Strona główna » Owsianka – tak jak chcesz!

Owsianka – tak jak chcesz!

przez MojeMusli
Płatki owsiane – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze

Wstajesz wcześnie rano? Nie masz pomysłu na śniadanie? Nie masz czasu na długie przygotowywanie posiłku? Zrób owsiankę! To proste i smaczne danie przygotujesz w kilka chwil!

Owsianka – wiele możliwości

Bardzo szybka w przygotowaniu owsianka na śniadanie to świetny pomysł. Wystarczy zalać ulubioną mieszankę musli zawierającą płatki owsiane mlekiem i gotować na wolnym ogniu delikatnie mieszając. Pyszna pobudzająca mieszanka rozbudzi Cię z rana! Na tym jednak nie kończą się zalety tego popularnego wśród Polaków śniadania.

Niekwestionowaną zaletą jest tu różnorodność przepisów. Płatki owsiane pozwalają na dużą dowolność. Nie lubisz ciepłych suszonych owoców i dodatków? Zrób tradycyjną owsiankę i posyp ją swoją ulubioną mieszanką musli. Cała porcja da Ci siłę na kilka godzin i pozwoli przetrwać zimny poranek. To tylko jedna z wielu propozycji.

W poradniku przeczytasz, czy płatki naprawdę są zdrowe i w jaki sposób wpływają na organizm. Ponadto zastanowimy się, jak przygotować wartościowe śniadanie i czy owsianka może zastąpić uwielbiane przez dzieci płatki czekoladowe lub kukurydziane. Poznaj szczegółowe informacje!

Płatki owsiane – czy są zdrowe?

Płatki owsiane to nie tylko zastrzyk energii związany z wysoką zawartością węglowodanów złożonych, które stopniowo uwalniają się do krwiobiegu pozwalając zachować uczucie sytości na dłużej. To także danie bogate w błonnik, któremu przypisuje się bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Wspomaga on perystaltykę jelit, współdziała w wymiataniu wolnych rodników, pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i wpływa na uczucie sytości wypełniając żołądek, wspomagając tym samym proces odchudzania. Błonnik jest także ważnym elementem diety w profilaktyce nowotworów jelita grubego, jednego z najczęściej obecnie występujących w Polsce nowotworu. Duża dawką błonnika wspomaga odchudzanie, ale także wpływa korzystnie na obniżenie stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi.

Nic więc dziwnego, że płatki owsiane polecane są przez wielu specjalistów. Doskonale sprawdzają się w codziennej diecie osób, które chcą zrzucić nadmierne kilogramy, a także sportowców, budujących masę mięśniową. Wszystko dlatego, że owsiankę możesz dowolnie modyfikować, aby zwiększać lub zmniejszać jej kaloryczność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do niej owoce liofilizowane, odżywkę białkową, bakalie czy gorzką czekoladę. To tylko niektóre propozycje, gdyż możliwości są wręcz nieograniczone.

Jeżeli chcesz osiągnąć konkretne cele sylwetkowe, pamiętaj o dokładnym obliczeniu kalorii. Bogate w białko i kalorie owsianki stanowią fundamenty diety wielu osób, które chcą wzmocnić muskulaturę. Natomiast lekkie dania z dodatkiem owoców pomagają w odchudzaniu.

Ponadto popularna owsianka świetnie zastępuje musli, w których może kryć się wiele cukrów prostych. Nie inaczej jest w przypadku płatków kukurydzianych, nie mówiąc już o czekoladowych. Natomiast polecane przez nas danie to bardzo zdrowa alternatywa. Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, zdecydowanie warto włączyć je do codziennej diety.

Na prozdrowotne właściwości płatków owsianych wskazuje wiele badań. Nic więc dziwnego, że tak często sięgają po nie sportowcy oraz wszystkie osoby, dla których dieta ma priorytetowe znaczenie. Jeżeli Ty również chcesz odżywiać się zdrowo, zdecydowanie warto sięgnąć po ten produkt i włączyć go do codziennej diety. Przekonało się o tym wiele osób.

