane efekty, a jednocześnie zapobiegamy „zapchaniu się” jelit.
Poprzez to, że włókno pokarmowe wchłania różnego rodzaju substancje chemiczne lepiej nie przyjmować go w bliskiej odległości czasowej od zażytych leków. Mogę one się bowiem wchłonąć w błonnik i zostać wydalone.
Błonnik, pomimo, że konieczny jest w naszej diecie może powodować gazy czy uczucie wzdęcia. Nie przesadzajmy więc w drugą stronę – jedzmy go, ale nie garściami.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Trufle czekoladowe w liofilizowanych malinach
Węglowodany – dlaczego są ważne w żywieniu człowieka?
Miód – przyprawa bogów czy słodki ulepek?
Mąka kasztanowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Babeczki jogurtowe z malinami
Mąka z ciecierzycy (cieciorki) – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Herbata na przeziębienie – sprawdź która jest najlepsza
Mąka pełnoziarnista z samopszy – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Owsianka pieczona – zrób ją w domu!
Gruszki – indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Mąka pszenna tortowa typu 450 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Owoce liofilizowane w musli
Mąka gryczana z prażonej kaszy – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Otręby pszenne – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Lekki chleb pszenny na zakwasie żytnim – jak go zrobić?
Kinder country batony musli
Morwa biała – wszystko co powinniśmy wiedzieć.
Ciasteczka owsiano-bananowe z bakaliami
Obiad na słodko – bezglutenowe naleśniki z makiem
Owoce jagodowe, tak jak chcesz