Idąc do półki z żywnością dla niemowląt i małych dzieci (do 3 roku życia) nie można się nadziwić jak bardzo duży jest wybór (i chwała producentom za to, że ułatwiają życie młodym rodzicom). Wszystkie nasze rodzime dania w wersji ekologicznej, mniej posolonej, z najwyższej jakości surowców, ściśle kontrolowane itd. Również dania ze światowej kuchni można obecnie z łatwością zamknąć w słoiczek dla dziecka.
Przechodząc jednak w centrum handlowym obok restauracji tupu fast food można się natknąć na tych samych rodziców, co tak skrzętnie wybierają słoiczki dla swoich pociech. Te same dzieci obok ekologicznego dania o mianie „danie specjalnego przeznaczenia żywieniowego” pałaszują nieziemsko przesolone frytki usmażone w oleju smażalniczym ostatnio wymienianym parę dni/tygodni temu i popijają nieziemsko słodkim napojem z bąbelkami. Gdzie tu sens?
Spis treści
Jak „wyjść” ze słoiczków w stronę zdrowego żywienia?
- Przede wszystkim podpatrzmy co nasze dziecko chętnie jadało wcześniej. Spróbujmy przygotować mu to samo we własnej kuchni. Przykładowo – maluch jadł chętnie kleik zbożowy z owocami to dajmy mu muesli pełnoziarniste z dodatkiem świeżych owoców drobno pokrojonych. Maluch cenił sobie spaghetti bolognese – zróbmy je w domu wykorzystując chude mięso z indyka czy wołowiny. Makaron można zawsze skrócić, aby sos nie był wszechobecny po posiłku.
- Nie masz czasu ugotować albo trudno ci zabrać zdrowy obiad w podróż? Wykorzystaj dania gotowe przeznaczone dla starszych dzieci w wieku do 3 lat (nawet jeśli masz w domu już przedszkolaka). Możnisz też wykorzystać gotowy sos warzywno-mięsny zamknięty w słoik dla dzieci. Dogotujesz jedynie makaron, kaszę czy ziemniaki.
- Staraj się ile się da wciągać malucha w gotowanie. Daj mu „odpowiedzialne” zadanie np. wyjęcie pestek ze śliwek czy usunięcie szypułek z truskawek.
- Daj dziecku wybór pomiędzy dwoma zdrowymi daniami. Niech ma poczucie, że ma wpływ na to co się je w całym domu. Będzie chętniejsze, aby jeść to, co inni.
- Chcesz zrobić maluchowi przyjemność i zabrać go „gdzieś” na obiad? Obiad przygotuj samemu według zasad zdrowej kuchni, a malca weź na duże lody czy ciastko w cukierni. Też będzie zadowolony.
- Dawaj maluchowi dobry przykład. Staraj się nie jeść niezdrowych produktów przy dziecku (albo jeszcze lepiej – zrezygnuj z nich całkowicie). Nic bardziej nie zachęci malucha do spróbowania przysłowiowego szpinaku, jak pałaszująca go ze smakiem rodzina.
- Można też przygotować tzw. modne dania w domu w wersji zdrowej, np. pizza z razowej mąki i dużym dodatkiem świeżych warzyw, hamburger z chudej wołowiny z dodatkiem ziół czy frytki pieczone, a nie smażone oraz dużo mniej posolone.
Pamiętajmy o tym, że nasze dzieci zbierają nawyki żywieniowe od samego początku. Warto wykorzystać ten czas, aby wyrosła nam zdrowa i uśmiechnięta pociecha.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Trufle czekoladowe w liofilizowanych malinach
Węglowodany – dlaczego są ważne w żywieniu człowieka?
Miód – przyprawa bogów czy słodki ulepek?
Mąka kasztanowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Babeczki jogurtowe z malinami
Mąka z ciecierzycy (cieciorki) – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Herbata na przeziębienie – sprawdź która jest najlepsza
Mąka pełnoziarnista z samopszy – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Owsianka pieczona – zrób ją w domu!
Gruszki – indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Mąka pszenna tortowa typu 450 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Owoce liofilizowane w musli
Mąka gryczana z prażonej kaszy – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Otręby pszenne – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Lekki chleb pszenny na zakwasie żytnim – jak go zrobić?
Kinder country batony musli
Morwa biała – wszystko co powinniśmy wiedzieć.
Ciasteczka owsiano-bananowe z bakaliami
Obiad na słodko – bezglutenowe naleśniki z makiem
Owoce jagodowe, tak jak chcesz