Zapewne przez swój kształt częściej mówi się o nim jako o orzechu, niż – co jest bliższe prawdy – o nasieniu drzewa, jakim jest nerkowiec zachodn. Jednak nie przez sam kształt jest tak często utożsamiany z orzechami, bo jak powszechnie wiadomo – orzechy zdrowe są! I nie inaczej jest w przypadku nerkowców. W kwestii swoich zdrowotnych atrybutów, mogą śmiało stać w jednym szeregu z najzdrowszymi odmianami orzechów.
Ma delikatną konsystencję, co za tym idzie – bardzo łatwo kruszy się pod naszymi zębami. W smaku lekko maślany, słodkawy, ale niektórzy mogą poczuć w tle delikatnie przebijający się smak soli. To właśnie orzechy nerkowca. Nic dziwnego, że szybko zdobył należytą mu sławę i dzisiaj funkcjonuje w świadomości konsumentów jako samodzielna przekąska, jeden z głównych elementów mieszanek studenckich czy też dodatek do potraw na całym świecie.
Spis treści
Skąd pochodzą orzechy nerkowca?
Wcześniej wspomniany nerkowiec zachodni (znany również jako orzech nanerczowym) wywodzi się z obszarów tropikalnych Ameryki Południowej. Za sprawą swojej sławy, uprawia się go już na innych kontynentach Aktualnie głównymi producentami nerkowców są Brazylia, Wietnam, Nigeria i Indie.
Orzechy nerkowca są przedłużeniem, a nawet zakończeniem jabłka nadnerczowego, które również jest jadalne. Każdy owoc zakończony jest jednym orzechem. Oczywiście jabłko również jest jadalne – ma soczysty miąższ i słodko-kwaśny smak. Do tego jest bogaty w witaminę B2, C i pektyny.
Do Europy dotarły w XVI wieku za sprawą portugalskich żeglarzy. Jednak na początku doceniano głównie drewno pochodzące z nieznanego dotąd drzewa. Orzechy w kuchniach kucharzy starego kontynentu przebiły się dopiero w XX wieku!
Wartości odżywcze nerkowców
W 100 gramach orzechów znajdziemy 553 kalorie. Zdecydowana większość z nich to tłuszcze (około 44%) , głównie jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dodatkowo są bogatym źródłem węglowodanów (32g/100g) i białek roślinnych wysokiej jakości (18g/100g). Jeśli chodzi o błonnik (3,3g/100g), to w porównaniu z innymi orzechami, nie mają go najwięcej… ale nadrabiają tą stratę na innym polu.
Największymi skarbami nerkowców są zawarte w nich spore pokłady witamin i jeszcze większe pokłady minerałów!
Zacznijmy jednak od witamin. Orzechy te zawierają witaminę K, B3 (niacyna) i B6. Witamina K wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Dodatkowo większa krzepliwość krwi. Witamina B6 i niacyna dodają nam energii, a także poprawiają naszą koncentrację i pamięć.
Teraz weźmy na celownik minerały zawarte w nerkowcach. Na tle innych orzechów, nerkowce wyróżniają się dużą zawartością żelaza. Jest to niezbędny minerał, potrzebny naszemu organizmowi do wytwarzania hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi. Dodatkowo odgrywa ogromną rolę w prawidłowym dostarczaniu tlenu do wszystkich żywych komórek naszego ciała.
Magnez – podobnie, jak żelazo – niezbędny. Bierze udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie – nie sposób wymienić wszystkich, ale najważniejszy wpływ ma na: zdrowie naszego układu nerwowego, trawienie, redukcję napięcia mięśniowego, a w konsekwencji ilość skurczy. Dodatkowo poprawia koncentrację, łagodzi stres, dodaje energii, pomaga budować nasze kości i zęby, chroni przed toksynami z pożywienia.
Zawiera także cynk (korzystnie wpływa na stan naszych włosów i skóry), potas (niezbędny do prawidłowej pracy serca) i fosfor (wpływa na zdrowie naszych kości).
Dodatkowo nerkowce bogate są w luteinę i zeaksantynę. Te dbają o dobrą kondycję naszych oczu.
Nerkowce mogą również chronić przed rozwojem cukrzycy typu 2. Redukują też ryzyko chorób serca i układu krwionośnego i pomagają w walce z otyłością.
Co ważne – mają niski indeks glikemiczny, który wynosi zaledwie 15, dlatego nie powodują nagłego wzrostu glukozy. Są zatem bezpieczne dla diabetyków.
Nerkowce w naszej kuchni
Orzechy nerkowca są pyszne same w sobie, więc możesz jeść je prosto z opakowania. Unikaj jednak tych smażonych i solonych. Możemy je również zmielić, dzięki czemu uzyskamy wspaniałe masło orzechowe! Te dwie opcje spożywania tych orzechów da nam najwięcej witamin i minerałów, ponieważ w tych formach są one najmniej przetworzone.
Nerkowce możemy też dodawać do naszego codziennego śniadania, na przykład musli i owsianek. Sprawdzą się też jako dodatki do wypieków, deserów i sałatek.
Przed włożeniem ryby do piekarnika, możemy posypać ją posiekanymi na drobne kawałki orzechami – nasza ryba, oprócz tego, że zyska ciekawe składniki odżywcze, będzie raz na jakiś czas przyjemnie chrupać pod naszymi zębami! Orzechy te są też jednym ze składników popularnego tajskiego dania, jakim jest Pad Thai.
Nerkowce – czy dla każdego?
Nerkowce niestety są alergenami, dlatego osoby uczulone na orzechy nie powinny się nimi zajadać. Powinniśmy też nie jeść nerkowców, jeśli widzimy, że są zawilgocone (mogą mieć stęchły zapach). Ryzykujemy wtedy nieprzyjemnościami związanymi z układem pokarmowym. Jeśli jednak wyżej wymienione się Ciebie nie tyczą, to kupuj nerkowce i zajadaj się nimi. Pamiętaj jednak o umiarze! Smacznego!
Orzechy nerkowca – kalorie i wartości odżywcze (w 100 g)
- Energia: 625 kcal / 2725 KJ
- Tłuszcze: 52 g
- Białko: 18 g
- Węglowodany: 25 g
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Owoce liofilizowane – skomponuj musli tak jak chcesz
Nasion Chia – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Amarantus eksandowany – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Orzechy włoskie – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Dlaczego owsianka jest tak ceniona? Wartości odżywcze i indeks glikemiczny
Muffiny marchewkowe z płatkami owsianymi
Szybki sernik wersja FIT
Skrobia kukurydziana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Zdrowy chlebek musli
Czym zamienić cukier? Poznaj 5 lepszych zamienników.
Mąka żytnia typu 2000 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Szybkie przekąski w ciągu dnia
Zdrowy deser na szybko
Płatki owsiane – jak gotować?
Przepis na zakwas żytni. Jak zrobić zakwas żytni na chleb?
Ciastka bananowe z płatkami owsianymi bez mąki i jajek
Jak upiec chleb bezglutenowy? Sprawdź nasz przepis!
Przepis na tartaletki czekoladowe z serkiem
Mąka orkiszowa typu 1850 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Granola naturalna – KCAL, skład i właściwości – przepisy