Najlepsze dodatki do owsianki

Warto także zauważyć, że owsianka z suszonymi lub liofilizowanymi owocami, orzechami czy pestkami to kombinacja wielu składników mineralnych i witamin. Jest to  bardzo dobre, zdrowe źródło magnezu a w połączeniu z mlekiem dodatkowo wskazana dawka wapnia. A co ważne ich stosunek w tym daniu jest idealny, według zaleceń powinien wynosić 2:1 (magnez do wapnia). Zbyt duża ilość wapnia w diecie może wpływać na zmniejszenie przyswajania magnezu, a jego brak może wpływać na zmniejszenie przyswajalności wapnia.

Dlatego właśnie odpowiednia proporcja tych dwóch składników mineralnych względem siebie jest tak bardzo ważna. Do owsianki możesz wybrać wiele owoców – jednak najlepiej sprawdzają się rodzynki, jabłko, suszone śliwki czy morele. Podczas ich gotowania nasączają się ponownie płynem, a przez to zyskują nowy smak.

W sieci znajdziesz wiele przepisów na pyszną owsiankę. Bardzo często obejmują one suszone śliwki, orzechy, gorzką czekoladę czy banany. Zdecydowanie warto je wypróbować, a także samemu przygotować wyjątkowy przepis. Możesz wybierać spośród wielu owoców zarówno świeżych, jak i suszonych.

Przeróżne dodatki sprawiają, że owsiankę można polecić również dzieciom. Kompozycji smakowych jest tak wiele, że na pewno znajdziesz rozwiązanie, które sprosta oczekiwaniom Twoich pociech. Warto zaznaczyć, że prawidłowe odżywianie ma bardzo istotny wpływ na zdrowie i pozwala unikać wielu schorzeń.

Ponadto owsianka świetnie zastąpi niezdrowe produkty, które być może spożywane były wcześniej na śniadanie. Dzieci wreszcie zapomną o kremach czekoladowych czy tłustych naleśnikach.

Jak zrobić pyszną owsiankę na mleku?

Przepisów na owsiankę nie brakuje. Niekiedy wystarczy zajrzeć do książki kucharskiej ze śniadaniami. Do ich atutów zaliczamy nie tylko znakomite efekty, ale również dużą prostotę. Pyszną owsiankę możesz zrobić w kilka chwil. To doskonała wiadomość dla osób, które śpieszą się do pracy i chcą szybko przygotować smaczne śniadanie.

Jeżeli szczególnie zależy Ci na czasie, wybierz płatki błyskawiczne. Jak sama nazwa mówi, wystarczy zalać je mlekiem, aby cieszyć się pysznym posiłkiem. Pamiętaj również o kilku dodatkach, które wzbogacą smak i dodadzą Ci energii. To proste danie możesz uzupełnić np. o jabłko i cynamon. Jeśli nie walczysz ze zbędnymi kilogramami postaw również na miód.

Inna opcje to śliwki suszone, maliny czy kakao. Dobrą praktyką jest wybór owoców sezonowych, które o danej porze smakują najlepiej. Jeżeli szukasz zdrowych, a zarazem smacznych przepisów, obok naszej propozycji nie możesz przejść obojętnie.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Owoce liofilizowane – skomponuj musli tak jak chcesz
Nasion Chia – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Amarantus eksandowany – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Orzechy włoskie – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Dlaczego owsianka jest tak ceniona? Wartości odżywcze i indeks glikemiczny
Muffiny marchewkowe z płatkami owsianymi
Szybki sernik wersja FIT
Skrobia kukurydziana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Zdrowy chlebek musli
Czym zamienić cukier? Poznaj 5 lepszych zamienników.
Mąka żytnia typu 2000 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Szybkie przekąski w ciągu dnia
Zdrowy deser na szybko
Płatki owsiane – jak gotować?
Przepis na zakwas żytni. Jak zrobić zakwas żytni na chleb?
Ciastka bananowe z płatkami owsianymi bez mąki i jajek
Jak upiec chleb bezglutenowy? Sprawdź nasz przepis!
Przepis na tartaletki czekoladowe z serkiem
Mąka orkiszowa typu 1850 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Granola naturalna – KCAL, skład i właściwości – przepisy

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz