Strona główna » Erytrytol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrytol?

Erytrytol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrytol?

przez MojeMusli
Erytrol kalorie. Erytrytol co to jest

Tylko w jednym aspekcie traci w porównaniu ze standardowym cukrem – jest nieco mniej słodszy, ponieważ wskazuje 70-90% słodyczy, niż sacharoza. Poza tym obie te substancje są do siebie podobne wizualnie, chociaż omawiana dzisiaj ma nieco mniejsze kryształki. Na szczęście – tutaj podobieństwa się kończą, a im więcej wiemy o erytrytolu, tym mniej chętnie wracamy do znanych nam od dziecka białych kryształków produkowanych z buraków cukrowych. Co takiego ukrywa przed nami erytrytol, że tak chętnie zamieniamy standardowy cukier na ten „wynalazek”?

Czym jest erytrytol?

Erytrytol (znany też jako erytrol) jest substancją, słodzącą, i – podobnie, jak ksylitol – alkoholem cukrowym. Nie jest to jednak rodzaj alkoholu, którym możemy się upić, lub od niego uzależnić.

Wytwarzany jest przez fermentację drożdżową glukozy, w warunkach ściśle kontrolowanych. Związek na etykietach oznaczony symbolem E968 jest częstym składnikiem galaretek, dżemów, sosów, czerwonych win. Występuje również naturalnie w niektórych owocach, na przykład melonach, gruszkach, winogronach.

Dlaczego erytrytol jest zdrowszy od cukru?

Najważniejszą cechą, która sprawia, że erytrytol powinien znaleźć się w naszych domach jest fakt, że nie jest on metabolizowany przez ludzki organizm. W praktyce oznacza to dwie rzeczy.

Po pierwsze – erytrol, który trafia do naszego organizmu, wydalany jest z niego w tej samej postaci, wraz z moczem. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm nie posiada enzmów, które mogłyby go strawić.

Po drugie – nie jest on wchłaniany do krwiobiegu, a jednocześnie nie podnosi poziomu glukozy. Innymi słowy oznacza to, że indeks glikemiczny (IG) erytrytolu wykazuje równe 0. To z kolei świetna wiadomość dla (poza osobami odchudzającymi się) diabetyków, ponieważ ci mogą spożywać go bez obawy o efekty uboczne.

Co ważne, podobnie jak w przypadku ksylitolu, erytrytol ma korzystny wpływ na nasze zęby. Jak to się dzieje? Erytrytol nie dość, że nie przyczynia się do powstawania próchnicy, to dodatkowo hamuje rozwój bakterii za to odpowiedzialnych.

Wracając do osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy – szacuje się, że erytrytol ma około 20 kalorii w 100 gramach produktu, które dodatkowo nie są wchłaniane. Tyle właśnie erytrytol ma kalorii kcal. Oznacza to, że rezygnując ze standardowego, niezdrowego cukru, możesz wciąż cieszyć się słodkimi przekąskami, pod warunkiem wymiany go na erytrytol właśnie.

Poza tym erytrytol posiada właściwości antyoksydacyjne, czyli pomaga usuwać z naszego organizmu wolne rodniki, dzięki czemu ten wolniej się starzeje.

Czy erytrytol jest zdrowszy od ksylitolu? Jakie są zdrowsze zamienniki cukry?

Sprawdź czy erytrytol jest zdrowszy od ksylitolu? Kiedy stosować erytrytol – sprawdź i poznasz różnice między ksylitolem i erytrytolem. Dowiedz się czym zastąpić biały cukier.

Erytrytol – gdzie kupić?

Zastanawiasz się gdzie kupić erytrytol? Możesz ją nabyć w naszym sklepie internetowym z erytrolem. Sprawdź cukry i zdrowe słodziki.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jelita – tu zaczyna się zdrowie człowieka
Zdrowa czekolada „lekiem na całe zło”
Śliwki – owoce jesieni
Mąka pszenna typu 750 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Ciastkeczka z amarantusem
Czym jest żywność funkcjonalna? Przykłady żywności funkcjonalnej
Najlepsza owsianka na wodzie
Nowalijki – za i przeciw
Bezglutenowy Mix – właściwości płatków, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Owsianka czekoladowa z bananem
Siemię lniane – naturalny błonnik pokarmowy w twojej diecie
Mąka owsiana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Płatki jęczmienne – KCAL, indeks glikemiczny IG, skład i właściwości
Wielkanocne babeczki owsiane z serkiem homogenizowanym
Pitaja – smoczy owoc
Morwa biała – wartości odżywcze, kalorie KCAL, zastosowanie
Batoniki energetyczne z quinoa – przepis doskonały
Mąka orkiszowa typu 700 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Kokosowe kulki mocy z liofilizowanymi malinami w wersji FIT
Granola – czy warto ją jeść?

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz