Osteoporoza kojarzy się najczęściej ze starszą, siwą panią o laseczce. I jest to po części prawidłowe skojarzenie – osoby w starszym wieku cierpią najczęściej na osteoporozę. Choroba ta jednak nie rozwija się nagle, ale potrzebuje wielu wielu lat, aby się w pełni pokazać.
Spis treści
Od dziecka zacznijmy
Maluch, który nie pija mleka, jogurtów, nie je serów lub je ogólnie za mało produktów mlecznych stwarza dobre podstawy do rozwoju osteoporozy. Układ szkieletowy dziecka nie jest jeszcze w pełni uwapniony i do około 25 roku życia jest szansa go maksymalnie wzmocnić.
Układ kostny wzmacnia się najlepiej poprzez duże spożycie chudych produktów mlecznych, a więc mleko, jogurt (najlepiej bez cukru), a także kefir, maślankę i różnego rodzajów serów. Dzieci, młodzież i młodzi dorośli (szczególnie kobiety planujące ciąże) powinni zatem spożywać około 3-4 porcje mleczne każdego dnia
W dorosłym wieku
Każdy dorosły człowiek powinien zadbać, aby w jego diecie każdego dnia pojawiły się minimum 3 produkty mleczne. uwaga – jeśli pijesz kawę to śmiało możesz zwiększyć ilość nabiału w jadłospisie. Kawa bowiem wypłukuje wapń z organizmu. Podobnie działają napoje typu cola, a także napoje energetyzujące.
Wróćmy jednak do kawy, bo pojawia się najczęściej na naszych stołach. Najlepiej byłoby, aby kawę pić w wersji latte, a więc espresso + szklanka mleka (najlepiej odchudzonego). Wówczas na bieżąco uzupełniamy ewentualne straty wapnia.
Dlaczego wapń jest ważny u dorosłych? Dlatego, że owszem – kości są już uwapnione, ale niestety wapń z kości można łatwo tracić jedzą nieracjonalnie i prowadząc mało aktywny tryb życia.
No i dorośli, ale troszkę starsi
Osoby po 50 roku życia – a szczególnie kobiety po menopauzie – zaczynają być w grupie ryzyka wystąpienia osteoporozy. Wówczas należałoby zadbać o to, aby wzmocnić układ szkieletowy poprzez prawidłową dietę – znowu wracamy do 4 porcji nabiału dziennie (tym razem konieczne są 3 produkty mleczne chude + ewentualnie 1 tłustszy, np. z sera). Bardzo ważne jest, żeby kości nie traciły wapnia na skutek braku aktywności fizycznej. Tak więc ruszajmy się, dobrze tj. zdrowo jedzmy, a nie dopadnie nas osteoporoza.
Suplementy wapnia
Tabletki z wapniem owszem można przyjmować. Pamiętajmy jednak, że wapń w naturalnych produktach jest zdecydowanie lepiej wchłanialny. Jeśli decydujemy się na tabletki to przyjmujmy je wraz z chudym produktem mlecznym, np. jogurtem.
I jeszcze słówko o witaminie D
Wapń i witamina D są ze sobą powiązane. Witamina D powstaje w największym stopniu w skórze pod wpływem promieni UV. Jeśli jednak mamy do czynienia z osobą, która rzadko wychodzi z domu wówczas warto podawać dodatkowo tran lub inne suplementy w witaminą D. w takim też przypadku nie można sobie pozwolić na spożywanie jedynie odtłuszczonych produktów mlecznych.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Trufle czekoladowe w liofilizowanych malinach
Węglowodany – dlaczego są ważne w żywieniu człowieka?
Miód – przyprawa bogów czy słodki ulepek?
Mąka kasztanowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Babeczki jogurtowe z malinami
Mąka z ciecierzycy (cieciorki) – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Herbata na przeziębienie – sprawdź która jest najlepsza
Mąka pełnoziarnista z samopszy – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Owsianka pieczona – zrób ją w domu!
Gruszki – indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Mąka pszenna tortowa typu 450 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Owoce liofilizowane w musli
Mąka gryczana z prażonej kaszy – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Otręby pszenne – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Lekki chleb pszenny na zakwasie żytnim – jak go zrobić?
Kinder country batony musli
Morwa biała – wszystko co powinniśmy wiedzieć.
Ciasteczka owsiano-bananowe z bakaliami
Obiad na słodko – bezglutenowe naleśniki z makiem
Owoce jagodowe, tak jak chcesz