Strona główna » Musli na odchudzanie – czy to dobry pomysł?

Musli na odchudzanie – czy to dobry pomysł?

przez MojeMusli
Musli poradnik

Musli to często spotykana w naszej kuchni przekąska. Składa się ze zmieszanych ze sobą kilku suchych składników, przy czym każdy z tych składników znany jest z tego, że ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Może to prowadzić do dalszej konkluzji – musli na odchudzanie to świetny pomysł! Faktycznie, po takim opisie mogłoby się wydawać, że musli to samo zdrowie, bo skoro każdy z elementów składowych musli ma w sobie tyle zdrowia, to w kupie mają jeszcze więcej zdrowia! Znajdą się jednak tacy, którzy zaprzeczają tej opinii, a nawet powiedzą, że jest zupełnie na odwrót – musli tuczy! O dziwo – obie strony mogą mieć rację. Od czego to zależy?

Czym jest musli?

Wymyślona przez szwajcarskiego lekarza – Maximiliana Bircher-Bennera – mieszanka znana jest światu od 1906 roku. Serwowana najpierw w szpitalu, w którym pracował wynalazca, zdobyła spore uznanie wśród pacjentów, dzięki czemu stopniowo zaczynała zdobywać popularność również poza murami ośrodka leczącego. Pierwsze musli nieco różniło się od tego, które znamy dzisiaj. Była to bowiem mieszanka płatków owsianych, orzechów, świeżych owoców i jogurtu, zmiksowana w papkę.

Z wiekiem wygląd i skład musli ewoluował i dzisiejsza mieszanka nieco różni się od tej sprzed ponad 100 lat. Świeże owoce zostały zastąpione suszonymi – między innymi dlatego, że te drugie można przechowywać dłużej. Zrezygnowano również z jogurtu jako stałego składnika musli, chociaż wciąż jest on jednym z najczęściej używanych dodatków do musli. W musli możemy nie raz znaleźć również inne dodatki, na przykład: nasiona, pestki, wiórki kokosowe, a nawet czekolada. Jednak ten ostatni nie jest wskazany.

Czy każde musli jest dobre na odchudzanie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie. Dobrym przykładem może być wcześniej wspomniane musli z czekoladą. Zdecydowanie nie jest to najlepszy wybór, szczególnie planujesz jeść musli na odchudzanie.

Producenci sklepowych mieszanek musli dość często używają składników gorszej jakości, co przerzuca się na zawartość cennych witamin i minerałów.

W takich mieszankach często możemy znaleźć inne dodatki, które nie dość, że są zbędne, to mogą szkodzić. Najczęściej spotykanym i jednym z gorszych, które mogą znaleźć się w gotowych sklepowych mieszankach jest cukier. Ten nigdy nie był kompanem w walce z nadwagą i w musli na odchudzanie powinno być go jak najmniej. Oczywiście cukier nie musi być jedyną substancją słodzącą – inne również nie są wskazane. Poza tym – nie zapominajmy, że suszone owoce same w sobie posiadają spore pokłady cukru – jednak nie na tyle dużo, żebyśmy musieli z niego zrezygnować.

Poza cukrem możemy znaleźć tam masę emulatorów, fosforanów, konserwantów, a czasem nawet tłuszczy. Te najczęściej są efektem dodania oleju palmowego.

Oczywiście – nie oznacza to, że w sklepie nie znajdziemy zdrowego musli. Można takie znaleźć, jednak niestety często kosztuje nas to sporo czasu, który musimy poświęcić na przeglądanie etykiet.

Jakie musli na odchudzanie wybrać?

Jeśli zadajesz sobie teraz pytanie „jakie musli na odchudzanie mam jeść?” to już spieszymy z odpowiedzią! Najzdrowsze musli, to takie, które skomponujesz sam, według własnych potrzeb.

Na czym skupić swoją uwagę? Przede wszystkim na zawartości błonnika. Jego zbawienny wpływ na organizm człowieka został potwierdzony naukowo już wiele razy. W składzie dobrej mieszanki musli na odchudzanie błonnik powinien stanowić jak najwyższą wartość.

Dlaczego błonnik jest tak ważny? Przede wszystkim wspomaga pracę naszych jelit, przez co trawienie przebiega sprawniej i rzadziej spotykamy się z problemem zaparć. Dodatkowo szybciej czujemy sytość, która towarzyszy nam przez dłuższy okres, niż po zjedzeniu posiłku z małą ilością błonnika. Dzięki temu nie kusi nas podjadanie między posiłkami.

Starannie dobierz orzechy – są one źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych mających wpływ między innymi na poprawną pracę naszego mózgu. Jednak nie przesadzaj z ich ilością. Pamiętaj, że nawet zdrowy tłuszcz to wciąż tłuszcz. W nadmiernych ilościach będzie nam szkodził, a nie służył. Poza tym orzechy mają w sobie mnóstwo witamin i minerałów, dlatego warto we własną mieszankę wpasować je tak, by dawały najlepsze ich proporcje.

Owoce – jak zostało wcześniej wspomniane – są źródłem cukru w musli, a jeśli o ten makroelement diety chodzi – powinniśmy go unikać. Również w twoim musli na odchudzanie, które skomponujesz sam, cukier powinien stanowić mały ułamek całości. Dobre musli powinno zawierać go około 25/30g w 100g, ale im mniej, tym lepiej.

Inne plusy tworzenia własnych mieszanek? Jeśli będziesz miał już nieco doświadczenia, możesz spróbować stworzyć mieszankę idealną dla siebie nie tylko pod względem makroelementów, takich jak tłuszcze, węglowodany, białko, błonnik itp., ale również pod względem mikroelementów, czyli witamin i minerałów.

Dodatkową wskazówką przy kompozycji własnego musli może być liczba kalorii w 100g. Zwróć uwagę by tych było mniej, niż 400. Zdrowe musli powinno mieć od 300 do 370 kalorii. Jeśli jednak masz musli, które wychodzi poza tą skalę, postaraj się jeść mniejsze porcje.

Jedz musli i chudnij!

Musli może być dobrym kompanem w walce z nadwagą. Odpowiednio skomponowane będzie zawierało spore ilości błonnika. Dodatkowo będzie wyposażone w zdrowe tłuszcze, witaminy, minerały płynące z różnych źródeł. W połączeniu z jogurtem będzie miało niesamowicie pozytywny wpływ na nasze jelita, a co za tym idzie – naszym nastrojem przez resztę dnia. Dlatego skomponuj własne musli i ciesz się jego niesamowitym smakiem oraz właściwościami.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jelita – tu zaczyna się zdrowie człowieka
Zdrowa czekolada „lekiem na całe zło”
Śliwki – owoce jesieni
Mąka pszenna typu 750 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Ciastkeczka z amarantusem
Czym jest żywność funkcjonalna? Przykłady żywności funkcjonalnej
Najlepsza owsianka na wodzie
Nowalijki – za i przeciw
Bezglutenowy Mix – właściwości płatków, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Owsianka czekoladowa z bananem
Siemię lniane – naturalny błonnik pokarmowy w twojej diecie
Mąka owsiana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Płatki jęczmienne – KCAL, indeks glikemiczny IG, skład i właściwości
Wielkanocne babeczki owsiane z serkiem homogenizowanym
Pitaja – smoczy owoc
Morwa biała – wartości odżywcze, kalorie KCAL, zastosowanie
Batoniki energetyczne z quinoa – przepis doskonały
Mąka orkiszowa typu 700 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Kokosowe kulki mocy z liofilizowanymi malinami w wersji FIT
Granola – czy warto ją jeść?

Polecane Wpisy

Dodaj komentarz