Szukasz skutecznej recepty na obniżenie „złego” cholesterolu? A może chcesz poznać nowe smaki na zdrowe śniadanie? Odkryj płatki owsiane. Właściwości drzemiące w płatkach uzyskiwanych z całego, gniecionego ziarna owsa stanowią barierę ochronną przeciwko rozwojowi miażdżycy i innymi chorobami układu krążenia. Są także wybawieniem dla osób zmagających się z problemami układu pokarmowego. A to oczywiście tylko wycinek potęgi ukrytej w płatkach owsianych.
Spis treści
Historia płatków owsianych
Jak sama nazwa mówi, płatki owsiane wywodzą się z owsa. Jest to zboże, które człowiek zna o wielu tysięcy lat. Zna i samodzielnie je uprawia. Owies w czasach średniowiecza był podstawą wyżywienia ludzi w Europie. Z kolei sama owsianka była jednym z częściej gotowanych potraw w tamtym okresie.
W Anglii owsianka cieszyła się największą popularnością. Chętnie sięgali po nią przedstawiciele klas wyższych, jak i chłopstwo czy górnicy. Nie da się ukryć, że w tamtym czasie panowało przekonanie, iż owsianka spełnia wszystkie normy posiłku doskonałego. Tak jest też obecnie, ponieważ dobrze przygotowana owsianka zapewnia siłę oraz sytość tak potrzebne zarówno do pracy fizycznej, jak i umysłowej.
Rodzaje płatków owsianych
Obecnie możemy wymienić kilka rodzajów dostępnych na rynku płatków owsianych. Podział ten dokonano przez wzgląd na obróbkę ziaren owsa. Wiadomo jest, że im mniejsza obróbka, tym płatki owsiane będą zdrowsze.
Wśród dostępnych płatków wyróżniamy:
- płatki owsiane zwykłe — ten typ uzyskuje się z całych ziaren owsa. Przed podaniem należy je ugotować. Proces ten trwa nieco dłużej, ponieważ płatki są dość twarde.
- płatki owsiane górskie — otrzymywane z połówek ziaren. Są idealne do obróbki termicznej, nie trzeba ich zbyt długo gotować. Świetnie nadają się do przygotowywania smacznej i zdrowej owsianki.
- płatki owsiane błyskawiczne — otrzymywane są z pokrojonego owsa, który przed krojeniem poddany został obróbce termicznej. Można je jeść bez gotowania. Świetnie sprawdzają się jako smaczny i wartościowy dodatek go jogurtu bądź mleka.
Płatki owsiane — właściwości i wartości odżywcze wzmacniające organizm
Niekwestionowana moc płatków owsianych to dar natury, która obdarowała owies zawartością włókien pokarmowych rozpuszczalnych. Brzmi zagadkowo, prawda? Chodzi po prostu o błonnik pokarmowy. Spożywając systematycznie płatki owsiane, skutecznie obniżysz zbyt wysoki poziom „złego” cholesterolu, lecz to nie wszystko. W prezencie otrzymasz także małą armię stojącą na straży „dobrego” HDL-cholesterolu. Kumulacja! Błonnik uwolni Cię także od kłopotliwych wzdęć, zaparć oraz natarczywej zgagi. Twoje jelita zaczną wreszcie działać jak szwajcarski zegarek.
Błyskawicznie tracisz cierpliwość, a rozdrażnienie towarzyszy Ci na każdym kroku? Sięgnij po płatki owsiane. Właściwości kojące w płatkach owsianych, serio? Tak. Przeciwutleniacze zawarte w produktach wytworzonych z owsa niwelują objawy zmęczenia i rozdrażnienie oraz pomagają w stanach depresyjnych. Zły nastój to przeszłość!
Chcesz więcej? Płatki owsiane to prawdziwa kopalnia antyoksydantów, które walczą z wolnymi rodnikami, co skutecznie opóźnia procesy starzenia się organizmu. Antyoksydanty pomagają zachować elastyczność i sprężystość skóry oraz poprawiają kondycję włosów i paznokci. W płatkach owsianych znajdziesz także wiele cennych składników mineralnych, m.in. magnez, żelazo, selen, miedź, cynk, mangan i luteinę oraz soli mineralnych, witamin E, K, PP i z grupy B, które odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Co ciekawe, a mało kto o tym wie – właściwości płatków owsianych tworzą skuteczną barierę przed rozwojem nowotworów ze względu na bogactwo mikro i makroelementów. Niebywałe, prawda?
Jednak na tym zalety związane ze spożywaniem płatków owsianych się nie kończą. Składniki w nim zawarte nie tylko mają pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia oraz układu pokarmowego, ale również charakteryzują się właściwościami przeciwnowotworowymi.
Płatki owsiane — właściwości dla naszego zdrowia
Co więcej, wielu badaczy potwierdza, że owies poprawia także koncentrację oraz samopoczucie, obniżając jednocześnie zapotrzebowanie na sen. Znajdujące się w ziarnach tego zboża flawonoidy mają działanie moczopędne oraz skutecznie chronią układ moczowy, zapobiegając przed występowaniem wielu chorób.
Prawdziwym bogactwem płatków owsianych jest beta-glukan. Jest to typ błonnika, który świetnie rozpuszcza się w wodzie. Zmniejsza poziom hormonu głodu, a przy okazji powleka układ pokarmowy lepką warstwą mającą właściwości probiotyczne. Beta-glukan jest odporny na działanie standardowych enzymów trawiennych. Nic więc dziwnego, że staje się fantastyczną pożywką dla zdrowych bakterii jelitowych.
