[vc_row][vc_column][vc_column_text]Produkt skrywający się pod słowem „chipsy”, mimo że w większości przypadków jest smaczny, to z reguły budzi złe skojarzenia. Te najpopularniejsze, z ziemniaków, najczęściej przynoszą nam więcej szkód, niż pożytku. Jednak chips chipsowi nie równy – sprawdź jakie wyjątkowe właściwości mają chipsy kokosowe, że śmiało można postawić je na półce w sklepie ze zdrową żywnością.[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]
Spis treści
Skąd biorą się chipsy kokosowe?
Kokos to tropikalny owoc znany nam od wielu lat. Najczęściej spotykany w Azji i Ameryce Południowej. Właśnie z tego owocu powstają chipsy kokosowe, których największymi producentami są aktualnie Filipiny, Indonezja, Indie, Wietnam i Meksyk.
Aby z miąższu kokosa pozyskać chipsy, ten należy pokroić na odpowiednie kawałki, a następnie wysuszyć za pomocą wysokiej temperatury, na przykład w piekarniku. Jeśli jednak nie chcemy robić tego sami, możemy poszukać gotowe chipsy na półkach sklepowych. Z reguły paleta ich wyboru jest całkiem spora.
Trzeba zaznaczyć, że podczas produkcji najczęściej nie dodaje się cukrów, ani innych zbędnych dodatków. Jest to produkt w pełni naturalny.[/vc_column_text][vc_column_text]
Chipsy kokosowe właściwości
Zacznijmy od tego, że chipsy kokosowe, podobnie jak te produkowane z ziemniaków są smaczne. Smaki te jednak różnią się dość mocno. Różnią się także pod względem wartości odżywczych i zawartych mikroskładników.
Jeśli chodzi o makroelementy, to – jak to w chipsach – przodują tłuszcze. Jest ich około 65 gram w 100g, przy czym około 57g to tłuszcze nasycone, 2,7g to tłuszcze jednonienasycone, a 0,7g to tłuszcze wielonienasycone. Dodatkowo są źródłem kwasów omega-6. Następną pozycję zajmują węglowodany, około 24g. Chipsy kokosowe są doskonałym źródłem błonnika, którego wartość w 100g wynosi nieco ponad 16g! Oznacza to, że pomimo wysokiej zawartości tłuszczu, powinny znaleźć się w diecie osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Oczywiście z umiarem. Nawet jeśli chodzi o białko, chipsy kokosowe wypadają bardzo dobrze, bo jest go około 7g. W 100 g chipsów znajdziemy około 700 kcal.
Poza tym są doskonałym źródłem witamin i minerałów. Zawierają witaminy E, K, C, oraz te z grupy B. Są na przykład źródłem kwasu foliowego (witamina B9), czyli ważnego elementu diety, szczególnie u kobiet w ciąży!
Jeśli o minerały chodzi, chipsy kokosowe dostarczą nam m.in. żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor i mangan, przy czym potas jest minerałem, którego w chipsach tych jest stosunkowo dużo. Pierwiastek ten pomaga w pracy naszego serca i układu nerwowego. Dodatkowo wspomaga funkcjonowanie mięśni, jest odpowiedzialny za prawidłowe utrzymanie gospodarki wodnej, jak i pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.
Chipsy kokosowe mogą mieć działanie przeciwwirusowe, jak i antybakteryjne. To za sprawą kwasu laurynowego, który potrafi niszczyć wiele rodzajów bakterii, wirusów i grzybów.
Z czym jeść chipsy kokosowe?
Chipsy kokosowe, podobnie jak chipsy ziemniaczane są doskonałą przekąską samą w sobie. Mogą być też dodatkiem do przekąsek na słodko, batonów proteinowych, sałatek, płatków owsianych lub lodów. Można dodawać je także do koktajli i deserów. Doskonale komponują się z daniami orientalnymi, takimi, jak kurczak w sosie słodko kwaśnym.
Chipsy kokosowe – zastosowanie? Kto powinien jeść chipsy kokosowe?
O tym składniku diety szczególnie powinni pamiętać :
- wegetarianie i weganie, za sprawą sporej ilości białka
- kobiety w ciąży, przez zawartość kwasu foliowego
- osoby będące na diecie odchudzającej (w umiarkowanych ilościach)
- sportowcy, za sprawą białka i witaminy C
- osoby, które mają problemy z trawieniem
- osoby podatne na infekcje
Chipsy kokosowe są zdrowszym zamiennikiem częściej spożywanych przez nas chipsów ziemniaczanych. Dlatego jeśli z tym drugim produktem jest ciężko ci się rozstać, spróbuj przerzucić się na zdrowszą alternatywę. Twój organizm na pewno Ci podziękuje.[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]
[bc_random_banner]
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jelita – tu zaczyna się zdrowie człowieka
Zdrowa czekolada „lekiem na całe zło”
Śliwki – owoce jesieni
Mąka pszenna typu 750 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Ciastkeczka z amarantusem
Czym jest żywność funkcjonalna? Przykłady żywności funkcjonalnej
Najlepsza owsianka na wodzie
Nowalijki – za i przeciw
Bezglutenowy Mix – właściwości płatków, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Owsianka czekoladowa z bananem
Siemię lniane – naturalny błonnik pokarmowy w twojej diecie
Mąka owsiana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Płatki jęczmienne – KCAL, indeks glikemiczny IG, skład i właściwości
Wielkanocne babeczki owsiane z serkiem homogenizowanym
Pitaja – smoczy owoc
Morwa biała – wartości odżywcze, kalorie KCAL, zastosowanie
Batoniki energetyczne z quinoa – przepis doskonały
Mąka orkiszowa typu 700 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Kokosowe kulki mocy z liofilizowanymi malinami w wersji FIT
Granola – czy warto ją jeść?