Cukier, mimo że znany jest ze swojego szkodliwego działania, dla wielu osób jest nieodłącznym elementem życia, a szczególnie jeśli chodzi o niektóre produkty. Wydaje się, że jednym z nich mogłaby być granola, która jest doskonałym dodatkiem do posiłku, zarówno na śniadanie i na kolację, i o ile jeszcze granola z cukrem wydaje się nie być tragicznym rozwiązaniem jako pierwszy posiłek dnia, to kolacja z ilością cukru, którą serwują nam producenci „sklepowego” granoli, może odbić się zarówno na naszej sylwetce i zdrowiu. Sprawdź jakie korzyści płyną z jedzenia granoli, i jak przygotować pyszne granoli bez cukru w domu.
Spis treści
Czym jest granola
Granola to mieszanka kilku składników, a konkretniej to płatków żytnich lub owsianych z orzechami i suszonymi owocami. Dodatkowo całość jest dokładnie wymieszana z miodem, a następnie zapieczona w piekarniku. Dzięki temu powstają pyszne, chrupiące kawałki, które od musli różni głównie to, że granola zbita jest w grudy, których spoiwo stanowi miodowa glazura.
Dlaczego warto jeść granole bez cukru?
Cukier to substancja produkowana z buraków cukrowych i trzciny cukrowej. Jedną z pierwszych wad tego słodzika jest jego indeks glikemiczny, który wynosi 68. Dla naszego organizmu oznacza to szybki wzrost cukru we krwi, który faktycznie da nam siły, ale – niestety – równie szybko nastąpi spadek tej energii, który objawia się ogólnym zmęczeniem.
Cukier działa niekorzystnie na nasze zdrowie dosłownie od momentu pojawienia się w ustach. Kiedy jemy na przykład batonika o wysokim stężeniu cukru, ten wchodzi w reakcję z bakteriami wchodzącymi w skład flory bakteryjnej. Jej efektem jest produkcja kwasu rozpuszczającego szkliwo zębów, który ostatecznie prowadzi do próchnicy.
Dodatkowo nadmierne spożywanie cukru może prowadzić do otyłości, ma niekorzystny wpływ na układ odpornościowy, zwiększa ryzyko zawału, występowania niektórych nowotworów i można by tak wymieniać.
Granola robiona w domu czy kupiona w sklepie?
Jeśli lubisz granole ze sklepu, to śmiało możesz ją kupić. Sklepowa granola jest z reguły bardzo smaczna, bo mimo wszystko to wciąż granola – jako mieszanka płatków zbożowych, orzechów i owoców ma w sobie mnóstwo wartości odżywczych. Jednak nie zapominajmy, że za wspaniałym smakiem sklepowej granoli najczęściej chowa się cukier, zwany inaczej cichym zabójcą. Niestety producenci granoli często nie szczędzą na tym produkcie, którego celem jest polepszenie smaku niskim kosztem, a, jak już wiemy,lepiej unikać go w diecie. Mimo to, jeśli cenisz sobie smak granoli i nie chcesz sobie odmówić go w diecie – przygotuj domową granole bez cukru.
Granola bez cukru – jak zrobić?
W granoli bez cukru tak naprawdę bardzo ciężko uniknąć cukru w 100 procentach, między innymi dlatego, że jednymi ze składników tej smacznej przekąski są miód i suszone owoce. Jednak możemy użyć ich w mniejszej ilości, a miód, który w granoli służy najczęściej jako spoiwo, dzięki któremu grudki się nie rozpadają, może zostać zminimalizowany do tego stopnia, że będzie służył jedynie jako składnik nadający lekkiej słodyczy.
Czym jednak zastąpić miód?
Pierwszą metodą może być użycie białka jajek. Na około 1kg mieszanki płatków, orzechów i owoców możesz użyć białek 4-5 jajek, oraz 3 łyżek miodu dla smaku. Aby takie granoli mogło się udać, do wcześniej wspomnianej mieszanki dodajemy miód, opcjonalnie przyprawy (np. cynamon, przyprawa korzenna, sól). Warto dodać też łyżkę lub dwie oleju. Białka ubijamy na gęstą pianę, po czym taką masę dodajemy do reszty, całość dokładnie mieszamy tak, by wszystkie składniki były pokryte białkiem w równym stopniu. Teraz wkładamy na 40-50 min do piekarnika rozgrzanego do temperatury 140°, w tym czasie wypiekaną granolę przemieszaj około 2-3 razy, kiedy się wystudzi, możesz delektować się jej niesamowitym smakiem.
Innym sposobem jest użycie jako spoiwa oleju kokosowego, pasty kokosowej, białka serwatkowego i miodu, przy czym dwa ostatnie można dawkować wedle własnego uznania, jako słodzik. Tutaj proporcje mają się mniej więcej tak: 400 gram miksu płatków, orzechów i owoców, około trzy łyżki rozpuszczonego oleju i dwie łyżki pasty kokosowej. Jeśli chodzi o odżywkę białkową i miód – można użyć jednej miarki odżywki i łyżeczki miodu. Podobnie jak wyżej – łączymy wszystkie składniki. Jeśli okażą się być zbyt suche, dodajemy trochę oleju. Pieczenie w temperaturze 180°C przez 8-10 minut.
W obu przypadkach warto przypilnować granoli będącej w piekarniku, by ta się nie przypaliła.
Pozbądź się cukru z granoli
Jak widać przygotowanie granoli bez cukru w domu jest bardzo proste. Tak naprawdę sposobów jest wiele, a te przedstawione wyżej, są jednymi z najprostszych i najpopularniejszych.
Dodatkowo spożycie zbyt dużych ilości cukru niesie za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne, a nawet śmierć.. Właśnie dlatego warto zacząć ograniczać jego spożycie. Jednym z pierwszych kroków, które możemy podjąć jest zrobienie swojej domowej granoli bez cukru.
Przeczytaj inne nasze Artykuły:
Dlaczego warto jeść banany? Sprawdź wartości odżywcze i indeks glikemiczny IG
Rodzynki – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Zaburzenia przyjmowania glutenu – czy płatki owsiane zawierają gluten?
Granola Anny Starmach – jak zrobić ją w domu?
Płatki jęczmienne – KCAL, indeks glikemiczny IG, skład i właściwości
Granola – czy warto ją jeść?
Domowa granola fit. Zrób ją samodzielnie
Domowe musli z piekarnika
Jak wybrać najlepsze musli? Doradzamy!
Domowe musli z miodem
Granola bez cukru – przygotuj ją w domu
Granola naturalna – KCAL, skład i właściwości – przepisy
Owsianka pieczona – zrób ją w domu!
Musli Classic – KCAL, skład i właściwości
Prażone płatki owsiane – jak przygotować i dlaczego warto jeść