Płatki owsiane — wartości odżywcze, kalorie i dietetyczne zdrowe śniadanie
Co jeszcze możesz zyskać, jedząc płatki owsiane? Wartości odżywcze, które pozytywnie Cię zaskoczą. Jeśli szukasz w pełni dietetycznych produktów wspomagających odchudzanie, sięgnij po płatki owsiane. Kalorie… Boisz się ich? Czy wiesz, że nie tylko zbyt wysoka kaloryczność produktów przyczynia się do problemów z otyłością? Prawdziwą bombą z opóźnionym zapłonem jest cukier i niezdrowy tłuszcz, a tych nie znajdziesz w płatkach owsianych. Dodajmy do tego bogate pokłady naturalnego białka i smukła sylwetka stanie się faktem, a nie tylko marzeniem.
Płatki owsiane smakują wyśmienicie na zimno i ciepło w formie kremowej owsianki. Można ją dowolnie przygotowywać, mieszając smaki, na jakie tylko najdzie Cię ochota. Szybko, dietetycznie i pożywnie. Czy to nie świetna recepta na zdrowe śniadanie?
Płatki owsiane — kalorie i wartości odżywcze (w 100 g)
Płatki owsiane są prawdziwą skarbnicą makro- i mikroskładników. W 100 g płatków znajdziemy:
- 7 g tłuszczy,
- 14 g białka,
- 60 g węglowodanów,
- 10 g błonnika.
Płatki owsiane – kalorie 100g to tylko 370. Wbrew pozorom nie jest ich tak dużo, a właściwości owsianki przygotowanej z takiej porcji znacznie przewyższają ich wartość kaloryczną.
Jeśli chodzi o sam tłuszcz, trzeba zwrócić uwagę, że jego ilość jest 2-3 razy wyższa, niż w innych płatkach. Gdybyśmy chcieli rozłożyć tłuszcz na czynniki pierwsze, podział wyglądałby następująco:
- 4% kwasu linolowego,
- 20% kwasu palmitynowego,
- 35% kwasu oleinowego.
Co i w jakich ilościach skrywają w sobie płatki opisane? Sprawdźmy:
- 0,063 mg witaminy K, czyli 84% RWS,
- 0,562 mg witaminy B1, czyli 51% RWS,
- 1,09 mg witaminy B5, czyli 18% RWS,
- 382 mg potasu, czyli 19% RWS,
- 121 mg magnezu, czyli 32% RWS,
- 4,437 mg żelaza, czyli 32% RWS,
- 3,64 mg cynku, czyli 36% RWS,
- 3,64 mg miedzi, czyli 634% RWS,
- 0,8 mg witaminy E, czyli 7% RWS.
Indeks glikemiczny płatków owsianych to 40. Jeśli chodzi o płatki gotowane, to ich indeks wynosi od 50 do 60.
Płatki owsiane — przeciwwskazania do jedzenia oraz właściwości kosmetyczne
Płatki owsiane uchodzą za bezpieczne dla naszego zdrowia. Jak to jednak bywa, zdarzają się sytuacje, kiedy lepiej ich nie jeść. Przede wszystkim powinny być wykluczone z diety osób, które muszą odżywiać się lekkostrawnie. Zbyt duża zawartość błonnika w płatkach może być dla nich szkodliwa.
Płatki owsiane to niewłaściwy produkt dla chorych na celiakię. Takie osoby muszą wyeliminować ze swojej diety gluten. Sam w sobie owies nie zawiera tego alergizującego składnika, jednak może być przetwarzany w zakładach, które zajmują się też innymi zbożami.
Płatki owsiane są bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, o ile te nie są chore na celiakię oraz nie muszą ograniczać błonnika.
Produkt ten jest świetny, jeśli podaje się go doustnie. Działa rewelacyjnie od środka na organizm człowieka. Jednak można go też wykorzystać zewnętrznie. Płatki owsiane są elementem naturalnych kosmetyków. Wykorzystuje się je, ponieważ zawierają w swoim składzie przeciwutleniacze opóźniające starzenie. Owies świetnie łagodzi podrażnienia. Spisuje się rewelacyjnie podczas odświeżania i oczyszczania skóry. Kwasy tłuszczowe pochodzące z owsa gwarantują jej nietuzinkowe nawilżenie.
Z wysokiej jakości płatków owsianych może wykonać domową maseczkę, bądź peeling. Wystarczy poszukać w sieci ciekawych przepisów i cieszyć się doskonałymi właściwościami płatków owsianych w wielu aspektach.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Pudding chia o smaku bananowym
Brownie warzywne z płatkami owsianymi
Granola czekoladowa – KCAL, skład i właściwości – przepisy
Orkiszowe ciasteczka z mieszanki musli
Sernikobrownie z truskawkami
Muffiny orzechowe z płatkami owsianymi
Czym zastąpić jajko? Sprawdź nasze propozycje!
Długotrwały wysiłek- jak jeść aby się do niego przygotować?
Jak nie przytyć na urlopie?
Granola Anny Starmach – jak zrobić ją w domu?
Jak upiec proteinowe babeczki?
Mąka żytnia typu 500 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Otręby żytnie – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Porządek wiosenny w lodówce
Najlepsza owsianka na mleku – jak ją przygotować i z czym ją łączyć
Chipsy kokosowe – zdrowa i smaczna przekąska
Cukier kokosowy – zdrowszy zamiennik cukru
Kiwi – właściwości owoców, indeks glikemiczny IG
Siemię lniane, a odporność organizmu
Szparagi – wiosenne warzywo godne grzechu